Hassas Temizlik Testleri

Hassas Temizlik Testleri

Hassas temizlik endüstrisinde uzun yıllardır deneyimi olan EUROLAB, en çok tercih edilen hassas temizlik test laboratuvarı haline gelmiştir.

Hassas Temizlik Testleri

Hassas temizlik süreçlerimizin kalitesi sadece hassas enstrümantasyonun ve yakın tolere edilen cihazların çalışmasını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda servis üyelerinin ve onlara bağımlı olan sivillerin yaşamlarını da etkiler. EUROLAB olarak bu görevi ciddiye alıyoruz, çünkü onu düzeltmek için ikinci bir şans olmayabilir.

EUROLAB, görev başarısı için proses kontrolü ve sistem temizliği seviyesini karşılamak için gereken doğru temizleme sürecini geliştirdiğimizden ve uyguladığımızdan emin olmak için müşterilerimizle yakın işbirliği içinde çalışır. EUROLAB, ticari uzay endüstrisinin gelişen taleplerini karşılamak için sürekli olarak yeni süreçler ve yöntemler geliştirmeye kaynak yatırmaktadır. Sıkı kalite gereksinimlerini karşılayan bileşenleri ve ürünleri zamanında teslim ederken maliyetleri kontrol etmek için yeni yollar buluyoruz.

EUROLAB hassas temizlik uzmanlığı, kriyojenik test, pasivasyon, deoksidasyon, dağlama, helyum sızıntı testi, vakumlu fırınlama, basınç testi ve diğer çeşitli yardımcı hizmetleri içerir. EUROLAB hizmetleri, ticari oksijen temizliğinden ultra yüksek saflıkta işlemeye kadar çeşitlilik gösterir. Parçacıklar ve uçucu olmayan kalıntılar için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çoğu malzeme üzerinde analiz sağlıyoruz:

 • Paslanmaz çelik
 • Alüminyum
 • Titanyum
 • Berilyum
 • Modern kompozitler

EUROLAB ayrıca temizlenmiş ve test edilmiş donanımın özel paketlemesini sağlar. Temizleme işlemi sırasında çevre kontrollerini sağlamak için EUROLAB, ISO 14644-1 & -2 Sınıf 7 ve Sınıf 5 Temiz Odalara ve FED-STD-209 Sınıf 10.000 ve Sınıf 100 Temiz Odalara sahiptir.

Hassas temizlik hizmetleri gerektiren sektörler

Endüstriden bağımsız olarak, tüm şirketler güvenli bir operasyon yürütmek ve üretim aksama süresini en aza indirmek ister. İmalat ekipmanlarının ve parçalarının mikroskobik kirlenmesi bile - bileşenler üzerinde kalan kir, kireç, korozyon, enkaz ve aşındırıcı kirleticiler - performansını etkileyebilir. Ekipman ve parçalar güvenilmez hale gelir, erken aşınma ve bozulmaya eğilimlidir. Bu, bir kuruluşun üretkenliğini ve verimliliğini boğar.

Sonuç olarak, hassas temizlik, üretim ve bakım işlemlerinden en uygun değeri almak söz konusu olduğunda kritik bir işlev oluşturur. Herhangi bir kuruluş için en kritik, zaman alıcı, maliyetli ve riskli görevlerden biridir. EUROLAB, parçalar, montajlar, basınçlı kaplar, borular, ısı eşanjörleri ve diğer çeşitli donanımlar için hassas temizlik hizmetleri sunar.

Bununla birlikte, havacılık endüstrisinde yönetim, aşağıdakileri içeren uçağın ve ilgili bileşenlerin güvenliğine ve kalitesine odaklanmalıdır:

 • İniş takımı
 • Jet motoru montajları
 • Uçak gövdeleri ve yapısal bileşenler
 • Fren grupları
 • Oksijen sistemleri
 • Hidrolik ve madeni yağ sistemleri

Büyük yapıları, boruları veya diğer bileşenleri temizlemeniz gerekip gerekmediği, uygun temizleme sistemi ve uzmanlığı başarınızı belirleyecektir.

Birçok küçük, orta ölçekli ve büyük işletme, kritik süreçler ve uygulamalar için hassas temizlik hizmetlerine ihtiyaç duyar. Bu firmalar, aşağıdakileri içeren geniş bir endüstri yelpazesini kapsamaktadır:

 • Otomotiv
 • Telekomünikasyon
 • Tüketici elektroniği
 • Hastane ekipmanları
 • Akıllı şebeke, güneş paneli ve diğer temiz enerji sistemleri
 • Sağlık bilgi sistemleri

Sektöre bağlı olarak, her bileşen farklıdır ve özel temizleme teknikleri, test ve temizlik doğrulaması gerektirir.

Diğer Hassas Temizlik Yöntemleri Nelerdir?

Şirketler, iş parçası tipi, parça geometrisi, kirlilik türü ve derecesi, işleme durumu ve müşterinin ihtiyaç duyduğu temizlik derecesi gibi çeşitli faktörlere göre uygun temizleme çözümünü belirlemelidir.

Temizleme solüsyonu görev için yeterince etkili olmalı ve çok çeşitli kirleticileri temizlemelidir. Çok sayıda temizleme tekniği ve farklı temizleme prosedürlerinin kullanımı ile şirketler hemen hemen her temizlik görevi için istenen temizlik seviyesine ulaşabilirler. EUROLAB teknisyenleri ve mühendisleri aşağıdakileri içeren bir dizi hassas temizlik görevi kullanır:

Sulu Temizleme - Bu yöntem uzun süre ıslanması gereken parçalar içindir. Deiyonizasyon veya ters ozmoz ile işlenen ve deterjan ve yüzey aktif maddelerle kombine edilmiş su kullanır. Proses çeşitli topraklar için etkilidir, çoğu malzeme ile uyumludur ve çok çeşitli kimyasal seçeneklere sahiptir. Sulu temizliğin çevre dostu doğası, istenen temizlik seviyesine ulaşmak için çekici bir çözüm sunar.

Daldırma Temizleme - Alttan kesme ve kör delikler gibi karmaşık geometriye sahip parçalar için, parçaları solvent işlerinde yıkanması gerekir. Bileşenin çözücüye daldırılmasından sonra, çözücünün kimyasal etkileri kirleticileri uzaklaştırır. Bazı uygulamalar hem daldırma hem de ultrason gibi diğer prosedürleri kullanır.

Ultrasonik Temizleme - Birçok hassas temizleme işleminde sulu, yarı sulu ve solvent bazlı temizleme sistemleri ve deterjanlarla birlikte ultrasonik temizleme kullanılır. Özellikle karmaşık parçalar için iyi çalışan teknik, bir yüzeydeki parçacıkları ve toprağı temizlemek için özel frekanslar veya ses dalgaları kullanır. Ultrasonik temizleme, neredeyse mikroskopik seviyelerde dekontaminasyon sağlar, çünkü ultrasonik çalkalama, temizleme sıvısında önemli miktarda enerji veren ve serbest bırakan küçük kabarcıklar oluşturan yüksek frekanslı ses kullanır. Kural olarak, daha yüksek frekanslar daha ince parçacıkları kaldırabilir.

Öte yandan, çok düşük bir frekans hassas malzemeleri parçalayabilir veya saptanamayan mikro çatlakların oluşmasına neden olabilir. Ultrasonik temizleme, diğer endüstriyel temizleme yöntemlerinin ulaşamadığı dişleri, pürüzlü yüzeyleri, kör ve delinmiş delikleri, keskin iç köşeleri ve benzer boşlukları temizlemek için etkili bir yöntem sunar.

Yüksek Basınçlı Püskürtmeli Temizleme - Genellikle deterjan veya yüzey aktif maddelerle birlikte kullanılan yüksek basınçlı sprey temizliği, bir yüzeyden partikülleri ve kirleri püskürtmek için su jetinin kinetik enerjisini kullanır. Temizleme ortamının kimyasal etkisi kirleri kısmen uzaklaştırır veya emülsifiye eder ve jetin yüksek kinetik enerjisi kalan kirleri parçadan püskürtür. Temizlik kalitesi, nozulların şekline ve konfigürasyonuna ve püskürtme gücüne bağlıdır. Temizlik için kullanılan basınç, malzeme ve kirletici madde türü gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Silme Temizleme - Bu yöntem, agresif temizleme çözümlerine dayanamayan hassas yüzeyler için çalışır. Tipik olarak, özel swablar veya solvent veya deiyonize suya batırılmış tiftiksiz ve parçacık içermeyen mendiller kullanır.

Enjeksiyon Taşkın - Bu yöntemle, operatör parça dönerken parçayı temizleme sıvısı ile doldurur. Bir jet, borular, kör delikler, boşluklar ve girintiler yoluyla akımlar ve türbülanslı hız üretir. Sıvı, kontaminantları donanımdan veya parçadan temizler. Bu yöntem esneklik sunar ve her bir parçayı hedeflemek için herhangi bir ayarlama gerektirmez. Bu teknik parçacıkları giderir ve her boyutta ve çeşitli şekillerde bileşenler için mükemmel bir temizlik seviyesi üretir.

Vakumlu Pişirme - Bu prosedür, özellikle gözeneklerdeki hassas donanımın kirlenmesini gidermek için vakumlu pişirme işlemini kullanır. Moleküler kontaminasyona duyarlı olabilecek enstrümantasyonunun gaz alma oranlarını kabul edilebilir seviyelere düşürür.

CO2 Temizleme - Bu temizleme işlemi, yüksek teknoloji ürünü bileşenler, optik cihazlar, sensör kesme aletleri ve havacılık parçaları için hassas temizlik ve yüzey hazırlığı için yaygın olarak kullanılır.

Bazı hassas temizlik hizmetleri, uyumluluk için gereken temizlik düzeyine ulaşmak veya müşterilerin spesifikasyonlarını karşılamak için iki veya daha fazla temizlik yöntemi kullanır. EUROLAB, proses içi parçaların ve bitmiş ürünlerin temizlenmesi için aşağıdaki hizmetleri gerçekleştirir.

Demir ve Karbon Çeliklerinin Kireç Çözücü ve Asit Temizliği - Bir bileşenin orijinal yüzey koşulunun ilk kullanımı veya restorasyonu için olsun, EUROLAB, süreç geliştirme ve asit kullanımındaki uzmanlığını artırma konusunda uzun yıllardır deneyime sahiptir. Kireç çözme, pas giderme veya gömülü demir ve istenmeyen oksitlerin metal yüzeylerden çıkarılması konusunda uzman bir ekibe sahibiz. Mevcut kireç miktarına ve türüne, diğer kirleticilere ve proje gereksinimlerinize bağlı olarak EUROLAB, asit temizleyicilerin formüle edilmiş çözeltilerini kullanır. Bu çözeltiler demir ve çeliği temizlemek için oksit, yağ, gres ve diğer kirleticileri giderir. Gerektiğinde asit çözeltilerini bir ıslatıcı ve deterjanla birleştiriyoruz. Ayrıca, müşterilerimizin beklentilerini karşılayan hassas temizlik sonuçlarını elde etmek için daldırma, sprey, macun, yıkama ve pasifleştirme gibi diğer teknikleri de kullanıyoruz.

Ticari Oksijen Temizleme - Bazı müşteriler O2 servisi için yaygın olarak kullanılan donanımın oksijenle temizlenmesini isteyebilir. Sistemin oksijene veya oksijenden zenginleştirilmiş servise maruz kalması, yağlar, gresler ve partiküller gibi yüzey kirleticilerini temizlemek için titiz bir temizlik gerektirir. Müşteri belirli bir temizlik protokolü belirtmemesine rağmen, tipik olarak oksijen servisi için ticari bir temizlik ister. Bir temizlik prosedürü seçerken, EUROLAB oksijen temizliği için proses ve kabul kriterlerini seçmek için üç ticari spesifikasyon kullanır: ASTM G 93-96, Sıkıştırılmış Gaz Derneği (CGA) Broşür G-4.1 ve CGA Broşür G-4.8.

Hidrolik Temizleme ve Test - EUROLAB, regülatörler, valfler, pistonlar, akümülatörler, dönüştürücüler, aktüatörler, boru ve boru tesisatı, kontrol ve dağıtım manifoldları ile servolar ve depolama tankları dahil olmak üzere hidrolik bileşenlerin ve montajların temizlenmesi ve test edilmesi için gerekli uzmanlığı sağlar. Sınıf 10.000 temiz odamızda sulu deterjanlar, çok sayıda uyumlu çözücü veya sistem hidrolik test sıvıları, 50.000 psi'ye (D.I. su veya hidrolik sıvı) ve 20.000 psi'ye (GN2) kadar bileşenlerin veya montajların prova basıncı ve sızdırmazlık testi kullanıyoruz. Yerinde işlemeden kaynaklanan çevre veya güvenlik sorunlarıyla ilgili endişeleri ortadan kaldırmak için hidrolik temizliğinizi ve analizinizi temiz odamızda yapmak için bizimle birlikte çalışabilirsiniz.

Bakım ve Onarım Hizmetleri - Tam servis sağlayıcı olarak, ek teknik desteğe ihtiyacınız olduğunda bize güvenebilirsiniz. Hassas temizlemeden önce parçaları ve montajları elden geçirebilir ve onarabiliriz. Ayrıca ayrıntılı bileşenleri temizleyebilir ve Sınıf 10.000 temiz odamıza monte edebiliriz. EUROLAB, regülatörlerinizi, pompalarınızı, vanalarınızı, filtre ünitelerinizi, göstergelerinizi, kontrol / tahliye panellerinizi veya diğer ekipmanlarınızı onaracak, elden geçirecek, test edecek ve hassas bir şekilde temizleyerek kullanımınıza hazır hale getirecektir. İşi yapmayı tercih ederseniz, temiz ortamımızı kiralayabilir veya kiralayabilir ve gereksinimlerinize göre basınç veya sızıntı testi yapabilirsiniz.

Ultrasonik Temizleme - Ultrasonik tanklarımız 12 inç kare ve 8 inç derinlikten 48 inç kare ve 48 inç derinliğe kadar değişir. EUROLAB teknisyenleri, belirli kirleticileri hedeflemek ve temizleme işlemini özelleştirmek için uygun tank boyutunu, dönüştürücü güç çıkışını, frekansı ve temizleme solüsyonunu belirlemek için parça boyutu, konfigürasyon ve malzeme tipi gibi faktörleri göz önünde bulundurur. Parçayı ne kadar temiz istediğinize bağlı olarak, güvenebileceğiniz deneyim ve uzmanlığa sahibizdir.

Toplam Hidrokarbon Analizi - Bu yöntem, temizliğini belirlemek için atık su çözücü örneğinde bulunan toplam uçucu ve uçucu olmayan kalıntı miktarını ölçer. Teknisyenlerimiz, temiz kısımda kalan toplam uçucu ve uçucu olmayan tortu miktarını belirlemek için tipik olarak Fourier Dönüşümü Kızılötesi Analizi (FTIR) ve Kızılötesi Analizi (IR) kullanır. Temizlikten sonra parça üzerinde kalabilecek toplam kalıntı miktarını bilmeniz gerektiğinde, toplam hidrokarbon analizi tercih edilen tekniktir.

Gaz Numunesi Alma - Çoğu zaman, teknisyen kalan gevşek parçacık miktarını belirlemek için temiz bir sisteme sıvı sokamaz. Gaz örnekleme tekniği ile teknisyen, bilinen bir sertifikalı gazı belirli bir basınç ve akış hızında bir boru veya boru sistemine besler. Tahliye edilen parçacıklar, teknisyenin parçacık sayısı için analiz edebileceği bir Millipore filtre tutucusunda veya gaz bombasında toplanır.

Kuruluk Doğrulaması - Solvent kalıntısı veya gizli nem, temizlenen parçayı serviste veya depoda korozyona uğratabilir. EUROLAB, bir dizi kurutma yöntemi kullanır ve kalan nemin kabul edilebilir bir seviyede olduğunu belirlemek için çiğ noktası doğrulamasını takip eder. Gaz algılama doğrulaması, hidrokarbon veya halojen kalıntılarının istenen kriterleri karşılamasını sağlar.

Koruma için Sızdırmazlık ve Paketleme - EUROLAB kirleticileri ve nemi dışarıda tutmak için sızdırmazlık bütünlüğünü ve ambalaj performansını ciddiye alır. Temizleme işleminin son aşaması birincil ve ikincil engelleri gerektirir. Bazı bileşenler üçüncü bir koruma seviyesi gerektirebilir. Naylon, Aclar ve polietilen filmler gibi, korudukları gerçek parçalarla aynı veya daha iyi bir temizlik seviyesine sahip çeşitli ambalaj malzemeleri kullanıyoruz. EUROLAB ayrıca ekstra koruma özellikleri olan müşterileri de barındırabilir. Bu, sızdırmazlık ve paketleme işleminde vakum paketleme, parçaların ve bariyerlerin iç kısımlarının sertifikalı temiz ve kuru azotla temizlenmesi veya nihai pakete kurutucular ve nem göstergeleri eklenmesi gibi ek adımlar gerektirir.

Doğrulama ve Analiz

Temizlik doğrulaması, hassas temizleme işleminin kritik bir aşamasıdır. EUROLAB, en katı temizlik gereksinimlerini bile karşılayacak üç yöntem kullanır:

Görsel Olarak Temizleme - Parçaları önceden temizledikten sonra, başarılı temizliği doğrulamak için görsel bir inceleme ve bir ultraviyole (siyah ışık) denetimi yaparız. Temizleme işlemi boyunca teknisyenlerimiz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere her türlü kirletici madde için erişilebilir alanı ve boşlukları denetler:

 • Yabancı cisimlerin tuzağa düşürülmesi
 • Pas, paslanma
 • Kir
 • Kaynaklı yüzeylerde ölçek
 • Solma
 • Su
 • Çözücü

Son temizlikten önce tüm parçalar gözle muayene edilmelidir. Bileşenlerin son temizliğini doğrulamak için, EUROLAB müşterilerinin çoğu nicel analiz tekniklerini uygulamamızı ister. Parçaların ne kadar temiz olduğunu belirlemek için tipik olarak parçacık sayısı analizi ve uçucu olmayan kalıntı analizi kullanırız.

Partikül Sayımı Analizi - Bu işlemi temiz odamızda gerçekleştiriyoruz. Teknisyenimiz, temizlenen parçanın ıslak yüzey alanı miktarına bağlı olarak su veya solvent gibi önceden belirlenmiş bir hacmi çıkarır ve toplar. Örnekleme ve toplama protokolleri yöntemlerini ele almak için özel olarak yazılmış birçok endüstri ve askeri standart ve spesifikasyondan yararlanıyoruz. Bunlar örnekleme ve toplama yöntemlerini, toplanacak sıvı miktarını ve belirli bir temizlik seviyesi için kantitatif kabul kriterlerini içerir.

Uçucu Olmayan Kalıntı (NVR) Analizi - Temizleme işleminde tipik olarak son adım olan NVR analizi, temizlendikten sonra parça üzerinde kalan uçucu olmayan kalıntı veya filmin miktarını belirler. Yalnızca kalıntı veya filmi ölçmemizi sağlamak için, teknisyen genellikle atık su numunesi testinden önce parçacıkları numuneden filtreleyen gravimetrik tekniği kullanır.

Çoğu hassas temizleme işlemi, temiz parçaların sıvı veya gazlı sistemlerle ve organik film kalıntılarına duyarlı diğer servis ortamlarıyla uyumluluğunu belirlemek için solventlerin NVR analizini kullanır.

EUROLAB hizmetleriyle maliyetleri azaltın ve verimliliği artırın

Maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak isteyen şirketler için, hassas temizleme işlevinin yeniden yapılandırılması bu hedeflere ulaşmak için en iyi fırsatı sunabilir. Son yıllarda, daha fazla şirket EUROLAB gibi ekipman ve parça temizliği için harici hassas temizlik hizmetlerine yönelmiştir.

EUROLAB, temiz odalarımızda hassas temizlik, hidrolik test ve diğer analizleri yapabilir. EUROLAB, neredeyse her türlü ihtiyacı karşılamak için çok çeşitli hassas temizleme sistemlerine sahiptir. Ücretsiz fiyat teklifi için bizimle ile iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp