IP (Ingress Protection) Testi

Çevresel Testler

IP (Ingress Protection) Testi

Birçok ürün pazara ulaşmadan önce çeşitli testlerden geçirilir. Bu testler arasında ürün güvenliği testi, elektromanyetik uyumluluk, titreşim testi ve diğerleri bulunur.

IP (Ingress Protection) Testi

IP Testi Nedir?

Giriş Koruması testi veya IP testi, bir ürünün "içeri girmesine" yani su, toz ve yabancı cisimlerin sızmasına karşı koruma yeteneğini test eder. IP testi ile ilgili standartlardan bazıları MIL-STD-810 (Askeri), RTCA / DO-160 (Havacılık Radyo Teknik Komisyonu) ve IEC 60529 (Uluslararası Elektroteknik Komisyonu) 'dur.

Giriş Testi Neden Kullanılır?

Güvenlik, işlevsellik ve ürün pazarlaması dahil olmak üzere giriş testinin çeşitli nedenleri vardır. Birçok ürün, düzgün çalışması için dış elemanlardan yalıtım gerektirir. Bu dış elemanlar arasında sis, buhar, püskürtülmüş su, kum, yağ ve hatta parmaklar sayılabilir. Giriş koruması testi, belirli bir ürünün alana yerleştirildiğinde uygun şekilde çalışıp çalışmayacağını belirlemeye yardımcı olur.

Hangi Ürünlerin Ingress'e Karşı Korunması Gerekir?

Farklı ürünler farklı düzeylerde testler ve farklı test türleri gerektirir. Genel olarak, giriş koruması yabancı cisimlerden veya sıvılardan giriş için teste ayrılır. Birçok üründe, arızalanma ihtimalinin en yüksek olduğu nokta iki parça arasında bir dikiştir.

Dikişlerde Test

Toz ve su, iki parçayı birleştiren bir dikişte bir ürünün içine girebilir. Bu nedenle, bileşenler arasındaki dikişler genellikle bir conta ile kapatılır - sert veya esnek bir conta.

Sert contalar, yapısal contalar ve girişe karşı esnek contalardan daha fazla koruma sağlar ve esnek contalar, ürün için daha fazla genel işlevsellik sağlayabilir. Bununla birlikte, esnek contalar elemanları dışarıda tutmaya çalışırken genellikle bir zorluk oluşturur. Esneklikleri bazen dış ortamın ürünün içine girebileceği bir contada küçük boşluklar bırakabilir.

Ek olarak, contalar bazen yanlış takılır veya çok az veya çok fazla basınçla vidalanır veya cıvatalanır. Her iki durumda da, iki bileşen arasındaki dikişte bir boşluk gelişebilir ve dış elemanların ürüne girmesi için bir kaynak sağlayabilir.

Daha Genelleştirilmiş Giriş Testi

Bazı giriş testleri çeşitli sıcaklık ve basınç ayarları altında yapılır. Bu önemlidir, çünkü bazı durumlarda su ile temas bir bileşenin iç basıncını değiştirebilir. Bu önemliyse, basınç farklarını tahliye etmek için Gore-Tex gibi belirli malzemeler kullanılabilir.

Diğer durumlarda, bir cihazın içinden hava geçmesine izin vermesi gerekebilir, ancak yine de suyu engellemesi gerekir. Örneğin, bir şarkıcıyı bir şarkı söylerken kaydedecek bir mikrofon düşünün. Şarkıcının sesinin neden olduğu basınç dalgaları üzerinde çalışarak çalışır, ancak mikrofona akabilecek herhangi bir su onu işe yaramaz hale getirebilir.

Neyse ki, suyun yüzey gerilimi vardır ve plastik veya telden yapılmış bir ağ ile engellenebilir. Ağ suyu hapseder ve çoğunlukla mikrofona girmesini önlerken, ağ hala havanın serbestçe akmasına izin verir.

Hangi Ürünlerin Giriş Korumasına İhtiyacı Var?

UL veya CSA standartları gibi mühendislik standartlarına tabi olan birçok ürünün bir giriş koruması (veya IP) derecesi belirtmesi gerekir. Bu ürünler arasında bilgisayarlar, laboratuvar ekipmanları, bazı tıbbi cihazlar, ışık fikstürleri ve tozsuz veya neme dayanıklı olması gereken ürünler bulunur. Mühürlü ve tehlikeli yerlere yerleştirilmesi muhtemel olan ürünlerin de IP derecelendirmesine ihtiyacı vardır.

Bazı durumlarda, IP testi isteğe bağlıdır, ancak satıcılar genellikle bir ürünü envantere yerleştirmeden önce imalatçılardan IP derecesi talep eder. Örneğin, bir donanım mağazası, sattığı tüm dış mekan ışıklarının nem girmesine karşı bir IP derecesi ile gelmesini isteyebilir. Donanım mağazası, çok fazla iade edilen mal almak istemiyor veya ürünün arızası nedeniyle meydana gelen bir kaza durumunda sorumlu olmak istemiyor. Böyle bir durumda, üreticinin satıcının standartlarını karşılaması görevlidir.

Giriş koruması gerektiren diğer bazı tipik ürünler otomotiv ve askeri uygulamalardaki bileşenlerdir. Bu durumlarda, su sistemi test edebileceğinden su basıncı testi çok önemlidir. Su genellikle temizlik için kullanılır, bu nedenle ürün potansiyel olarak hassas bileşenlere giren suya dayanıklı olmalıdır.

Su püskürtme testi, bu sistemlerde contaları kapatan contaların iyi takılmasına yardımcı olabilir. Sprey testinin, kendi zorluklarını ortaya koyan yüksek hızda dağıtılan suyu içerebileceğini düşünmek de önemlidir.

Bazen su, iyi sızdırmaz bir contayı bile geçebilir. Contanın, su spreyini bloke eden bir kalkan içerdiğinden emin olmak, bu koşullarda bir contanın servis edilebilirliğini korumak için önemli olabilir.

Giriş koruma testi gerektiren diğer yaygın öğeler arasında elektrik soketleri, cep telefonları, buzdolapları (özellikle elektrik motorları) ve kol saatleri bulunur.

Giriş Koruma Derecelendirmeleri Nelerdir?

Giriş koruması derecelendirmeleri, belirli bir öğenin sahip olduğu giriş koruması türünü ve derecesini tanımlamak için kullanılan standart derecelendirmelerdir. Değerler iki set halinde gelir: Biri yabancı nesneler ve toz (yani katı cisimler) ve diğeri sıvılar (su gibi) içindir.

Her derecelendirme, giriş koruması anlamına gelen “IP” ile başlar. “IP” den sonraki ilk sayı, yabancı cisimlerin ve tozun girmesine karşı derecelendirmeye ilişkindir. İkinci sayı sıvıların girmesine karşı korumayı ifade eder. Bu iki tür kirletici maddeden birine hitap ederken, geri kalan tip bir X ile tanımlanır. Örneğin, IP1X, yabancı cisimler ve tozun girmesine karşı 1 derecesine karşılık gelir ve X, sıvılara karşı giriş derecesinin olmadığını belirtir. verilen. X'in sıfır korumayı göstermediğini unutmayın.

Yabancı cisimlerin girmesi ve tozların nasıl yorumlanacağı için standart derecelendirmeler şunlardır:

 • IP0X: Bu derecelendirme, öğenin yabancı nesnelerden gelen girişlere karşı hiç korunmadığını gösterir.
 • IP1X: Bu derecelendirme, öğenin bir elin arkasından ve 50 mm'den (yaklaşık 2 inç) daha büyük katı yabancı cisimlerden erişime karşı korunmasını şart koşar. Bu, 50 mm'lik bir probun tehlikeli parçalardan yeterli boşluğa sahip olmasını ve nesneye tam olarak nüfuz etmemesini sağlayarak doğrulanır.
 • IP2X: Bu derecelendirme, tehlikeli parçalara bir parmakla veya 12,5 mm'den (yaklaşık yarım inç) daha büyük katı nesnelerle erişilemediğini gösterir. Bu, 12 mm ila 80 mm uzunluğunda "eklemli parmak" kullanılarak test edilir.
 • IP3X: Bu derecelendirme, tornavida gibi bir aletle veya 2,5 mm'den daha büyük katı nesnelerle (bir inç'in onda biri) tehlikeli parçalara erişilemeyen öğeler için verilir. Bu, öğeye nüfuz edemeyen 2,5 mm'lik bir erişim probu kullanılarak doğrulanır.
 • IP4X: Bu derecelendirme, tellere veya 1,0 mm'den daha büyük yabancı nesnelere bile tehlikeli parçalara erişilemeyen öğeler için geçerlidir. Bu, 1,0 mm'lik bir erişim probu kullanılarak ve giren tozun parçanın işlevselliğini etkilemediğinden emin olmak için test edilir.
 • IP5X: Bu derecelendirme, kabloyla bile erişilemeyen tehlikeli parçalar için geçerlidir ve toz girişine karşı koruma da geçerlidir. Bu, 1,0 mm'lik bir erişim probu kullanılarak ve giren tozun parçanın işlevselliğini etkilemediğinden emin olmak için test edilir.
 • IP6X: Bu derecelendirme için hiç toz girişi olmayabilir. Aksi takdirde, ürünün tozdan tamamen kapatılması dışında IP5X'e benzer.

Sonra, sıvılar tarafından giriş derecelendirmeleri:

 • IPX0: Bu derecelendirme, ürünün sıvıların girmesine karşı hiç korunmadığını gösterir.
 • IPX1: Bu derecelendirme, öğenin dikey olarak düşen sıvı damlalarına karşı korunduğunu gösterir, yani öğenin üzerine düşen herhangi bir zararlı etki oluşturmaz.
 • IPX2: Bu derecelendirme, 15 dereceye kadar bir açıda düşen sıvı damlalarına karşı koruma sağlayarak IPX1'i genişletir.
 • IPX3: Bu derecelendirme, bir öğe püskürtme sıvısından içeri girmeye karşı güvenli olduğunda verilir. Bu, 60 dereceye kadar dikey bir açıda su püskürtülerek ve bundan hiçbir zarar gelmediğini belirleyerek test edilir. Sprey, test edilen maddeye bağlı bir akış hızıyla salınımlı bir modelde gelebilir.
 • IPX4: Bu derecelendirme, IPX3'ü sıçrayan sıvıların girmesine karşı korumayı içerecek şekilde genişletir. Sıçrayan suyun madde üzerinde zararlı bir etkisi olmadığı tespit edilerek test edilir.
 • IPX5: Bu derecelendirme, sıvı jetlerinden içeri girmeye karşı korunan ürünler için geçerlidir. Su jetleri ile test edildikten sonra verilir ve zararlı bir etkisi olmadığını gösterir.
 • IPX6: Bu derecelendirme, güçlü sıvı jetlerinden girişe karşı koruma sağlayabilen ürünler için verilir. IPX5'in genişletilmiş bir sürümüdür. Bu testteki su basıncı inç kare başına 14,5 pound'a (PSI) ulaşabilir.
 • IPX7: Bu derecelendirme daha ileri gider ve sıvılara geçici olarak daldırmaya karşı korumayı gösterir. Derecelendirme, bir öğeyi 30 dakika boyunca hiçbir zararlı etkisi olmadan 1 metre suya daldırıldıktan sonra verilir.
 • IPX8: Bu derecelendirme, suya daldırma için IPX7 derecesini daha derin ve daha uzun sürelere uzatır. Suya daldırma koşulları, üretici ile test tesisi arasında kararlaştırılır. Spesifikasyonlar ürün üzerinde açık bir şekilde işaretlenmelidir.

Bu derecelendirmeler IEC 60529 adı verilen bir ANSI test standardında belirlenmiştir. Bazı derecelendirme sistemleri ikinci sayıyı buhar püskürtmeli temizlemeye karşı korumayı gösteren olası bir 9 değerine uzatır.

Test, her durumda, sonucu belirlemek için test tamamlandıktan hemen sonra test edilen öğeyi incelemek olan bir test mühendisi tarafından doğrulanır. Test mühendisinin testi yaparken ve sonuçları raporlarken iyi eğitimli ve bilgili olması çok önemlidir.

Giriş Koruma Testi ile İlgili Sorunlar Nelerdir?

Giriş koruma testinde ortaya çıkan çeşitli sorunlar vardır. Birincisi, giriş koruma testinin titiz bir tesis ve kapsamlı performans gerektirmesidir. Başka bir sorun, üreticinin ürünleri için gerekli olan giriş koruması seviyesini iyi bilmesi gerektiğidir. Örneğin, bir elektrik soketi IP22 derecesine ihtiyaç duyabilir, bu da sokete parmakla girilemeyeceğini ve düşen sıvının sokete 15 dereceye kadar bir açıyla giremeyeceğini gösterir.

Aksine, bir buzdolabındaki bir elektrik motoru IP42'den IP66'ya kadar farklı değerler gerektirebilir. Tipik olarak, derecelendirme ne kadar yüksek olursa, tasarım ve imalat maliyeti o kadar yüksek olur. Bu yüzden bir üreticinin ürün için gerçekten gerekli olan giriş korumasını düşünmesi gerekir. Herhangi bir ek koruma yalnızca ek pazarlama potansiyeli sağlayabilir.

Örneğin, Samsung’un Galaxy S5 cep telefonu IP67 derecesine sahiptir. Toz ve kire karşı tamamen geçirimsizdir ve 30 dakika boyunca 1 metreye kadar suya batırılmış olarak hayatta kalabilir. Bu kadar uzun süre 1 metre suya batırılması gereken bir telefon için bir uygulama düşünmek zordur, ancak ürün için bir pazarlama açısı sağlar.

Bununla birlikte, bir öğenin belirli bir test seviyesini geçmesi, daha düşük bir değerin tüm seviyelerini geçeceği anlamına gelmez. Örneğin, bir ürün suya daldırılarak hayatta kalabilir, ancak su jeti birkaç dakika boyunca vurularak hayatta kalamaz. Şüphe duyduğunuzda, belirli bir ürünün aldığı test hakkında daha fazla bilgi alın.

Dikkate alınması gereken diğer bir husus, ANSI / UL standartları gibi giriş koruması için farklı standartların IP standartlarına eşdeğer olması değildir. Test protokolleri farklıdır ve bu nedenle bir standarttan memnuniyet, diğer tüm standartlardan memnuniyet anlamına gelmez.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.