Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Motosikletçilerin güvenli bir sürüş deneyimi için gerekli olan koruyucu giyecekler kullanmaları, kendilerini korumaları bakımından hayati önem taşımaktadır. Kişisel koruyucu ekipmanlar arasında motosikletçiler için şunlar öne çıkmaktadır: motosiklet kaskları, motosiklet eldivenleri, motosiklet ceketleri ve pantolonları, motosiklet botları, motosiklet gözlükleri ve motosikletçi renkleri.

Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Bunlar arasında en dikkat çekeni motosiklet kaskıdır. Bir motosikletçinin zihninden kask takmamak asla geçmemelidir. Kaskın olmaması, bir aracın çarpması durumunda ciddi ve hatta ölümcül yaralanma riskini arttırmaktadır. Bu noktada sıkı güvenlik testlerinden geçen bir kask kullanmak çok önemlidir. Tüketicilere sunulan her motosiklet kaskının böyle bir belgeyi taşıması gerekmektedir.

Yol yüzeyi için ortalama sürtünme katsayısı göz önüne alındığında, motosikletin hızı satte 20 km’nin üzerinde ise, bir düşme durumunda sürtünme nedeniyle, hızın yaklaşık her 1 km’si için 1 mm cildin parçalandığı hesaplanmıştır. Motorun hızı daha yüksek ise bu parçalanma etkisi daha fazla olacaktır. Eller son derece kırılgan ve etlidir. Uygun bir motosiklet eldiveni, elleri hem darbeden hem de aşınmadan korumaktadır.

Bir kaza durumunda motosiklet ceketleri ve pantolonları da yaralanmanın etkilerini azaltmada önemli bir işleve sahiptir. Su geçirmez ve vücut zırhı denilen ekstra dolguya sahip ceketler ve astar veya örgü ile daha kalın malzemelerden yapılmış olan pantolonlar, sürücüye yüksek koruma sağlamaktadır.

İnsanların elleri gibi, ayakları da kırılgandır ve kolayca yaralanabilir. Bu nedenle motosiklet botları, ayağa sıkı destek sağlamakta ve ağır çarpma durumunda, ayak bileğini ve ayakları korumaktadır.

Motosiklet gözlükleri, yollardaki böcek, kir, toz ve döküntülerin, motosikletçinin gözüne girmesini engelleyerek, sürüş sırasında ciddi göz hasarına karşı gözleri korumaktadır. Kask tam olarak gözleri korumuyorsa, motosiklet gözlükleri kullanmak mutlaka gerekmektedir.

Nihayet motosikletçi renkleri, sürücüyü görünür kılacak kıyafetlerin giyilmesini ifade etmektedir. İster parlak renkler, ister koruyucu ekipmanın üzerine gömülü yansıtıcı şeritler olsun, diğer sürücüler tarafından farkedilmek, motosiklet kullanıcısı açısından önemlidir.

Kuruluşumuz tarafından gerçekleştirilen başlıca motosikletçi ekipmanı testleri şunları içermektedir:

  • Sırt koruyucular, darbe zayıflaması (EN 1621-2)
  • Eldivenler, darbe aşınma direnci (EN 13594)
  • Bacak eklem koruyucuları, darbe zayıflaması (EN 1621-1)
  • Botlar, ayak bileği ve kavalının darbe enerjisine karşı koruması (EN 13634)
  • Giyecekler (EN 17092)
  • Kasklar (UNECE yönetmeliği 22.05)

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp