IEC 60068-2-14 Testi

Ambalaj Testleri

IEC 60068-2-14 Testi

IEC 60068-2-14 Sıcaklık Testinin Değiştirilmesi

IEC 60068-2-14, sıcaklıktaki değişikliklerin etkisini ölçmek için tasarlanmış bir test standardıdır. Söz konusu olan sadece bir değişiklik veya bir dizi değişiklik olabilir. Bu standart sadece düşük sıcaklıkların veya yüksek sıcaklıkların etkisini ölçmez.

IEC 60068-2-14 Testi

Kararlı durum aşırı sıcaklık testlerine ilişkin rehberlik için diğer standartlar gözden geçirilmelidir. Soğuk testi için IEC 60068-2-1 soğuk testi referans alınabilir ve ısı testi için IEC 60068-2-2 ısı testi referans alınabilir.

Sıcaklık değişikliklerinin üretilen cihazların işlevselliği üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bu etkiler bir dizi özellikten etkilenir. Örneğin, bir sıcaklık ve bir diğeri arasında geçen zaman bir rol oynayabilir. Bu sıcaklık değişimlerinden önce cihazın bir sıcaklıkta tutulduğu süre de önemlidir. Sıcaklık değişiminin derecesi cihazların çalışmasını etkileyebilir. Başka bir faktör, meydana gelen gerçek sıcaklık döngüsü sayısı olabilir. Son olarak, bir başka husus, test edilen cihaza giren veya cihazdan çıkan ısı transferi miktarıdır.

IEC 60068-2-14 'te belirtilen sıcaklık değişiklikleri oldukça sık görülür. Değişiklikler sadece sistemleri olduğu kadar komple sistemleri de etkileyebilir. Sıcaklık değişiklikleri bir dizi farklı faktör ve olay tarafından başlatılır. Ekipmanın taşınması büyük sıcaklık değişimlerine neden olabilir. Bu yüzden birçok paket testi ve transit testi standardı sıcaklık değişim testi gerektirir. Bir cihaz şartlandırılmış bir alandan koşulsuz bir alana taşınırsa, depolama sırasında sıcaklık değişiklikleri de üretilebilir.

Su sıcaklık değişimlerine de neden olabilir. Soğuk yağışlar ve hatta buzlanma, sıcaklıkta önemli ve ani değişiklikler meydana getirebilir. Hava ayrıca sıcaklıkta önemli değişiklikler yaratabilir. Cihaz tren, otobüs, araba veya tekne gibi hareketli bir cihaza monte edilirse hava sıcaklığı büyük bir etkiye sahip olabilir.

Çeşitli nedenlerle IEC 60068-2-14 testi önerilir. Birincisi, sıcaklıktaki bir değişiklik sırasında elektrik performansının etkili bir değerlendirmesidir. Bu standardın ele aldığı bir diğer durum, sıcaklık değişimi sırasında bir cihazın mekanik performansıdır. Elektriksel ve mekanik performanslar, belirli sayıda hızlı sıcaklık değişiminden sonra da değerlendirilebilir.

Bu test standardı, bileşenlerin ani ve dramatik sıcaklık değişikliklerine dayanma yeteneğinin belirlenmesine de yardımcı olabilir. Farklı malzemeler, diğer malzemelerin yakınında bulunduğunda değişen reaksiyonlara sahip olabilir. Ayrıca, bileşenlerin konstrüksiyonu sıcaklık değişikliklerinin yapay stresine dayanmakta zorluk çekebilir.

Açıldıktan sonra bir ekipmanda yüksek sıcaklıklar oluştuğunda, bileşenler genellikle değişen sıcaklık nedeniyle strese maruz kalır. Örneğin, yüksek voltajlı dirençlerin etrafındaki alanda, radyasyon komşu bileşenlerde yüzey sıcaklığının yükselmesine neden olabilir. Diğer bölgelerden üretilen ısıya rağmen diğer kısımların serin kalması nadir değildir.

IEC 60068-2-22 'de belirtildiği gibi, yapay olarak soğutulan bileşenler, soğutma sistemi açıldığında hızlı sıcaklık değişikliklerine maruz kalabilir. Ekipmanın imalat süreçleri sırasında bileşenlerdeki hızlı sıcaklık değişiklikleri de oluşabilir. Sıcaklık değişikliklerinin sayısı ve genliği ile aralarındaki zaman aralığı önemlidir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp