İşitme Koruma Ekipmanı Testleri

İşitme Koruma Ekipmanı Testleri

Yüksek gürültü işitme kaybına yol açabilir. Çalışma ortamlarında kullanılan araçların yüksek gürültü yarattığını inkar etmek mümkün değildir. Potansiyel olarak zarar verici gürültü maruziyetlerini ortadan kaldırmak, azaltmak ve bunlara karşı korunmak için uygun iş yeri işitme koruma ekipmanı ile çalışanların işitme kaybına uğrama riski azaltılmalıdır.

İşitme Koruma Ekipmanı Testleri

Teorik olarak bir kişinin işitme duyusuna zarar verecek gürültü, 8 saat boyunca ortalama 85 desibel gürültü seviyesidir. Bu seviyede gürültüye maruz kalan çalışanlarda işitme kaybı oluşabilir. Normal konuşmalar esas olarak işitme kaybı eşiğinin çok altında gerçekleşmektedir (60 desibel). Kulaklıklarda dinlenen müzik genelde 105 desibel olarak kaydedilen tam ses düzeyidir.

Araştırma sonuçlarına göre 85 desibelden sonraki her 3 desibel artış, işitme kaybı için geçen zamanın yarısını almaktadır. Bu nedenle, işitme kaybının meydana gelmesi için, 4 saat boyunca 88 desibel, ya da 2 saat boyunca 91 desibel gürültüye maruz kalmak yeterli olmaktadır. Gürültü seviyesi 100 desibeli aştığında ise, bir kişi 15 dakika gibi kısa bir sürede işitme kaybına uğrayabilir. Kısaca gürültü ne kadar yüksek olursa işitme kaybı o kadar hızlı gerçekleşmektedir.

İşyerinde karşılaşılan gürültü düzeyleri şu şekilde ölçülmüştür:

  • Bir metre uzaklıktaki hava kompresörleri 92 desibel gürültü yayar ve 2 saatten az bir sürede kişide işitme kaybına neden olur
  • Elektrikli matkaplar 98 desibel gürültü yayar ve 30 dakikadan az bir sürede kişide işitme kaybına neden olur
  • Tipik fabrikalar genellikle 100 desibel gürültü yayar ve kişide işitme kaybı için 15 dakika yeterlidir
  • Elektrikli testereler bir metre mesafeden 110 desibel gürültü yayar ve bu da 2 dakikadan kısa süre içinde kalıcı işitme kaybına neden olur

Çalışanlar herhangi bir koruma olmadan bu gürültü seviyelerine maruz kalırsa, işitme kaybı yaşama ihtimali çok fazladır. Çalışanların maruz kaldığı kesin gürültü seviyelerini bilmenin tek yolu, özel ekipman kullanarak gürültü ölçümlerinin yapılmasıdır. Bu arada gürültü koşulları tüm çalışma alanında meydana gelmeyebilir, ancak belli bir görev veya makina parçası ile sınırlı olabilir. Bu yüzden çalışanların işitme duyularının korunması yasal yükümlülüktür.

Kuruluşumuz tarafından gerçekleştirilen başlıca işitme koruma ekipman testleri şunları içermektedir:

  • Kafa bandı kulaklıkları, yerleştirme kaybı
  • Kulaklıklar, kafa bandı kuvveti ve yastık basıncı

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp