Ayak Koruma Ekipmanı Testleri

Ayak Koruma Ekipmanı Testleri

Kişisel koruyucu ekipman türleri çok çeşitlidir. Yüz koruyucu maskeler, eldivenler, gözlükler, önlükler, baş örtüleri, maskeler, solunum cihazları ve ayak koruma ekipmanı bunlar arasındadır.

Ayak Koruma Ekipmanı Testleri

Çalışanların ayakları için başlıca kişisel koruyucu ekipman, botlar ve ayakkabılardır. Çalışma ortamlarında, faaliyete uygun her durum için ayak koruma ekipmanı bulunmaktadır. Uygun olmayan bot veya ayakkabılardan kaynaklanan işyeri kazaları, hem çalışanlara he de işletmelere büyük zarar vermektedir. Bu nedenle işe uygun, doğru ayakkabıyı seçmek önemlidir.

Çeşitli sektörlerde işletmelerin gösterdikleri faaliyete bağlı olarak çalışanlar çeşitli tehlikelere maruz kalmaktadır. Koruyucu ayakkabı ihtiyacı bulunan başlıca işyeri tehlikeleri şunları içermektedir: düşen ağır nesneler, keskin malzemeler, sıcak veya soğuk malzemeler, elektrik akımı, kaynak kıvılcımları ve erimiş metal.

Birçok bakımdan ayak koruma uygulaması bulunmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (OSHA) tarafından belirlenen başlıca ayak koruma ve bot türleri şunlardır: metatarsal korumalar, ayak koruyucuları, elektriksel olarak iletken botlar, elektrik tehlikesi güvenlik botları, döküm botları, su geçirmez veya suya dayanıklı botlar, kaymaya dayanıklı botlar ve yalıtılmış botlar.

Örneğin, metatarsal korumalar, ayakkabıların dışına bağlanmakta ve ayağın üst kısmını ağır nesneler tarafından ezilmekten korumaktadır. Ayak koruyucuları, ayak yaralanmalarını önlemek için normal ayakkabıların uçlarına takılmaktadır. Elektriksel olarak iletken botlar, statik elektriğin birikmesine karşı koruma sağlamaktadır. Elektrik tehlikesi güvenlik botları iletken değildir ve kullanıcının ayaklarının toprağa bir elektrik devresi tamamlamasını önlemektedir.

Döküm botları, ayakları erimiş metalin aşırı ısısından korumaktadır. Su geçirmez veya suya dayanıklı botlar, ıslak koşullarda çalışırken kullanıcıların ayaklarının kuru kalmasına yardımcı olmaktadır. Kaymaya dayanıklı botlar, ıslak veya yağlı zeminlerde tutuş sağlayan özel tabana sahiptir. Yalıtılmış botlar, soğuk havada kullanıcının ayaklarını sıcak tutmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından gerçekleştirilen başlıca ayak koruma ekipman testleri şunları içermektedir:

  • Penetrasyona dayanıklı kesici uçlar, penetrasyon direnci (EN 12568, §7.2)
  • Elektrik direnci (ISO 20344, §5.10)
  • Kayma direnci (ISO 20344, §5.11)
  • Su buharı direnci (ISO 20344, §6.6 - §6.7 - §6.8)
  • Parmak uçlarının sıkıştırma direnci (ISO 20344, §5.5)
  • Tabanın nüfuz direnci (ISO 20344, §5.8)
  • Oturma bölgesinin enerji emilimi (ISO 20344, §5.14)
  • Parmak uçlarının darbe dayanımı (ISO 20344, §5.4)
  • Soğuğa karşı yalıtım (ISO 20344, §5.13)
  • Isıya karşı yalıtım (ISO 20344, §5.12)

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp