Ambalaj Testleri

Ambalaj Testleri

Ambalaj testi, ambalaj malzemelerinin belirli bir ürünle kullanım için uygunluğunu değerlendirmek için tasarlanmış bir dizi testi kapsar. Ürün ambalajının, son kullanıcılar için dayanıklı, güvenli ve rahat olması gerekirken, nakliye ve çevre koşullarının zorluklarına dayanacak kadar da sağlam olması gerekir.

Ambalaj Testleri

ISTA Taşıma Paketi Testi

Bir ürün için gerekli test, aynı zamanda bir taşıma simülasyon testine ihtiyaç duyduğunda, paket test yöntemleri için çeşitli kuruluşların yayınladığı çeşitli standartlar vardır. Bunlar arasında Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO), Amerikan Test ve Malzemeler Topluluğu (ASTM), Askeri Standartlar (MIL-STD-810) ve son yıllarda test standartları daha fazla olan ve daha fazla kabul gören Uluslararası Güvenli Transit Birliği (ISTA) yer alıyor.

ISTA test protokollerini seriler halinde düzenlemiştir ve toplam yedi serisi bulunmaktadır. Testler ISTA sertifikalı bir laboratuvarda gerçekleştirilmeli ve mevcut ISTA test prosedürünün minimum gerekliliklerine uygun olmalıdır. Ancak önce uygun bir ISTA sertifikalı test yapmak için serinin hangisi kullanılmalıdır? sorusuna yanıt bulmak gerekir.

ISTA Test Serisi Açıklamaları:

1 Serisi: Simülasyon Dışı Bütünlük Performans Testleri - Ürün ve paket kombinasyonunun sağlamlığına yönelik testlerdir. Çevresel olayları simüle etmek için tasarlanmamıştır. Tarama testleri olarak, özellikle zaman içinde tutarlı bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanıldığında faydalıdır.

2 Serisi: Kısmi Simülasyon Performans Testleri - 1 Serisi Simülasyon dürüstlük testinin temel öğelerine ek olarak, atmosferik şartlandırma veya mod şeklindeki rastgele titreşim gibi 3 Serisi tip Genel Simülasyon performans testlerinden en az bir elemanı olan testlerdir.

3-Serisi: Genel Simülasyon Performans Testleri - Taşıma ortamlarının genel hasar üreten hareketleri, kuvvetleri, koşulları ve dizilerinin laboratuvar simülasyonunu sağlamak için tasarlanmıştır. Çeşitli araç türleri ve rotaları veya değişen yol tutuşları gibi geniş koşullar için geçerlidir. Karakteristikler arasında basit şekilli rastgele titreşim, numune paketine uygulanan farklı damla yükseklikleri veya atmosferik şartlandırma yer alacaktır.

4-Serisi: Gelişmiş Simülasyon Performans Testleri - Bir test sekansı veya bilinen gerçek dağılıma bağlı koşullar gibi odaklanmış simülasyon unsurları ile genel simülasyon testleridir. AB Projesi (uygulama aşamasında) şu anda bu serideki tek protokoldür.

Aşağıdaki üç Seri, aşağıdaki nedenlerden dolayı genellikle bireysel paketler için göz önünde bulundurulacak aralığın dışındadır:

  • 5-Serisi şu anda aktif bir seri değildir,
  • 6 Serisi yalnızca üye performans testlerine odaklanmıştır,
  • 7-Serisi taşıma paketlerinin geliştirilmesinde kullanılan testler serisidir.

Takip edilecek bir test serisi seçmenize yardımcı olması için ISTA sertifikalı test laboratuvarımıza danışın ve aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

1 Serisi Simülasyon Dışı Bütünlük Testleri genellikle serinin en basitidir ancak aynı zamanda en az etkilidirler ve çevresel oluşumları simüle etmedikleri için genellikle tarama testleri olarak kullanılırlar.

2 Serisi Kısmi Simülasyon “arada” testi olarak kabul edilir 1-Serisi ve 3-Serisi'nin bir kombinasyonudur.

3 Serisi Genel Simülasyon Performans Testleri, gerçek bir dağılımın tehlikelerinin ve koşullarının geniş bir simülasyonudur. Karmaşıklık seviyesi ve potansiyel genel etkililik, Seri seviyesiyle birlikte artar. Bu nedenle, Serinin hangisinin test edileceğini belirlemek için dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır.

Bunlar aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Test edilen paketin türü. Parsel Teslim Sistemi Sevkiyatı için prosedür 3A kullanılmalıdır.
  • Test kriterleri. Sadece tarama için mi yoksa öngörü / önleme ve genel sistem maliyeti optimizasyonu mu?
  • Seri testi seçilirken test öğesinin ağırlığı da dikkate alınmalıdır. Bu Serinin ilk üçü için (1, 2 ve 3) paketin ağırlığı 150 pound veya daha az olmalıdır.

Ürün testinizi nasıl yaptıracağınız hakkında daha fazla bilgi için hemen bize ulaşabilirsiniz. Test tasarımı ve ISTA yönergeleri hakkında daha fazla bilgi ve paket tasarımı hakkında ek bilgileride uzmanlarımızdan alabilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp