Giyecekler (EN 17092)

Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Giyecekler (EN 17092)

Bir Avrupa standardı olan EN 17092 standardı, motosiklet sürücüleri için tasarlanan giyeceklerin özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından, motosiklet sürücüleri için koruyucu giysiler başlığı altında şu şekilde yayınlanmıştır:

Giyecekler (EN 17092)

  • TS EN 17092-1 Test yöntemleri
  • TS EN 17092-2 Sınıf AAA giysiler - Gereksinimler
  • TS EN 17092-3 Sınıf AA giysiler - Gereksinimler
  • TS EN 17092-4 A Sınıfı giysiler - Gereksinim
  • TS EN 17092-5 B Sınıfı giysiler - Gereksinimler
  • TS EN 17092-6 C Sınıfı giysiler - Gereksinimler

Her şeyde olduğu gibi motosikletçilikte de güvenlik çok önemlidir.

AAA sınıfı giyecekler en yüksek risk seviyesine karşı koruma sağlayan giyeceklerdir. Bu giyecekler, ciddi ve sınırlayıcı ergonomik, ağırlık ve termal özellikler taşımaktadır. AA sınıfı giyecekler, motosiklet faaliyetlerinin en büyük risklerine karşı ikinci en yüksek koruma seviyesidir. Bu giyecekler AAA sınıfı giyeceklere göre göre daha düşük ergonomik ve ağırlık özellikler taşımaktadır. Bu giyecekler çoğu sürücü için optimum koruma ve konfor dengesi sağlamaktadır.

A sınıfı giyecekler, en yüksek üçüncü koruma seviyesine sahiptir. B sınıfı giyecekler A sınıfı giyeceklerin eşdeğer aşınma korumasını sağlamak için tasarlanmıştır, sadece darbe koruyucuları içermemektedir. Nihayet C sınıfı giyecekler en düşük koruma seviyesine sahiptir.

Artık üretici firmalar EN 17092 standardı yayınlandıktan sonra motosiklet giyeceklerini bu standarda göre belgelemek zorundadır.

Bu arada, EN 13595 standardı profesyonel motosikletçiler için koruyucu giyecekleri kapsarken, EN 17092 standardı profesyonel olmayan sürücüler tarafından kullanılan giyecekler içindir. Bu iki standart farklı test yöntemleri kullanmaktadır ve doğrudan karşılaştırmalar yapmak mümkün değildir. Yine de EN 17092 standardı, EN 13595 standardına göre koruyucu performansta orantılı bir esneklik sağlamakta ve konfor üzerinde daha fazla durmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, motosikletçi koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, giyecekler (EN 17092) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.