Plastik, Metal ve Seramik Ürünlerde Antimikrobiyal Aktivite Tayini (JIS Z 2801)

Medikal Testler

Plastik, Metal ve Seramik Ürünlerde Antimikrobiyal Aktivite Tayini (JIS Z 2801)

Tekstil sektöründe hergün yeni ürünler geliştirilmektedir. Geleneksel model, renk, tuşe ve malzeme farklılaşmaları yanı sıra tekstil ürünlerinin işlevsel özelliklerinde de yenilikler görülmektedir.

Plastik, Metal ve Seramik Ürünlerde Antimikrobiyal Aktivite Tayini (JIS Z 2801)

Bugün tekstil ürünleri giyinme ve korunma işlevlerine ilave olarak insanların farklı ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde üretilmektedir. Sağlık, güvenlik, kozmetik ve bilişim gibi farklı sektörlere ait ürün özellikleri, artık tekstil ürünlerine de kazandırılmakta ve görüntü, tuşe ve konfor özelliklerine dokunulmadan tekstil ürünlerinin yeni ve farklı işlevler kazanmasına imkan sağlanmaktadır.

Bu çerçevede olmak üzere antimikrobiyal tekstil ürünleri, özellikle sağlık kuruluşları, hastane ve hijyen amaçlı kullanım alanları dışında günlük yaşamda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin bebek giyecekleri, döşemelikler, havlular, peçeteler, mutfak bezleri, sporcu giysileri ve otel tekstilleri gibi çeşitli alanlarda kullanılan tekstil ürünleri, artık antimikrobiyal özellikte üretilmektedir.

Özellikle gelişmiş ülkelerde ve refah düzeyi yüksek ve bilinçli tüketicilerin olduğu ülkelerde, hijyen bilinci ve hassasiyetler giderek artmakta ve antimikrobiyal tekstil ürünleri sürekli gelişen bir ürün gurubu olmaktadır.

Japon Standartları Derneği tarafından yayınlanan JIS Z 2801 standardı, plastiklerin, metallerin, seramiklerin ve diğer antimikrobiyal yüzeylerin, mikroorganizmaların büyümesini engelleme veya öldürme yeteneklerini belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunmaktadır. Bu test yöntemi, antimikrobiyal aktiviteye karşı çok hassastır ve sağlık kuruluşları, hastaneler ve kliniklerden, bakteri üretme kabiliyeti bulunan bir malzemenin bulunduğu konutlara kadar herhangi bir yerde uygulama imkanı bulmaktadır. Bu test yöntemi, sert yüzeylerin 24 saatlik bir temas süresi boyunca mikroorganizmaların gelişmesini engelleme veya öldürme yeteneğini test etmek için tasarlanmıştır.

Söz konusu standart, ABD’de de antimikrobiyal sert yüzey performansı için bir endüstri standardı haline gelmiştir. Öyle ki bu standart, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından ISO 22196 standardı olarak yayınlanmıştır. Ülkemizde de bu standart Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS ISO 22196 Plastikler ve diğer gözeneksiz yüzeylerdeki antibakteriyel aktivitenin ölçümü.

Kısaca bu standart, bir antimikrobiyal yüzeyin antimikrobiyal aktivite seviyesini belirlemek amacıyla kullanılan mükemmel bir yöntem sunmaktadır. Yüzeylerin antimikrobiyal aktivitesi için yapılan çeşitli testler arasında bu test yöntemi, endüstri standartlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, JIS Z 2801 standardı uyarınca, plastik, metal ve seramik ürünlerde antimikrobiyal aktivite tayini test hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp