Taşımacılık Simülasyon Testi

Ambalaj Testleri

Taşımacılık Simülasyon Testi

Bir ürün için gerekli olan test eğer taşıma simülasyon testi içeriyorsa, paket test yöntemleri için çeşitli kuruluşların yayınladığı çeşitli standartlar vardır ve bunlara uyulması zorunludur.

Taşımacılık Simülasyon Testi

Bunlar arasında Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO), Amerikan Test ve Malzemeler Topluluğu (ASTM), Askeri Standartlar (MIL-STD-810) ve son yıllarda test standartları daha fazla olan Uluslararası Güvenli Transit Birliği (ISTA) yer alır.

ISTA test protokolleri seriler halinde düzenlenmiştir ve toplam yedi serisi vardır. Testler ISTA sertifikalı bir laboratuarda gerçekleştirilmeli ve mevcut ISTA test prosedürünün minimum gerekliliklerine uygun olmalıdır. Ancak uygun bir ISTA sertifikalı test yapmak için seriden hangi standartın kullanılması gerektiği belirlenmelidir.

ISTA Test Serisi açıklamaları aşağıdaki gibidir:

1 Serisi: Simülasyon Dışı Bütünlük Performans Testleri. Ürün ve paket kombinasyonunun sağlamlığına ve sağlamlığına meydan okuyun. Çevresel olayları simüle etmek için tasarlanmamıştır. Tarama testleri olarak, özellikle zaman içinde tutarlı bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanıldığında faydalıdır.

2 Serisi: Kısmi Simülasyon Performans Testleri. 1 Serisi Simülasyon Dışı Bütünlük testinin temel öğelerine ek olarak atmosferik koşullandırma veya mod şeklindeki rastgele titreşim gibi 3 Serisi tip Genel Simülasyon performans testlerinden en az bir elemanı olan testler.

3 Serisi: Genel Simülasyon Performans Testleri. Genel hasar üreten hareketlerin, kuvvetlerin, koşulların ve taşıma ortamlarının dizilerinin laboratuvar simülasyonunu sağlamak için tasarlanmıştır. Çeşitli araç türleri ve rotaları veya değişen yol tutuşları gibi geniş koşullar için geçerlidir. Karakteristikler arasında basit şekilli rastgele titreşim, numune paketine uygulanan farklı damla yükseklikleri veya atmosferik şartlandırma yer alacaktır.

4 Serisi: Geliştirilmiş Simülasyon Performans Testleri. Bir test sekansı veya bilinen bilinen dağılıma bağlı koşullar gibi odaklanmış simülasyon unsurları ile genel simülasyon testleri. AB Projesi (uygulama aşamasında) şu anda bu serideki tek protokoldür.

Aşağıdaki üç seri, genellikle bireysel paketler için göz önünde bulundurulacak aralığın dışındadır:

  • 5 Serisi şu anda aktif bir seri değil,
  • 6 Serisi yalnızca üye performans testlerine odaklanmıştır ve
  • 7 Serisi taşıma paketlerinin geliştirilmesinde kullanılan testlerdir.

Takip edilecek bir test serisi seçmenize yardımcı olması için ISTA sertifikalı test laboratuvarınıza danışın ve aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

1 Serisi Simülasyon Dışı Bütünlük Testleri genellikle serinin en basitidir ancak aynı zamanda en az etkilidirler ve çevresel oluşumları simüle etmedikleri için genellikle tarama testleri olarak kullanılırlar.

2 Serisi Kısmi Simülasyon “arada” testi olarak kabul edilir, burada 1 Serisi ve 3 Serisi'nin bir kombinasyonudur.

3 Serisi Genel Simülasyon Performans Testleri, gerçek bir dağılımın tehlikelerinin ve koşullarının geniş bir simülasyonudur. Karmaşıklık seviyesi ve potansiyel genel etkililik, seri seviyesiyle birlikte artar. 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp