ASTM D6110 Çentikli Plastik Numunelerinin Charpy Darbe Dayanımının Belirlenmesi için Test

ASTM Testleri

ASTM D6110 Çentikli Plastik Numunelerinin Charpy Darbe Dayanımının Belirlenmesi için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D6110 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, bir sarkaç salınımı ile standart numuneleri kırmada, standartlaştırılmış makinelere monte edilmiş, standartlaştırılmış sarkaç tipi çekiçlerden çıkarılan enerji ile gösterildiği gibi, plastiklerin eğilme şoku ile kırılmaya karşı direncini belirlemek için kullanılır.

ASTM D6110 Çentikli Plastik Numunelerinin Charpy Darbe Dayanımının Belirlenmesi için Test

Bu test yöntemi, numunelerin frezelenmiş bir çentik ile yapılmasını gerektirir. Çentik, sünek bir kırılma yerine kırılgan bir kırılmayı destekleyen bir gerilim konsantrasyonu üretir. Bu test yönteminin sonuçları, numune genişliği birimi başına emilen enerji cinsinden rapor edilir.

Sarkaç tipi çekiçlere sahip makineler, darbe anında çekicinin büyük ölçüde sabit bir hızıyla sonuçlanan sabit bir çekiç düşme yüksekliği de dahil olmak üzere belirli gerekliliklere uymaları gerektiği için standardize edilmiştir. Bununla birlikte, farklı başlangıç enerjilerine sahip (etkin ağırlıkları değiştirilerek üretilen) çekiçlerin, farklı darbe direncine sahip numunelerle kullanılması önerilir. Ayrıca, ekipman üreticilerinin, sarkaç rijitliklerinde olası farklılıklar ile sonuçlanan farklı uzunluklarda ve yapıda sarkaç kullanmalarına izin verilmektedir.

Numuneler, sabit bir uzunluğa ve sabit derinliğe sahip olacak şekilde standardize edilmiştir, ancak numunelerin genişliğinin sınırlar arasında değişmesine izin verilir. Bir frezelenmiş çentik tasarımına izin verilir. Numunedeki çentik, stresi yoğunlaştırmaya, plastik deformasyonu en aza indirmeye ve kırılmayı numunenin çentiğin arkasındaki kısmına yönlendirmeye hizmet eder. Kırılacak enerjideki saçılma böylece azaltılır. Bununla birlikte, plastiklerin elastik ve viskoelastik özelliklerindeki farklılıklar nedeniyle, belirli bir çentiğe tepki, malzemeler arasında farklılık gösterir.

Bu test yönteminin sonuçlarını yorumlarken dikkatli olunmalıdır. Aşağıdaki test parametrelerinin test sonuçlarını önemli ölçüde etkilediği gösterilmiştir: işleme teknolojisi, kalıplama koşulları, kalıp tasarımı ve ısıl işlem dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere numune üretim yöntemi; çentik açma yöntemi; çentik açma aletinin hızı; çentik açma aparatının tasarımı; çentik kalitesi; çentik açma ve test arasındaki süre; test numunesi kalınlığı; çentik altında test numunesi genişliği; ve çevresel şartlandırma.

EUROLAB, üreticilere ASTM D6110 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp