Dinamik Testleri

Dinamik Testleri

Motorlu ürünler, seri üretime hazır olmak için bir dizi testten geçmelidir. Örneğin bir otomobil içeren parçalar, değişen basınç, gürültü, titreşim ve diğer zorlu kuvvetlere dayanmak için dinamik test laboratuvarlarına gönderilir.

Dinamik Testleri

Bu testlerin amacı, sonuçta bir araç, uçak veya makine içerecek parçaların her birinin bitmiş ürün için yeterince güçlü olup olmadığını görmektir. Her test geçildikten sonra, çeşitli ürün parçaları toplu olarak aracın veya düzlemin herhangi bir nokta boyunca çatlama, kırılma veya bükülme olmaksızın makul ve hatta yüksek yoğunluklu stres altında beklenen ömrünü yerine getirmesini sağlamalıdır.

Otomotiv ve havacılık bölümlerinde kullanılan dinamik test türleri şunları içerir:

 • Hızlanma testi
 • Akustik gürültü testi
 • Darbe testi
 • Korozyon testi
 • Titreşim testi
 • Şok testi
 • Düşme testi
 • HALT testi
 • HASS testi
 • HATS testi
 • Malzeme yorulma testi

Dinamik test türleri, belirli bir ürünün dayanıklılık gereksinimlerine bağlı olarak orta ila yoğun arasında değişir.

EUROLAB, ülkedeki en kapsamlı dinamik test laboratuvarlarına sahiptir ve tüm ürün türlerinde geniş deneyimi bulunur.

Hızlandırma Testi

Hızlandırma testinin amacı, bir ürünün değişen hızlanma hızlarına nasıl tepki vereceğini incelemektir. Düşük ve yüksek hızlanma arasında yavaş ve sabit olarak hareket eden bu testler, g kuvvetlerinde ölçülür. Hızlanma testleri, ayrı testlerde kullanılan şok, titreşim ve diğer darbe türlerini hariç tutmaya dikkat eder.

Hızlanma testinin amacı, bir ürünün kaç g kuvvetine, bileşimi ve işlevselliğine dayanabileceğini ve hala koruyabildiğini belirlemektir.

Gerçek yaşam ortamlarında, aşırı hızlanma yüklerinin çok sayıda ticari ve endüstriyel ürün üzerinde zararlı etkileri olabilir. Örneğin, baskılı devre kartları, yoğun ivme yükleri nedeniyle çarpma sonucu bozulabilir. Diğer zararlı hızlanma etkileri şunları içerir:

 • Yapısal hasar
 • Stresli, sızdıran contalar
 • Sıkışmış aktüatörler
 • Kırık montaj parçaları
 • Titreşen sensörler
 • Yıkık bileşenler

Hızlanma testleri genellikle uçakların dış ve iç parçaları gibi havacılık endüstrisi için üretilen ürünler üzerinde yapılır. Testi geçmesi için, bir ürünün pik yükler altında çalışır durumda kalması gerekir.

EUROLAB 'ta, hızlanma testleri G-tablolarında, çapları ve ağırlık kapasiteleri 1ft (0.3m) ila 62m (16m) arasında değişen santrifüjlerde birkaç gramdan 7175 kg 'a kadar yapılır. Test sırasında her cihazı kontrol etmek ve çalıştırmak için elektrikli kayma halkaları kullanılır. Test cihazı pnömatik veya hidrolik ise, test sırasında gerekli basınçlı havayı veya suyu sağlamak için dönebilenler kullanılır. Fırdöndüler, test aşamasında yüksek derecede esneklik sağlar.

Genel olarak, hızlanma testi santrifüj, döngü, çok eksenli, itme uygulaması ve yük analizi gibi çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır, bunların sonuncusu özellikle uydular ve uzay probları için geçerlidir. MIL-STD-202, hızlanma ışığında dayanıklılık için elektrikli bileşenleri test etmek için endüstri standardıdır.

Akustik Testler

Akustik gürültünün etkileri farklı cihaz türleri arasında değişiklik gösterir. Ürünler ticari veya endüstriyel kullanım için üretildiğinde, her cihazın gürültü eşiğini test etmek çok önemlidir. Akustik gürültü testi ile, üreticiler belirli bir cihazın mümkün olan en gürültülü ayarlarda çeşitli derecelerde ses maruziyetini nasıl idare edeceğini belirleyebilir.

Akustik gürültü test laboratuvarları, piyasaya çıkmadan önce ürünlerin gürültü eşiğini test eden yüksek teknoloji ürünü ekipmanlar kullanır. Bu sonuçlara dayanarak, üreticiler belirli bir ürünün ticari, endüstriyel veya askeri kullanıma hazır olup olmadığını belirleyebilir. Bir cihaz akustik gürültüyü beklenen bir aralıkta işleyemezse, ürün revizyonlar için geri gönderilir.

Yüksek rakımlarda ve yoğun hız veya tork altında, akustik gürültünün motorlu bileşenler üzerinde yoğun bir etkisi olabilir. En sert akustik gürültü kaynaklarından bazıları rüzgar direncini ve çalışan motorları içerir. Bu nedenle, uçakların ve araçların motorlarını içeren parçalar, pazar kullanımı için onaylarından önce akustik testlerden geçirilmelidir.

Aşırı düzeyde akustik gürültüye maruz kalırsa, bir ürün aşağıdaki belirtilerden bazılarını gösterebilir:

 • Sıkılmış teller
 • Aşınmış ve gevşemiş parçalar
 • Çatlak yüzeyler
 • Titreşen elektrik kontakları
 • Optik yanlış hizalama

Kapalı, sabit bir ortamda da akustik gürültü bir cihaza nüfuz edebilir. Bir araç veya uçak hareket halindeyken, akustik gürültü parçaların dış yüzeylerini otlatabilir.

Askeri, düzenleyici ve telekomünikasyon sektörlerinde kullanılan ürünlerde akustik gürültü testi uygulanmaktadır. Gürültü testi, işitme kaybının ve düşman tespitinin silahların ve topçuların yarattığı gürültü seviyelerinden kaynaklanmadığından emin olmak için savunma ekipmanı için çok önemlidir. Akustik gürültü testi birçok endüstri standardı kapsamındadır.

Kuş Vuruşu Testi

Uçan uçaklar için en öngörülemeyen tehlikelerden biri yaklaşmakta olan kuştur. Bu kadar küçük, organik canlıların bir uçak kadar büyük ve nispeten yenilmez bir şeyi tehlikeye atabilecekleri tuhaf görünse de, kuşlarla çarpışmalar ticari ve askeri uçaklara oldukça yüksek maddi hasarların sebebi olmuştur. Kuşlar, karşıt yüksek hızların yüksek etkisi nedeniyle uçaklar için tehlikelidir.

Bazı durumlarda, kuş çarpmalarının yolcu uçaklarını mecburi inişlere sürüklediği görülür. Örneğin, uçağın motorlarının her biri kazlar tarafından vurulduğunda kalkıştan kısa bir süre sonra Hudson Nehri'ne düşen U.S. Airways Flight 1549 'u ele alalım. Her iki motor da kuşların çarpmasıyla ağır hasar almış ve bu olay uçağın nehre düşmesine sebep olmuştur.

Çoğu motor darbesi durumunda, yalnızca bir motor sıkışır ve diğer motor uçağı en yakın havaalanına güvenli bir şekilde indirmek için kullanılır. Genel olarak, kuş çarpmaları uçaklara her yıl 400 milyon dolardan fazla zarar vermektedir. Bu çarpışmaların çoğu, kuşların metalde eziklere ve ön camlarda çatlaklara neden olabileceği düzlemin diğer kısımlarında meydana gelir.

Kuş çarpma testi, 2.2 ila 8 kiloluk bir aralıktaki organik ve taklit kuşların 400 mil/saat kadar yüksek hızlarda salındığı bir çarpma simülatörü veya "tavuk tabancası" ile gerçekleştirilir. Amaç, bir uçağın veya aracın parçalarının kuşlar üzerindeki yüksek hızlı darbelere dayanacak kadar güçlü olup olmadığını test etmektir.

Titreşim Testi

Makineler, araçlar, uçaklar ve elektronik cihazlar için titreşim testi, ürün inceleme sürecinin önemli bir parçasıdır. Titreşimlerin ve titremelerin etkileri, ses tasarımı olmayan herhangi bir ürünün iç mekanizmalarına zarar verebilir. Bu nedenle askeri, havacılık ve otomotiv sektörlerinde piyasaya sürülmeden önce ürünler üzerinde titreşim testleri yapılmaktadır.

Araçların ve uçakların seyahat ettiği hızların ortasında, her bir aracı ve uçağı harekete geçiren motor bileşenleri titreşimlere dayanmalıdır. Bu çeşitli bileşenlerin titreşim direncini test etmek için, motor parçalarının ağır titremelere maruz kaldığı çalkalayıcı tabloları ile testler kullanılır.

Belirli bir günlük sürüş sırasında, herhangi bir rastgele binek araç, karayolları ve otoyollardaki yüzey düzensizlikleri nedeniyle titreşime maruz kalabilir. Benzer şekilde, topçu roket ve füze fırlatma kuvvetiyle titreşir. Uçakta bile, rüzgar direnci yüksek irtifalarda kanatların titreşmesine neden olur.

Titreşim testinde, uygulanabilir her bileşen, motorun veya metal parçanın havada, yolda veya sabit bir ortamda karşılaşabileceği titreşim türünü taklit eden bir testten geçer. Titreşim testi, üreticilerin motor bileşenlerinin çatlamasına veya ilgili bağlantılarından kopmasına neden olabilecek tasarım zayıflıklarını belirlemelerine yardımcı olur. Ayrıca, titreşim testi, salınan bileşenlerin otomotiv ve havacılık endüstrilerinin minimum titreşim eşiklerini karşılamasını sağlar.

EUROLAB 'ta, tekli çalkalayıcılarda 70.000'e kadar kuvvet pound ve tek bir çalkalayıcıda 45.000'e kadar kuvvet pound üretebiliyoruz. Tek bir bantta 200 GRMS'den fazla titreşim testi gerçekleştirmiştir ve 100'den fazla veri kanalını bağlayabiliriz.

Korozyon Testi

Çeşitli endüstriler için tasarlanan bileşenler, aşındırıcı ortamlarda fiziksel olarak sağlam olduklarından emin olmak için korozyon testine tabi tutulmalıdır. Sorun şu ki, korozyon metal bir yüzey oluşturmak ve yaymak aylar ve bazen yıllar alabilir. Korozyon testlerinin belirli bir ürünün üretimine devam etmeden etkili bir şekilde kullanılması için, parçalar korozif işlemi hızla hızlandıran yapay bir ortama tabi tutulmalıdır.

Hızlandırılmış korozyon testi ile, üreticiler belirli bir ürünün bir ortamın aşındırıcı etkilerine ne kadar dayanacağına dair daha doğru bir fikir edinebilirler. EUROLAB 'ta, parçalar aşındırıcı etkileri hızlandıran bir dizi koşulda korozyon testine ve izlemeye tabi tutulur.

Bir makinenin veya aracın çalışması amaçlanan ortam türüne bağlı olarak, bir korozyon testi özel standartlar gerektirebilir. Örneğin, bir makine yüksek asitlik seviyesine sahip bir tesiste kullanılmak üzere yapılmışsa, testin makinenin ve çeşitli parçalarının beklenen yaşam döngüsü boyunca bu çevresel faktörlere dayanıp dayanamayacağını belirlemek için bu daha aşırı etkileri simüle etmesi gerekecektir.

Ortalama korozif faktörlere sahip ortamlarda kullanılması amaçlanan ürünler için genellikle temel bir tuz-sis testi uygulanır. MIL-STD-810, ASTM B117 ve GM9540P dahil olmak üzere çeşitli endüstri standartları korozyon testine uygulanır. EUROLAB 'ta havacılık, otomotiv, askeri ve tıbbi endüstriler için korozyon testleri yapılır. Tuz spreyi testi gibi temel testler ticari ürünlerde de yapılır.

Termal Şok Testi

Termal şok testinde, ürünler sıcaklıkta aşırı, ani dalgalanmalara maruz kalır. Amaç, bu ürünlerin bu değişiklikler altında nasıl uçacağını belirlemek için sıcak-soğuk spektrumunun her iki ucundaki sıcaklık eşiğini test etmektir. Termal şok testi tipik olarak ani sıcaklık değişikliklerinin düzenli olduğu ortamlarda kullanılmak üzere üretilen ürünlerde yapılır.

Şok testi, keskin ivmeler ve yavaşlama baskısı altında bir ürünün dayanıklılığını belirlemek için de kullanılır. Gerçekte, bir ürünün mevcut tasarımında seri üretim için hazır olup olmadığını görmek için ürünlerin ısı, soğuk ve basınçtaki şok dalgalanmalarına tepkisi incelenir. Şok testinin yoğunluğu, söz konusu ürün için hangi endüstri standardının geçerli olduğuna bağlıdır.

Mekanik Şok Testi

EUROLAB 'ta, mekanik şok testi, piro-şok ve gemide şok testi de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılır. Piro-şok, test ürününe bağlı bir patlayıcının şokunu simüle ederken, ağır şok olarak da bilinen gemi şoku, patlayıcı geminin altındaki suda patlatıldığında güvertedeki şok ekipmanını bir yüzer kullanılarak gerçekleştirildiğinde taklit eder. Hafif şok, gemi makine, teçhizatı, sistemleri ve yapılarında çekiçleme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilir. Orta ağırlıktaki şok, 7.4000 lbs'nin altındaki dinlenme ürünleri ile gövde seviyesi girişlerini simüle eder.

Düşürme Testi

Düşme testi ile, çarpışmadan ve düşmeden sonra bu ürünlerin düşebileceği ve bozulmadan kalabileceği yüksekliği belirlemek için ürünler veya ambalajlar test edilir. Düşürme testi, tüm sektörlerdeki ürünler ve ambalajlar için önemlidir.

Düşme testi genellikle küçük tüketici ürünleri için ambalaj düzenlemelerinin dayanıklılığını test etmek için kullanılır. Örneğin, hesap makineleri veya akıllı telefonlarla dolu bir gönderim kutusunun 3 ila 5 fitlik bir düşüşe ne kadar dayanabileceğini test etmek buna örnek olarak gösterilebilir. Bir ürünün testten düştüğü yükseklik, bir ürünün gerçek hayattaki duruma düşme, ihmal veya kötü oyunun engellenmesi ile orantılıdır. ISTA standartları nakliye konteynırları için en yaygın olarak kullanılanlardır, FedEx ve Amazon gibi bazı kuruluşların paket testi için kendi ISTA gereksinimleri kümeleri vardır.

EUROLAB 'ta, en dik düşme testleri, nakliye veya taşıma aşamalarında gerçek bir düşme meydana gelirse, ürünün esnekliğini belirlemek için 80 feet yükseklikte yapılır. Düşme kuleleri ayrıca test ürünlerinde 15.000 g ile 20.000 g arasında mekanik şoklar oluşturmak için kullanılır.

HALT testi, HASS testi, HATS testi

Üreticiler için, her ürünün beklenen ömrü boyunca yaşlanma sürecine nasıl dayanabileceğini bilmek önemlidir. Bu şekilde, üreticiler ürünleri daha esnek hale getirmek ve arıza sıklığını ve garanti taleplerini azaltmak için gerekirse tasarım revizyonları yapabilirler. Bu amaçla, yaşlanma sürecini hızlandırmak için ürünler üzerinde testler yapılır.

Yaşlanmayı hızlandıran süreçleri kullanan testler arasında Yüksek Hızlandırılmış Yaşam Testi (HALT), Yüksek Hızlandırılmış Stres Tarama (HASS) ve Yüksek Hızlandırılmış Termal Şok (HATS) testleri bulunur.

HALT testleri, belirli bir test cihazındaki zayıflıkları bulmak için kullanılır. HALT testi sırasında, ürünün maruziyeti nasıl bozduğunu görmek için yüksek hacimlerde kısa süreler için ısı ve titreşim uygulanır. Nihayetinde, amaç bir ürünün testte hayatta kalıp kalamayacağını görmek değil, başarısız olmadan önce ürünün ne kadar süre ve hangi maruz kalma seviyelerinde işlev görebileceğini ve kompozisyonunu tutabildiğini belirlemektir.

HALT testleri beş aşamada gerçekleştirilir - yüksek sıcaklık stresi, düşük sıcaklık stresi, titreşim, termal ve kombine ortam. Üretici için HALT testleri, çatlaklar, çözgü ve diğer sorun belirtileri gerçekleşmeden önce beş test döngüsü boyunca ürünleri mümkün olan maksimum dayanıklılık için yeterince güçlü hale getirmeyi mümkün kılar.

HASS testinin amacı, imalat aşamalarında bir üründe kusur olup olmadığını görmektir. HALT testi ürünleri beta formunda test etmek için kullanılırken, HASS testleri her bir ürünün dayanıklılığını revize edilmiş formda zorlar. Yüksek Derecede Hızlandırılmış Termal Şok (HATS) testi, adından da anlaşılacağı gibi, termal şok durumunda ürünlerin dayanıklılığını ve çalışabilirliğini test eder.

HALT ve HASS test yöntemleri, metal, plastik ve polimer gibi endüstriyel malzemeler üzerinde gerçekleştirilen yorulma testine benzer amaçlara hizmet eder. Yorulma testi ile, bir malzemenin deformasyona ve ayrışmaya karşı direnci bir dizi stres hacmi altında test edilir. Yorulma testi, üreticilerin bir üründe kullanılmadan önce belirli bir malzemenin mukavemetini ve esnekliğini belirlemelerini sağlar.

Bir ürün büyük miktarlarda kullanılmak üzere üretilmeden ve piyasaya sürülmeden önce, maksimum mukavemet ve dayanıklılık için test edilmesi çok önemlidir. Belirli bir parçanın hava taşıtlarında, araçlarda, askeri silahlarda, fabrika makinelerinde veya ticari ürünlerde kullanılmak üzere tasarlanıp tasarlanmadığı, ürünün amaçlanan işlevini yerine getirememesi durumunda can ve mal tehlikede olabilir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp