Şok Testleri

Şok Testleri

Ürünlerin ve malzemelerin şok testi, öğelerin elleçleme, nakliye ve servis ortamlarında karşılaşılabilecek nispeten seyrek, kısa süreli, orta derecede yüksek seviyeli kuvvet impulslarına veya sıcaklık değişikliklerine fiziksel ve işlevsel olarak hangi derecede dayanabileceğini belirler. Titreşim testi ise, öğelerin mekanik titreşimlere ne ölçüde dayanabileceğini belirler.

Şok Testleri

Mekanik Şok Testi

Mekanik şok testi tipik olarak bir test cihazının ani ve aşırı miktarlarda hızlanma veya yavaşlamaya maruz kalmasını sağlarken, gerilme ölçüm cihazları, yük hücreleri, piezo sensörleri ve daha fazlası gibi enstrümanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Testin amacı cihazın bu durumlarda verdiği yanıtını ölçmektir. Çok kanallı, geniş bantlı veri toplama sistemleri, bu sensör verilerini kullanarak dokümantasyon, dalga şekilleri ve spektrum sunumları üretir. Mühendisler daha sonra performansı belirlemek için kaydedilen yanıtı analiz eder.

EUROLAB'ta, aşağıdaki yöntemleri kullanarak mekanik şok testi gerçekleştiriyoruz:

  • Piro-şoku simüle etmek için piroteknik - Piro-şoklar genellikle uzay aracı uçuşunda roket güçlendirici aşamalar ayrılırken ve askeri uygulamalarda silahlar ateşlenirken veya kurallar patlatıldığında görülür.
  • Düşürme Testi - Nakliye, taşıma ve beklenen kullanım sırasında meydana gelebilecek aksaklıklara karşı öğelerin esnekliğini test etmek için 80 ft (24m) 'ye kadar meydana gelir.
  • Mekanik şoku indüklemek için damla kuleleri - Damla kulelerimiz 20.000 g'dan (196.000 m / s2) fazla bir hızlanma sağlayabilir.
  • Hava tabancası ile üretilen hidroşok - Bu tür testlerde, bir hava tabancası, o su hacmi içinde şok dalgaları oluşturmak için bir su hacmine hava üfler.
  • Serbest düşme ve değişken kuvvet testi teknikleri - Bu teknikler 15.000 g'a (147.000 m / s2) kadar şoklar üretir.
  • MIL-DTL-901E'ye göre gemi şok testi.
  • MIL-STD-331'e göre taklit mancınık fırlatma / tutuklama inişi.

Sıcaklık Şok Testi

Termal şok, cihazlar aşırı uçlar arasında hızlı sıcaklık değişikliklerine maruz kalmaya zorlandığında ortaya çıkar. Sıcaklık değişimleri, sıcaklık değişimleri sırasında farklı malzemeler boyut ve şekil değiştirdikçe malzemelerin kırılgan hale gelmesine veya hasara neden olabilir.

EUROLAB'ta, test cihazlarının sıcaklıklarını hızla değiştirebilen çeşitli test odaları kullanıyoruz. Çeşitli sensörler kullanarak, termal şok testi sırasında test cihazlarının aslında sıcaklıklarını ortamlarıyla eşleştirmelerini sağlayabiliriz.

Titreşim testi

Titreşimlerin aşırı aşınmaya neden olduğu, bağlantı elemanlarını ve bağlantıları gevşettiği, bileşenlere zarar verdiği ve optik ekipman gibi cihazların arızalanmasına neden olduğu bilinmektedir. Herhangi bir mobil ekipmanın işlevsel olması için, bazı titreşimlere dayanması gerekir. Sağlam veya düşmanca ortamlar için tasarlanan ekipmanın, bozulmadan veya zamanından önce yıpranmadan çok fazla titreşime dayanması gerekir. Ve bir şeyin amaçlanan uygulamasına dayanıp dayanamayacağını bilmenin tek yolu, onu buna göre test etmektir.

Özel Uygulamalar

Egzotik profiller uzmanlığımız olduğundan, EUROLAB spesifik koşullarda gerekli testleri yapabilir. Uzun yıllardır şok ve titreşim testinde, elektrikli bileşenleri, kara kutuları, antenleri, hidrolik bileşenleri, malzeme örneklerini ve tüm yapıları, her türlü egzotik ve aşırı koşullar altında başarılı bir şekilde test etmiş olan laboratuvarımız her türden projeniz için hizmet sunmaya hazırdır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp