Metal Test Laboratuvarı

Metal Test Laboratuvarı

Metal testleri, bilinmeyen bir metalik maddenin bileşimini tespit etmek için gerçekleştirilen testlerdir. Bu testler tahribatlı ve tahribatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Metal testleri, dövme metal alaşımlarının özelliklerini tespit etmek için de yapılabilir.

Metal Test Laboratuvarı

Tahribatsız yöntemler, orijinal numuneyi tamamen yeniden kullanılabilir durumda bırakmakta ve bileşiğe zarar vermemektedir. Ancak çoğu durumda metallerin alaşımları ile çalışırken, bileşimi tam olarak tespit edebilmek için orijinal numunenin, kendisini oluşturan maddelere ayrılması, daha sonra test ve analizlerinin gerçekleştirilmesi ve bir takım ölçüm ve hesaplamaların yapılması gerekebilir.

Bileşenler tespit edildikten sonra bunlar araştırılabilir ve bilinen alaşımlarla eşleştirilebilir. Bu durumda orijinal örnek bu süreçte yok edilmiş olmaktadır. Bu test yöntemleri tahribatlı yöntemlerdir.

Kısaca tahribatlı testlerde, malzeme mekanik testlerden geçirilmekte ve sonunda atılmaktadır. Test sonuçları ise belli standartlar ve spesifikasyonlar ile karşılaştırılmaktadır. Başlıca tahribatlı metal testleri şunlardır: bükme testi, darbe testi (charpy testi ve izod testi), sertlik testi, çekme testi, yorgunluk testi, korozyon direnci testi ve aşınma testi.

Tahribatsız testlerde ise orijinal örnek, ilgili standart özelliklerine göre teste tabi tutulmakta, ancak bu örnek testlerden zarar görmemektedir. Başlıca tahribatsız metal testleri şunlardır: görsel test, boya nüfuz incelemesi, manyetik partikül incelemesi, radyografik test, ultrasonik muayene, kaçak testi, girdap akımı testi, uzak alan elektromanyetik testi ve uzun menzilli ultrasonik test.

Kuruluşumuz tarafından verilen biraç metal test laboratuvarı hizmeti şunlardır:

  • ISO 6892-1 Metalik malzemeler - Çekme testi - Bölüm 1: Ortam sıcaklığında deney yöntemi
  • ASTM A 370 Çelik ürünlerinin mekanik testi için standart test yöntemleri ve tanımları
  • ISO 15630-1 Çelik - Betonarme ve ön gerilmeli beton için - Deney metotları - Bölüm 1: Donatı çubukları, halatı ve teli
  • TS 708 Çelik - Betonarme için - Donatı çeliği
  • BS 4449 Beton takviye çelikleri - Kaynaklanabilir takviye çeliği - Çubuk, rulo ve süslenmiş ürün - Şartname
  • BS 4482 Beton ürünlerin güçlendirilmesi için çelik tel - Şartname
  • BS 6744 Paslanmaz çelik çubuklar - Beton takviye - Gereksinimler ve test yöntemleri
  • ISO 4136 Metalik malzemelerin kaynakları üzerinde tahribatlı deneyler - enine çekme deneyi
  • ISO 898-1 Bağlama elemanlarının mekanik özellikleri - Karbon çeliği ve alaşımlı çelikten imal edilmiş - Bölüm 1: Belirtilen mukavemet sınıfına sahip cıvatalar, vidalar ve saplamalar - Normal diş ve ince adımlı diş
  • ASTM E8/E8M Metalik malzemelerin çekme testi için standart test yöntemleri

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp