Kordon, Kayma ve Dinamik Dayanım (EN 354)

Düşme Koruma Ekipmanı Testleri

Kordon, Kayma ve Dinamik Dayanım (EN 354)

Bir Avrupa standardı olan EN 354 standardı, belli bir yükseklikten düşmeye karşı koruma amaçlı kullanılan bağlama tertibatının özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 354 Kişisel koruyucu donanım - Belirli bir yükseklikten düşmeye karşı - Bağlama tertibatı.

Kordon, Kayma ve Dinamik Dayanım (EN 354)

Söz konusu standart, düşme koruma ekipmanı olarak kullanılan bağlantı ekipmanının, test yöntemleri, işaretleme, üretici tarafından sağlanan bilgiler, boyunluklar ve ambalaj kriterlerini açıklamaktadır. Bu standarda uygun boyunluklar, sınırlama sistemleri, iş konumlandırma sistemleri, halatlı erişim sistemleri, düşme durdurma sistemleri ve kurtarma sistemleri gibi kişisel düşme koruma sistemlerinde, bağlantı elemanları veya bileşenleri olarak kullanılmaktadır.

Kordonlar, esnek bağlantı elemanı veya bir kişisel düşme koruma sisteminin en az iki sonlandırmalı ve uzunluk ayarlama donanımı olan veya olmayan bileşenidir. Kordonlar, yuvarlak sapanlar içermektedir ve sentetik elyaf halattan veya dokumadan, tel halattan veya zincirden üretilmektedir. Sonlandırma, kişisel düşme koruma sisteminin diğer elemanlarına veya bileşenlerine bağlanmak için kullanılan bir kordon parçasıdır. Bir sonlandırma örneğin, birleştirilmiş göz, dikilmiş halka veya bir metal halka olabilir.

Kişisel düşme koruma sistemi, güvenilir bir ankraj noktasına bağlanan bir gövde tutma cihazı ve bir bağlantı sistemi dahil olmak üzere, yükseklikten düşmelere karşı koruma için bileşenlerden oluşan bir sistemdir.

Konektör, bileşenleri bağlamak için veya kişiyi doğrudan veya dolaylı olarak bir ekipmana bağlamaya yarayan açılabilir cihazdır.

Kordon uzunluğu ise, bir yük taşıma noktasından diğer yük taşıma noktasına kadar metre cinsinden ölçülen uzunluktur. Kordonun boş fakat gergin durumunda ölçülmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, düşme koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, kordon, kayma ve dinamik dayanım (EN 354) test hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.