Yıldırım Testleri

Yıldırım Testleri

Yıldırımlar hangi sektörde çalışıyor olursanız olur, elektrik kullanıyor olsun yada olmasın tüm ekipmanlar için son derece hasar verici olabilir. EUROLAB, yıldırım testlerinde sektörün önde gelen laboratuvarından biridir ve sınıfının en iyisi yıldırım testi sağlar.

Yıldırım Testleri

Yıldırım, her biri elektronik cihazlar üzerinde farklı etkilere sahip birçok form alır. Modern dünya daha fazla elektronik cihaza ve sisteme bağımlı hale geldikçe, EUROLAB, elektronik ekipmanın yıldırım olaylarına maruz kaldığında amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak için gelişmiş yıldırım yeteneklerinden yararlanmaktadır. Bu önemlidir, çünkü herhangi bir elektronik bileşen yıldırım hasarına maruz kalabilir ve bu çok ciddi maddi kayıplara yol açabilir.

Gelişmiş navigasyon ve iletişim sistemleri güvenli uçuş operasyonlarının sürdürülmesinde daha büyük bir rol oynadığından, yıldırım testi hem askeri yükleniciler hem de aviyonik ekipman üreticileri için kalite kontrolünün giderek daha önemli bir parçası haline gelir. Bir yıldırım çarpmasının bir cihaz üzerindeki etkisini doğru bir şekilde çoğaltmak, dayanıklılığını ölçmenin tek kesin yoludur.

Yıldırım Simülasyonu

EUROLAB'ta yapılan yıldırım simülasyon çalışmaları şunları içerir:

  • Dolaylı Etkiler (DO-160, Bölüm 22)
  • Doğrudan Etkiler (DO-160, Bölüm 23)
  • Strike yakınında (MIL-STD-464)
  • Elektrostatik Deşarj (DO-160, Bölüm 25)
  • Yağış-Statik

Yıldırımın Doğrudan ve Dolaylı Etkileri

Yıldırım, aviyonik sistemleri iki şekilde etkileyebilir: doğrudan, ısı veya şoktan dolayı fiziksel hasara neden olur ve dolaylı olarak, bir çarpma sonrasında meydana gelen toprak voltajı yükselmeleri sonucu. Yıldırım çarpması korumasını sağlamak için uygun testler her iki faktörü de dikkate almalıdır. EUROLAB, DO-160 Bölüm 22, MIL-STD 461/464 ve diğer ilgili standartlara uygun olmanızı sağlamak için benzersiz bir şekilde hazırlık yapar.

Doğrudan Etkiler: EUROLAB, 2,4 milyon volta kadar üretim yapabilen yüksek voltajlı Marx tipi dürtü jeneratörlerinden ve 200.000 amperden fazla akım üretmek için özel olarak donatılmış yüksek akım jeneratörlerinden oluşan doğrudan test ekipmanı kullanır. Tesisimiz, daha küçük uçakları ve daha büyük bireysel bileşenleri test etmeye uygun 40 x 120 feet ölçülerinde yüksek bölmeli bir laboratuvar içerir.

Dolaylı Etkiler: Toprak voltajı yükselmeleri, çarpma yerinden bir kilometre uzaktaki cihazlarda ekipman arızasına neden olabilir. Bu nedenle, hassas elektrikli ve elektronik bileşenlerin yıldırım çarpmasının dolaylı etkilerine karşı test edilmesi önemlidir. Bunu yapmak için, komple alan ve geçici analiz için özel cihazlar kullanıyoruz, böylece pin enjeksiyonu, transformatör enjeksiyonu ve diğer testleri yapabiliriz.

Yakın Tehlike

Buluttan yere yıldırım düşmesi, ekipmanın çevresinde bulunan hızla değişen manyetik ve elektrik alanların bir sonucu olarak ekipmanı etkileyebilir. Bu elektrik yükünün etkilerini belirlemek için EUROLAB, MIL-STD-464'e uygun olarak 10 metrede maksimum alan oranlarında simüle edilmiş elektrik ve manyetik alanları uygulama özelliğine sahiptir.

Elektrostatik deşarj

Elektrostatik deşarj (ESD), temastan kaynaklanan iki elektrik yüklü nesne arasındaki elektriksel ani elektrik akışıdır, bir elektriksel kısa devre veya dielektrik arıza. Statik elektriğin birikmesi, tribün şarjından veya elektrostatik indüksiyondan kaynaklanabilir. ESD, farklı şarjlı nesneler bir araya getirildiğinde veya aralarındaki dielektrik bozulduğunda ve genellikle görünür bir kıvılcım oluşturduğunda ortaya çıkar. EUROLAB, MIL-STD-331, MIL-STD -464, DO-160 ve daha fazlasının gereksinimlerini karşılayarak ESD'leri 8 ila 300 kV aralığında uygulayabilir.

Statik elektrik

Uçaklardaki statik elektrik 100.000 volt'u aşan darbelere neden olabilir. Ekipmanı bu olası olaylara karşı test etmek, uygun yıldırım çarpması korumasını sağlamak kadar önemli olabilir. Birçok türde statik elektrik testi yapıyoruz. Bu prosedürler, statik etkiler aralığını simüle eder: 100.000 volt'u aşabilen uçaklarda meydana gelenlerden imalat ve malzeme taşıma operasyonları tarafından üretilen küçük ama potansiyel olarak tehlikeli voltajlara kadar simule edilebilir.

Saha Testleri

Tesislerimize taşınması çok büyük veya çok pahalı olan ekipmanlar için dünya genelindeki müşteri tesislerinde düzenli olarak çok çeşitli dolaylı etki doğrulama testi yapıyoruz.

Uyum Yönetimi

Uyumluluk yönetimi konusunda yardıma ihtiyacınız var ise ekibimiz, DO-160, Bölüm 22 ve 23 ile uyumluluğunuzu kolaylaştıran eksiksiz bir test protokolü tasarlayabilir. EUROLAB yıldırım testi yetenekleri ayrıca EUROCAE / ED-84, Boeing D6-16050-5, Airbus ABD0100'de belirtilen gereksinimleri de karşılar. 

Daha fazla bilgi edinmek için bugün bir uzmanımızla görüşebilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp