IEC 60068-2-64 Testi

Ambalaj Testleri

IEC 60068-2-64 Testi

IEC 60068-2-64 Titreşim Testi

IEC 60068-2-64 paket test standardı yapısal bütünlüğü ele alır. Bu transit test standardının kapsamı, ekipmanın dinamik yüklere rastgele titreşim altında direnme yeterliliğini gösterir. Test gereksinimini karşılayan birimlerde işlev veya yapısal bütünlüğün kabul edilemez yada bozulma göstermez.

IEC 60068-2-64 Testi

Bir dizi konuyu tanımlamak için geniş bant rastgele titreşim kullanılabilir. Bu sorunlar, birikmiş stres etkilerini ve bunun sonucunda ortaya çıkan mekanik zayıflığı içerir. Başka bir sorun, birimin belirtilen performansındaki düşüş olabilir.

IEC 60068-2-64 geçiş testi, stokastik nitelikte titreşime maruz kalabilecek örnekler için geçerlidir. Bu titreşim nakliye veya çalışma ortamlarından kaynaklanabilir. Örneğin uçaklarda, uzay araçlarında ve kara taşıtlarında.

Bu standarttaki yöntem ve teknikler rastgele titreşimin dijital kontrolüne dayanmaktadır. İlgili spesifikasyon tarafından reçete edilirse, bireysel vakalara uyacak şekilde varyasyonların girilmesine izin verir. Diğer testlerin çoğuyla karşılaştırıldığında, bu test deterministik değil istatistiksel tekniklere dayanmaktadır. Bu nedenle geniş bant rastgele titreşim testi olasılık ve istatistiksel ortalamalar açısından açıklanmaktadır.

Rastgele testlerin her zaman belirli bir mühendislik muhakemesi gerektirdiği ve hem tedarikçi hem de satın alanın bu gerçeğin tam olarak farkında olması gerektiği vurgulanmaktadır. İlgili spesifikasyonun yazarının test prosedürünü ve numuneye ve kullanımına uygun ciddiyet değerlerini seçmesi beklenir. Test yöntemi, öncelikle bir elektrodinamik veya bir servo-hidrolik titreşim jeneratörünün, titreşim test sistemi olarak kullanılan ilişkili bir bilgisayar tabanlı kontrol sistemi ile kullanılmasına dayanır.

Bu uygunluk testi standardı öncelikle ambalajlanmamış numuneler için tasarlanmıştır. İkincisi, örneğin kendisinin bir parçası olarak kabul edilebildiğinde, nakliye konteynerindeki öğeler için de tasarlanmıştır. Ancak, ürün paketlenmişse, ürünün kendisine bir ürün denir. Bu durumda, ürün ve ambalajı birlikte bir test örneği olarak adlandırılır.

Bazı örnekler rastgele ve diğer kuvvetlerin bir kombinasyonunun titreşimine maruz kalabilir. Bunlar ulaşım veya gerçek yaşam ortamlarından kaynaklanabilir. Örnek olarak uçaklar, uzay araçları ve nakliye konteynerlerindeki eşyalar verilebilir. Bu durumlarda, saf rasgele test yapmak yeterli olmayabilir.

IEC 60068-2-64 uyumluluk testi belirli bir test sırasını izler. Bu dizi aşağıdaki gibidir:

  • İlk titreşim yanıtı araştırması
  • Sürekli modda tam seviye testine geçmeden önce eşitleme için düşük seviyeli uyarma
  • Rastgele titreşim testi
  • Reçete edilirse nihai titreşim yanıtı araştırması.

Test maddesi, tercih edilen test eksenlerinin her birinde aktifleştirilmelidir. İlgili spesifikasyonda belirtilmedikçe, bu eksenler boyunca test sırası önemli değildir. Numune yerçekimine, örneğin bir cıva eğim anahtarına duyarlıysa, titreşim sadece normal servis pozisyonunda uygulanabilir ve ilgili şartname ile belirlenmelidir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp