Malzeme Testleri

Malzeme Testleri

Malzeme testinin önemi göz ardı edilemez. Tüm büyük endüstrilerde, kritik öneme sahip sistemlerin, ürünlerin ve bileşenlerin üreticileri, geliştiricileri ve operatörleri, ekipmanlarını oluştururken kullanılan malzemelerin amaçlanan görevlerine uygun olduğundan emin olmalıdır. Bu nedenle, şirketlerin üretim süreçlerinde kullandıkları malzemelerin beklentileri yerine getireceğini ve geçerli tüm düzenlemelere uyacağını doğrulamanın en gayretli yöntemi güvenilir malzeme testidir.

Malzeme Testleri

Tabii ki, çoğu üretici için, işleri araştırma ve geliştirme yoluyla iyi bir yenilik içerir. Ayrıca, Ar-Ge atılımlarının bir sonucu olarak yeni bir ürün veya malzeme keşfedildiğinde piyasaya çıkan ilk ürün için finansal baskı ve rekabet baskısı vardır.

Ancak, bu senaryo aynı zamanda büyük riskler de oluşturur, çünkü uygun olmayan malzeme veya hatalı bir bileşenle çok hızlı bir şekilde piyasaya giren bir şirket, maddi kayıplar ve dava işlemlerinin yanı sıra, müşteri güveninde erozyona neden olan ve müşteri sadakatinin kaybına yol açan herhangi bir şeyle karşılaşabilir.

Herhangi bir üretici için, ateşe dönüşen aşırı ısınmış dizüstü bilgisayarlar, bataryaları patlayan akıllı telefonlar ve benzeri durumlar, kapsamlı malzeme testinin bir lüks olmadığının anlaşılması için yeterlidir. 

Bunların yanı sıra, havacılık ve savunma sektöründen tüketim malları ve inşaat sektörlerine kadar birçok iş sektörü sıkı kalite kontrol ve güvenlik standartlarına uymak zorundadır. Bunu yapmazlarsa, endüstrilerini denetleyen düzenleyici kurumlar tarafından kendilerine karşı büyük para cezaları verilebilir ve bu cezalar periyodik bir tutum içerisine girdiğinde işletmenin kapanmasına kadar uzanan bir sürece yol açabilirler.

Köprüler, uçaklar, nükleer reaktörler, otomobiller, tıbbi cihazlar veya askeri ekipmanlarda önemli bileşenler oluşturan ürünleri tedarik eden şirketlere verilen sorumluluklar düşünüldüğünde bu gereksinim anlaşılabilir. Yine, tüm bu durumlarda, malzeme testinin amacı, üreticiye ürünlerinin yapımında kullanmak istedikleri malzemelerin bileşimi, mukavemeti ve genel kalitesi hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sağlamaktır.

Malzeme Testi Nedir?

Kuruluşlar, işletmeler ve tüketiciler her gün ürünleri için kullandıkları malzemelere güvenmektedir. Nerede alışveriş yapıyor olursak olalım, ürün seçme, etiketlerini okuma ve kullanımlarını ürün açıklamalarına göre araştırma döngüsünde son kullanıcı olarak sürekli olarak yer alıyoruz.

Malzeme testi, ürün güvenilirliği ile ürün yapımına giren malzemeler arasındaki bu ilişkinin belkemiğini oluşturur. Bu nedenle üreticiler, tıbbi implantlarda kullanılmak üzere tasarlanan bir alaşımın bileşiminden inşaat endüstrisi için yeni bir malzemenin yanıcılığına kadar her şeyi anlatmak için malzeme testi sonuçlarına güveniyorlar.

Malzeme testi, termoplastiklerden yapıştırıcılara, kompozitlerden cama, termosetlerden titanyum ve daha fazlasına kadar her şeyde yapılabilir vede yapılması gerekmektedir. Ülkenin en büyük ve en güvenilir ticari test laboratuvarlarından biri olan EUROLAB, ülke çapında profesyonel malzeme test tesislerine sahiptir. Kauçuk mukavemeti ve direncinin incelikli analizlerinin yanı sıra her türlü imalat işleminde kullanılan en çok talep gören malzemelerin aşınma direnci, yüzey, kırılma ve kaplama analizlerini yapabiliriz.

Korozyon fenomeni testi ayrıca çeşitli korozif ajanlar ve test materyalleri kullanılarak rutin olarak gerçekleştirilir. Yorgunluk çalışmaları, özellikle ASTM, nükleer veya özel spesifikasyonlarla çalışırken malzeme testinin bir başka önemli bileşenidir. Kauçuk, plastik ve diğer malzemeler için yorulma çalışmaları yapılır. Yeteneklerimiz hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşıp bir uzmandan çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra uluslararası standartlara veya genel kalite güvencesine önceden uyum sağlamak için özel bir test programı geliştirebiliriz.

EUROLAB tarafından sunulan malzeme test hizmetlerinden bazıları şunlardır:

Kompozisyon: Çoğu zaman, işletmeler termoplastikler, reçineler ve farklı üretim malzemeleri gibi kullanmak istedikleri kompozit malzemelerde hangi malzemelerin bulunduğunu kesin olarak bilmek isterler.

Kesme: Kesme mukavemetini ölçmek için tasarlanan malzeme testi tipik olarak bir numunenin kopmadan önce ne kadar stres alabileceğini belirler ve genellikle yapıştırıcıların mukavemetini test etmek için kullanılır.

Termal: Sıcaklık değişimlerine maruz kalacak herhangi bir ürün için - bir uydunun güneş panelini düşünün - termal test, malzemenin nihai kullanım ortamında çalışma yeteneğini doğrulamanın önemli bir parçasını oluşturur.

Eğilme: İnşaatta kullanılan I-kirişi veya normal kiriş gibi bir ürünün sarkma olmadan önceden belirlenmiş bir ağırlığı desteklemesi gerektiğinde, numunenin esnemeden belirli bir stres seviyesine dayanabildiğini doğrulamak için genellikle bir esneme malzemeleri testi yapılır.

Ozona ve gaza maruz kalma: Malzemelerin, özellikle dış mekanda kullanım için tasarlanan elastomer malzemelerin ömrünün belirlenmesi söz konusu olduğunda, konsantre ozon seviyelerine maruz kalma, numunenin bozulmasını kontrol etmek için popüler bir malzeme testidir.

Çekme/Sıkıştırma: Plastik ve metallerden yapıştırıcılara ve kauçuklara kadar, çekme/sıkıştırma testi, deformasyon meydana gelmeden önce sıkıştırmaya dayanma yeteneklerini ölçmek için numuneleri hassas sıkıştırma yüklerinin altına yerleştiren bir malzeme testi şeklidir.

Korozyon: Belirli bir malzemenin, arıza meydana gelmeden önce belirli bir hizmet uzunluğuna ulaşabileceğini doğrulamak için, özellikle de bozulmadan uzun süre belirli çevresel koşullara dayanması beklenen altyapı bileşenleri üreten endüstriler için genellikle bir korozyon testi yapılır.

Yorgunluk: Bir malzemenin arıza yapmadan önce dayanabileceği bir yükün üst sınırını ve hayatta kalabileceği tekrarlanan yükleme döngülerinin sayısını belirlemek için kullanılır, yorulma testi bir malzemenin yapısında kalıcı bir değişiklik yaşamadan strese dayanma sınırına bakar .

Etki: Özellikle belirli metallerin ölçülen bir darbeden elde edilen enerjiyi emme yeteneğini belirlemek için, bu malzeme testi formu, bir numunenin zorlu ve çoğu zaman oldukça tahrip edici koşullar altında tokluğunu test etmek için yaygın olarak kullanılır.

Yanıcılık: Tüketim malları, tekstil, mobilya, yatak takımları ve hem nakliye hem de havacılık endüstrisinde kullanılan parçalar da dahil olmak üzere birçok ürün için, ürünün kalitesini ve tüketicilerin güvenliğini sağlamak için bir yanıcılık testi son derece gereklidir.

Termomekanik analiz: Değişken sıcaklık değişimlerine maruz kalırken polimerler, cam, laminat ve seramik gibi malzemelere tutarlı bir kuvvet uygulayarak, termomekanik analiz - veya TMA - bunun sonucu olarak bir numunenin maruz kaldığı doğrusal genleşmeyi  veya faz değişikliklerini belirleyebilir malzeme test yöntemi.

Malzeme Test Uygulamaları

Açıkçası, malzeme testi birçok şekilde olabilir. Test için gönderilen numunelerin performansını doğrulamak için kapsamlı yeteneği beş şemsiye kategorisine ayrılabilir: mekanik test, elektriksel özelliklerle ilgili testler, direnç testi, termal özelliklerle ilgili testler ve tahribatsız muayene. Üreticilere her türlü malzeme testini sağlama konusunda geniş deneyime sahip olan EUROLAB ekibini oluşturan yetenekli profesyoneller, bu son derece bilgilendirici testlerin birincil uygulamalarının farkındadır.

Endüstrinin lider firmalarından, en rekabetçi yazılım ve kablosuz iletişim şirketlerine kadar çeşitli kuruluşlar için testler yaptıktan sonra, aşağıdaki kategorilerin malzeme testi için en popüler uygulamalar arasında olduğunu güvenilir bir şekilde raporlayabiliriz:

Düzenleyici standartların gereklilikleri: Bir ürünün zayıflığı veya düşük performansı, tüketicilerin, askeri personelin veya diğer profesyonellerin, Amerikan Test ve Malzeme Derneği, Uluslararası Standartlar Örgütü, ABD Departmanı gibi düzenleyici kuruluşların yaşamlarında ciddi hasara yol açabiliyorsa Savunma ve diğerleri - genellikle üreticilerin uyması beklenen standartları belirleyerek bu tür arızaları önlemeye çalışır. Askeri müteahhitler için MIL-STD-810 ve havacılık ve uzay üreticileri için FAA yönetmelikleri gibi standartlarda iyi bilinen EUROLAB gibi bir laboratuvar tarafından yapılan malzeme testleri, uyumluluğu sağlamak için ihtiyatlı bir seçimdir.

Malzeme seçimi: Günün sonunda üreticiler sadece tedarikçilerinin hammaddeleri kadar iyidir. Bu nedenle, yeni bir ürün veya yeni bir tedarik zinciri için malzeme seçimi ile ilişkili herhangi bir aşamada, bütünlüklerini değerlendirmek için malzemelerin test edilmesi, sonunda üretim hattınızdan ayrılacak ve genel kullanıma girecek güvenilir bir ürün için hayati önem taşımaktadır.

Bir ürünün tasarımı: Birçok üretici için, sınıfının en iyisi bir ürün üretmek, müşterileri ürüne ve markaya kazandırarak daha fazla karlılık anlamına gelir. Bu nedenle, bir ürünün tasarım aşamasında, malzeme testi, üründeki zayıflıkları verimli bir şekilde bilgilendirebilirken, kullanılan malzemelerde ve ürünün genel yapısında hala değişiklikler yapılabilir, böylece bitmiş ürün daha sağlam ve çok daha kalitelidir.

Üretimin doğrulanması: Yeni tanıtılan ürünlerin her iki ilk çalışması için - ve halihazırda üretimde olan ürünlerin sürekli kontrolleri için - geçtikleri üretim süreçleri nedeniyle ürünlere hiçbir hata veya zayıflığın eklenmediğinin doğrulanması paha biçilmez bir uygulamadır.

Hizmet Verdiğimiz Sektörler

Malzeme testi, çoklu potansiyel uygulamaları olan çok çeşitli bir alandır. EUROLAB, uzun yıllara dayanan deneyimiyle aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrilerde testler sunar:

Havacılık ve Uzay: Havacılık ve uzay malzemeleri, tipik bir uçuşta karşılaştıkları çeşitli çevresel stres faktörlerine karşı kapsamlı bir şekilde test edilmelidir. EUROLAB, RTCA DO-160 ile FAA ve diğer yönetmeliklere uygunluğu sağlamak için gerekli deneyime ve laboratuvar olanaklarına sahiptir. Büyük boyutlu bileşenleri veya komple montajları test etmek için, projenizin özel gereksinimlerini karşılayan özel oda ve fikstürler tasarlayabiliriz.

Savunma: EUROLAB, savunma müteahhitleri için malzeme test hizmetleri sağlama konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Camden, AR tesisimiz, savaş başlıkları ve silahların arena testlerini, tamamen küçük, orta ve büyük kalibreli aralıkları ve çok daha fazlasını gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Tüm tesisler, hassas ve anlamlı sonuçlar üreten, MIL-STD-810 ve diğer yönetmeliklere uygunluğu göstermeyi kolaylaştıran son teknoloji veri toplama araçlarıyla donatılmıştır. İşletmenizin misyonunu yerine getirmenize yardımcı olacak teknik bilgiye ve olanaklara sahibiz. Ürünlerinizin kalitesi ve güvenilirliği, ordu mensuplarının görevlerini yerine getirmesini sağlar.

Telekomünikasyon: İletişim ürünleri ve sistemleri konusunda belirsizliği ortadan kaldıran ve hem konut hem de ticari kullanım için üstün ürünler sunmanıza yardımcı olan malzeme test hizmetleri sağlayarak geliştirme sürecinin tüm aşamalarında yardımcı olabiliriz.

Dünyamız ne kadar bağlantılı olursa, kesintisiz hizmet sunmak için telekom altyapımıza o kadar güveniyoruz. Uzmanlığımızın ürünlerinizi geliştirmesine ve sorumluluğunuzu azaltmasına izin verin. Tüketicilerin güvenebileceği bir ürünle hızla pazara girme baskısı ortaya çıktığında, hiç birşey telekom endüstrisine sunduğumuz zamanında malzeme test hizmetlerinin yerini tutamaz.

Tüketim malları: Korozyon ve stres direnci, bazı tüketim malları için son derece önemlidir . Malzeme testi sadece uyumluluğu sağlamaktan daha fazlasıdır - ortalama bir kullanıcının ona uygulayabileceği her şeye dayanabilecek kadar sağlam bir ürün sunmakla ilgilidir. EUROLAB, olası sorunları erkenden tespit ederek ekibinizin daha fazla gecikmeden gerekli değişiklikleri yapmasına izin vererek yardımcı olur.

Tecrübelerden biliyoruz ki, iyi zamanlanmış malzeme testleri üreticilerin ürünlerini geliştirmesine, daha fazla müşteri kazanmasına ve sonuçta daha güçlü marka sadakati oluşturmasına yardımcı olabilir.

En güvenilir sonuçlar için EUROLAB'ı tercih edin

EUROLAB malzeme test laboratuvarları, bir çok uluslararası akredite kuruluşunun yanı sıra, Amerikan Laboratuvar Akreditasyon Derneği tarafından ISO / IEC 17025 sertifikalıdır. Teknik yeterlilik laboratuvarları arasında belirtilen kıyaslama ölçütü olarak bu sertifika, ekipmanlarımızın iyi kalibre edildiği, personelimizin yüksek eğitimli olduğu ve tesislerimizin size güvenilir ve tutarlı test hizmetleri sunmak için özel olarak kurulduğu anlamına gelir.

Daha iyi, daha güvenli, daha güvenilir ve uyumlu ürünler üretmenize yardımcı olmak için varız. Bu nedenle, bizimle çalışmanın her zaman ihtiyaçlarınızın tam olarak dinlendiği ve odaklanmış çözümlerin düşünceli bir şekilde zamanında sunulduğu saygılı, profesyonel bir deneyim olduğunu göreceksiniz.

Karmaşık malzeme test gereksinimleri olan projelerde bile laboratuvarımız hızlı ve güvenilir bir şekilde desteğini sunar. EUROLAB malzeme test hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen bizimle iletişime geçebilir veya yaklaşan projeniz için ücretsiz fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp