Kesilme Direnci (ISO 13997)

Koruyucu Giyecek Testleri

Kesilme Direnci (ISO 13997)

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından, koruyucu giyeceklerin keskin cisimler tarafından kesilme özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere ISO 13997 standardı tasarlanmıştır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 13997 Koruyucu giyecekler - Mekanik özellikler - Keskin cisimler tarafından kesilmeye direncin tayini.

Kesilme Direnci (ISO 13997)

Keskin nesneler, sıcak metal, cam ve kimyasallar gibi çalışma alanlarında üretim yapan çalışanlar için birçok tehlike barındırmaktadır. İstenmeyen kesikler, sıyrıklar ve yanıklar insanlara zarar vermektedir. Tasarlanan ve yayınlanan çok sayıda standarda uygun koruma eldivenleri ve giyecekler, bu tehditlere karşı sadece sınırlı bir koruma sağlamaktadır. Önemli bir kısmı içinse çalışanların hareketlerini kısıtlamakta ve sınırlı konfor sağlamaktadır. Oysa çalışanların çok daha iyi olanaklara, hareket kaybı olmadan ve en yüksek güvenlik sağlayan eldivenlere ve giysilere sahip olması gerekmektedir.

ISO 13997 standardı, koruyucu giysiler için tasarlanmış malzeme ve montajlarda kullanım için bir kesim testi yöntemi ve bununla ilgili hesaplamaları açıklamaktadır. Yapılan testler, bıçaklar, sac metal parçaları, talaş, cam, bıçaklı aletler ve dökümler gibi keskin kenarlar tarafından kesilmeye karşı direnci tespit etmektedir. Ancak bu test, iğneler gibi sivri nesnelerin penetrasyon direnci hakkında veri sağlamamaktadır. Ayrıca bu testler, zincir posta ve metal plakalardan yapılan malzemelerin test edilmesi için uygun değildir.

Bazı meslekler, elle tutulan bıçakların kullanılmasını ve beraberinde kaza ile yaralanma riskini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle bu mesleklerde çalışanlar için yeterli koruyucu ekipman mutlaka sağlanmalıdır. Kişisel koruyucu ekipman, koruyucu giysiler, kasklar, gözlükler veya kullanıcının vücudunu yaralanmalardan veya enfeksiyondan korumak için tasarlanmış diğer giyeceklerder veya ekipmanı ifade etmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, koruyucu giyecekler test hizmetleri çerçevesinde, kesilme direnci (ISO 13997) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.