ASTM F903 Koruyucu Giysilerde Kullanılan Malzemelerin Sıvılar Tarafından Penetrasyona Dayanımı için Test

ASTM Testleri

ASTM F903 Koruyucu Giysilerde Kullanılan Malzemelerin Sıvılar Tarafından Penetrasyona Dayanımı için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM F903 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart,koruyucu giyeceklerde kullanılan malzemelerin, dikişler, kapaklar veya diğer düzeneklerden sıvıların nüfuz etmesine karşı bariyer etkinliğine yönelik özellikler ve test yöntemleri açıklanmaktadır.

ASTM F903 Koruyucu Giysilerde Kullanılan Malzemelerin Sıvılar Tarafından Penetrasyona Dayanımı için Test

Söz konusu standartta sunulan test yöntemi, üretimi tamamlanmış koruyucu giyeceklerin, örneğin eldivenler, kol koruyucuları, önlükler, tulumlar, başlıklar, botlar ve benzeri parçalarını kapsamaktadır.

Sıvılara karşı malzeme penetrasyon direncini genelleştirmek için, test sırasında bazı durumlarda su veya izopropanol gibi yedek bir tehdit sıvısı kullanılmaktadır. Ancak kimyasal ve moleküler özelliklerdeki farklılıkların, örneğin yüzey gerilimi gibi, farklı sonuçlara yol açması mümkündür.

Sıvılar, malzeme veya giysi montajındaki boşluk veya kusur yüzünden penetrasyon için bir yol bulabilir. Ayrıca seçilen bazı kimyasallar, malzemedeki film veya kaplamada bozulmaya neden olarak daha sonra penetrasyona yol açabilir.

Bu standartta sunulan test yönteminde, koruyucu giyeceklerin sıvıya maruz bırakılma şekillerine yönelik prosedürler verilmektedir. Bütün bu prosedürler, test süresi boyunca sürekli olan sıvı maruziyeti içermektedir. Bu prosedürler, farklı hidrostatik basınçlar ve sıvıya maruz kalma süreleri gerektirmektedir.

ASTM F903-18 standardında açıklanan A, B ve C prosedürlerinde, belli bir sıvı maruziyet süresi boyunca basınç uygulanmaktadır. Buradaki A ve B prosedürleri, Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü tarafından geliştirilen, başlangıçta oluşturulmuş sıvı temas yöntemlerini temsil etmektedir. Prosedür C ise, malzeme veya montaj bozulmasının bir sonucu olarak bir arızanın meydana geldiği potansiyel olarak daha uzun maruziyetler için geliştirilmiştir.

Prosedür D, belli bir sıvı penetrasyonu gözlenene kadar belli aralıklarla belli basınç artışlarında maruziyetler için geliştirilmiştir. Prosedür E, test örneğinin sıvıya maruz kalma basınçlarını ve süresini belirlemeye yöneliktir.

EUROLAB, üreticilere ASTM F903 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp