Baş Koruma Ekipmanı Testleri

Baş Koruma Ekipmanı Testleri

Kullanıcının kafasını korumada dikkat edilmesi gereken temel bileşenler, başın genellikle ivmelenme açısı olarak ölçülen şok etkisinin en aza indirilmesini sağlamaktır. Bu genellikle, bir darbede yaşanan hareketi yavaş yavaş emmek için köpük gibi bir malzeme kullanmak ve böylece kafanın hızlanmasını azaltmak şeklinde olmaktadır.

Baş Koruma Ekipmanı Testleri

En uygun malzeme türü, tipik olarak beklenen tehlikenin türüne bağlıdır. Kaskların üretilmesine bu faktör esas alınmaktadır. Örneğin yumuşak bir köpük daha küçük şok yükleri emebilir. Örneğin kafaya bir topun çarpması gibi. Buna karşılık daha büyük şok yükler esnek olmayan sert bir köpük gerektirir ve bu da darbe sonrasında geri dönmez. Örneğin bir biskletçinin düşerek kafasını asfalta sertçe vurması gibi.

Kasklar genellikle kullanıcının cildinin ve saçının yanına takıldığı için, kask üretiminde kullanılan malzemelerin kimyasal güvenlik bakımından zararsızlığına her zaman dikkat edilmelidir. Bu malzemelerin değerlendirilmesi tipik olarak Avrupa Birliği yasal düzenlemeleri inceleme sürecinin bir parçasını oluşturmaktadır.

Kasklar, statik bir kullanıcıyı düşen tehlikelerden korumak için tasarlanan tipte olduğu için, düşen bir kütle vurucu ile sabit bir kafa formu kullanılarak kasklar bir dizi darbe testinden geçirilmektedir.

Örneğin bir kaskın EN 397 standardı gereksinimlerini karşılaması için, uygun sinyal koşullandırmasından sonra maksimum aktarılan kuvvetin 5 kN’yi geçmemesi gerekmektedir. Bu test, yüksek sıcaklık, düşük sıcaklık, suya daldırma ve UV yaşlanmasının ön koşullandırılması ardından birkaç farklı kask örneği üzerinde uygulanmaktadır.

Endüstriyel kasklar, keskin veya sivri uçlu nesnelere karşı yeterli koruma sağladıklarından emin olmak için de test edilmektedir. Test sırasında, bir vurucu belli bir yükseklikten sabit bir kafa formuna takılan kask üzerine düşürülmektedir.

Bu test şok emme testine benzer bir yönteme dayanmaktadır. Darbe testinde olduğu gibi bu testlerde de yüksek sıcaklık, düşük sıcaklık, suya daldırma ve UV yaşlanmasına önceden ayarlanmış kasklar üzerinde gerçekleştirilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından gerçekleştirilen başlıca baş koruma ekipman testleri şunları içermektedir:

  • Kasklar, şok emme (EN 397)
  • Kasklar, GÜÇ AKTARIMI (ANSI Z89.1)
  • Kasklar, tutma sistemi gücü (EN 13087-5)
  • Kasklar, MEP kullanarak şok emilimi / darbe zayıflaması

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp