ASTM F2100 Maske Performans Testleri

Medikal Testler

ASTM F2100 Maske Performans Testleri

ASTM F2100 Maske Performans Testleri, enfeksiyona karşı korunmada, belki de en kişisel ekipman seçeneklerinden biri olan yüz maskeleri ve bu maskelerin farklı türleri için yapılan, FDA tarafından gerekli görülen ve Amerikan Test ve Malzeme Birliği (ASTM) tarafından geliştirilen testlerdir.

ASTM F2100 Maske Performans Testleri

Mevcut ASTM F2100 standardı, beş temel kriterle Tıbbi Yüz Maskeleri için performans gereksinimlerini belirtir. Bu kriterler şunlardır:

  • BFE (bakteriyel filtrasyon verimliliği), bir bakteriyel aerosol ile uğraşırken maskenin bakterileri ne kadar iyi filtrelediğini ölçer. ASTM testi Staph içeren 3.0 mikron damlacık boyutuyla belirtilir ve ortalama boyut 0.6-0.8 mikron olabilir. Tıbbi yada cerrahi maske olarak adlandırılması için en az% 95 filtrasyon hızı gereklidir. Orta ve yüksek koruma maskeleri %98 ila %99'dan daha fazla bakteri filtrasyon hızına sahiptir. Bazı üreticiler, BFE derecelendirmesini belirlemek için Modifiye Greene ve Vesley yöntemini kullanır. Bu yöntem ASTM tarafından ürün karşılaştırması veya tutarlılığın değerlendirilmesi için önerilmez.
  • PFE (partikül filtrasyon verimliliği), bir maskenin virüslerin benzer şekilde filtreleneceği beklentisiyle mikron altı partikülleri ne kadar iyi filtrelediğini ölçer. Yüzde arttıkça maske verimliliği artar. Test, 0.1 ila 5.0 mikron partikül büyüklüğü kullanılarak yapılabilmesine rağmen, ASTM F2100-07, 0.1 mikron partikül boyutunun kullanılacağını belirtir. Test sonuçlarını karşılaştırırken, kullanılan test partiküllerinin boyutuna dikkat etmek önemlidir, çünkü daha büyük partikül boyutu kullanmak yanıltıcı bir PFE derecesi üretecektir.
  • Sıvı Direnci, maskenin bir sıçrama veya sprey sonucunda dış katmanlardan iç katmana geçebilecek sıvı miktarını en aza indirme yeteneğini yansıtır. ASTM, düşük, orta veya yüksek sıvı direncine hak kazanmak için 80, 120 veya 160 mm Hg basınçlarda sentetik kan testini ifade eder. Bu basınçlar kan basıncı ile ilişkilidir: 80 mm Hg = venöz basınç, 120 mm Hg = arteriyel basınç ve 160 mm Hg, travma veya ortopedik prosedürler gibi yüksek basınçlı sulama içeren ameliyat sırasında oluşabilecek potansiyel yüksek basınçlarla ilişkilidir.
  • Delta P (basınç farkı), maskenin hava akış direncini ölçer ve nefes alabilirliğin objektif bir ölçümüdür. Kontrollü bir hava akışı bir maske içinden geçirilir ve maskenin her iki tarafındaki basınç belirlenir. Basınçtaki fark ölçülür ve test edilen maske segmentinin yüzey alanına (cm2) bölünür. Delta P değeri ne kadar yüksek olursa, kullanıcı o kadar zor nefes alır. Delta P, mm H2O / cm2 biriminde ölçülür. ASTM standardı, maskelerin 5,0'dan düşük bir Delta P'ye sahip olmasını gerektirir, çünkü daha yüksek bir değer genel tıbbi veya cerrahi kullanım için çok "sıcak" kabul edilir. Delta P değeri 4,0'dan düşük olan maskeler kabul edilebilir, Delta P değeri 2,0'dan düşük olan maskeler "soğuk" kabul edilir.
  • Alev alma: Ameliyathanelerde anestezi için kullanılan oksijen kaynakları ve diğer gazlar ve lazerler veya koter ekipmanı gibi elektrocerrahi prosedürlerinden kaynaklanan potansiyel yangın tehlikeleri vardır. Ameliyathanede kullanılan yüz maskeleri de dahil olmak üzere tüm ürünler alev direnci açısından test edilir. ASTM F2100 testinin bir parçası olarak maskeler üç saniye boyunca aleve (belirtilen mesafe dahilinde) maruz kalmaya dayanmalıdır.

Tüm bunların yanında, yukarıdaki testlere ek olarak, tüm yüz maskeleri cilt hassasiyeti ve sitotoksik testler için uluslararası bir standarda (ISO 10993-5, 10) göre test edilmelidir, böylece hiçbir malzeme kullanıcıya zarar veremez. Testler, maske yapmak için kullanılan bağlar, elastik kulak halkaları, buğu önleyici şeritler, vizör kalkanları ve yan katları bir arada tutmak için kullanılabilen tüm boru malzemeleri dahil olmak üzere tüm malzemeler üzerinde gerçekleştirilir.

EUROLAB, uzman ekibi ve teknolojik altyapısıyla, ASTM F2100 Maske Performans Testleri için size yardımcı olabilir. 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.