ASTM D726 Kağıdın Hava Geçişine Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D726 Kağıdın Hava Geçişine Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D726 standardı, gözeneksiz kağıdın hava geçişine direncinin belirlenmesine yönelik bir test yöntemi içermektedir. Bu test yöntemi, 15 saniyede 25 ml havaya kadar geçişe izin veren kağıtlara ve genel olarak TAPPI yöntemleri T460 ve T536 ile test edilmek için yeterince gözenekli olmayan kağıtlara uygulanabilir. TAPPI T460 ve T536, dökme ve yarı katı kağıtları test etmek için başvurulan standartlardır. Bu üç yöntem (yani D726, T460 ve T536), aynı sonuçları vermediğinden, taraflar arasında kağıtları kapsayan spesifikasyonlarda belirli bir yöntem üzerinde anlaşmaya varılması ve yöntemin uygun olacak şekilde seçilmesi önerilmektedir. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D726 Gözeneksiz kağıdın hava geçişine dayanımı için standart test yöntemi.

ASTM D726 Kağıdın Hava Geçişine Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

Bu arada sunulan test yöntemi, kullanıma yönelik güvenlik endişeleri varsa, bunların hepsini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek, tamamen bu standardı uygulayan kişilerin sorumluluğundadır.

ASTM D726 standardında açıklanan test yöntemi, gözeneksiz kağıdın hava geçişine direncinin belirlenmesini içermektedir. Bu yöntem, krep veya oluklu kağıtlar gibi kağıdın yüzey ve kenar sızıntısına karşı güvenli bir şekilde kenetlenemediği durumlarda kullanılamaz.

TAPPI (Kağıt Hamuru ve Kağıt Endüstrisi Teknik Derneği) standartları, kağıt ve kağıt hamuru ürünlerini ölçmek, değerlendirmek ve tanımlamak için geliştirilmektedir. Bu standartlar, üretim faaliyetlerinde ve bilimsel araştırmalarda kullanılan hammaddelere de uygulanmaktadır.

TAPPI T460 Kağıdın hava direnci (Gurley yöntemi), 1,22 kPa’lık bir basınç farkı kullanarak yaklaşık 6,45 cm2’lik dairesel kağıt alanının hava direncini ölçmek için kullanılır. Sıvı kolon cihazının önerilen aralığı, 100 ml silindir deplasmanı başına 5 ila 1800 saniyedir. Daha geçirimsiz kağıtlar için zaman gereksinimleri o kadar fazladır ki diğer teknikler tercih edilir. Bu yöntem, yüzey boyunca olası hava sızıntısı ile birlikte test örneğinden geçen havanın hacmini ölçer. Bu yüzden önemli yüzey veya kenar sızıntılarını önlemek için güvenli bir şekilde kenetlenemeyen kağıt veya kartonlar için uygun değildir.

TAPPI T536 Kağıdın hava geçişine direnci (yüksek basınçlı Gurley yöntemi) ise, yaklaşık 3 kPa’lık bir basınç farkı kullanarak yaklaşık 6,4 cm2’lik dairesel kağıt alanının hava direncini ölçmek için kullanılır. Bu cihazın önerilen aralığı, 10 ml havanın geçmesi için 10 veya daha fazla saniye gerektiren kağıtlar içindir. Daha geçirgen kağıtlar için diğer teknikler tercih edilir. Bu yöntem, belli bir hacimdeki havanın test numunesinden geçmesi için geçen süre ile birlikte yüzey boyunca olası hava sızıntısını ölçer. Bu yüzden önemli yüzey ve kenar sızıntılarını önlemek için güvenli bir şekilde kenetlenemeyen pürüzlü yüzeyli kağıtlar için uygun değildir.

ASTM D726 standardının uygulanmasında, kağıdın hava direnci, çarpma derecesi, emicilik (yağ ve su penetrasyonu), görünür özgül ağırlık, sıvılar veya gazlar için filtreleme verimliliği ve benzeri değişkenlerin dolaylı bir göstergesi olarak kullanılabilir. Hem iç yapıdan hem de yüzey kaplamasından etkilenir. İç yapı büyük ölçüde elyafın türü ve uzunluğu, hidrasyon derecesi, yönelim ve sıkıştırma ile kontrol edilir. Yüzey cilası, ıslak presleme derecesi, üretimde kullanılan keçe türleri ve öncelikle perdahlama ve kaplamanın varlığı veya yokluğu ile belirlenir.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden işletmelere ASTM D726 standardı kapsamında gözeneksiz kağıdın hava geçişine dayanımı için standart test hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp