Otomotiv Testleri

Otomotiv Testleri

EUROLAB, uzun yıllardır yurtiçi ve yurtdışı otomotiv test ve belgelendirme hizmetleri sunmaktadır. EUROLAB tarafından gerçekleştirilen otomotiv test hizmetleri güvenlik, güvenilirlik, uzun ömür, dayanıklılık ve işlevselliği kapsar.

Otomotiv Testleri

Her türlü ürün üreticisi için sunduğumuz geniş hizmet yelpazesine ek olarak, özellikle otomotiv endüstrisi için bir hizmet portföyü sunuyoruz. 

EUROLAB Otomotiv Testleri

Karmaşık projelerde hızlı bir geri dönüş sağlamak için elverişli bir konuma sahip olan EUROLAB, ülkedeki en donanımlı otomotiv komponent test laboratuvarlarından biridir. Sektörünüzü anlayan bir mühendis ekibinin görev yaptığı laboratuvarımız, üreticiler, yükleniciler ve alt yükleniciler için komple otomotiv test çözümleri sağlayabilir.

EUROLAB'IN otomotiv testlerinden bazıları şunlardır;

 • Titreşim testi: Titreşim ve şok, bir aracın uzun süreli performansı ve güvenilirliği üzerinde derin etkilere neden olabilir. Bu koşulları test etmek, yıllar süren sürüşte yaşanan kümülatif kuvvetleri çoğaltmak için güçlü araçlar gerektirir. Laboratuvarımız, dikey ve yatay olarak 16.000 kuvvet pound sağlayan elektro-dinamik titreşim sistemlerinin yanı sıra 10 inç stroklu 20.000 kuvvet pound içeren servo-hidrolik vibratörler ile donatılmıştır. Bunların her ikisi de hızlanma, gerinim, yük, tork, ses, basınç, voltaj ve diğer çeşitli ölçümleri kaydeden sofistike veri toplama araçları ile donatılabilir.
 • İklim testi: Ortalama bir araç, ömrü boyunca çeşitli çevresel koşullara maruz kalır. Bir aracın aşırı sıcaklıklara, neme ve diğer koşullara nasıl tepki vereceğini bilmek önemli bir tasarım konusudur. Bunu kolaylaştırmak için EUROLAB, çift araçlı sürücü odası da dahil olmak üzere birçok çevre simülasyon odası bulunduruyor. Termal şok, korozyon, kum ve tuz, atmosfer basıncı ve diğer birçok koşulu doğru bir şekilde yeniden oluşturabiliriz.
 • Mekanik test: EUROLAB, otomotiv motorları ve diğer bileşenler için mekanik testler sağlar. Ayrıca sıvı dinamiği analizleri, sızıntı tespiti ve daha fazlasını yapıyoruz. EUROLAB, otomotiv malzemelerinin stres testi için doğrusal ve döner servo-hidrolik aktüatörler, MTS kontrol sistemleri, helyum kütle spektrometresi ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli otomotiv test sistemleri ile donatılmıştır. Daha güvenli ve daha verimli araçlar tasarlarken düzenleyici zorlukları karşılamanıza yardımcı olan özel bir otomotiv bileşen test protokolü tasarlayabiliriz.

EUROLAB'ın otomotiv müşterilerine sunduğu sayısız dinamik, çevresel ve EMI testine ek olarak, aşağıdakiler gibi sektöre özgü testler de sunuyoruz:

 • Dinamometre Testi
 • Gravelometre Testi
 • Basınç Darbe Testi
 • Kaplamalar / Boya Testleri

Hibrit / Elektrikli Araç Testi

Bu büyüyen pazar segmentinin önemini kabul eden EUROLAB, hibrid ve elektrikli araç bileşenlerini test etmek için gerekli araçlara yatırım yaptı. Bu, gelişmiş güç aktarma sistemi testi sağlayabilen 600V / 600A pil simülatörü ile donatılmış 400hp yüksek hızlı rejenerasyon dinamometresini içerir. Ekibimiz ayrıca özel veri toplama ve kontrol sistemleri tasarlıyor ve termal döngü ve dayanıklılık testi için arka arkaya dinamo teçhizatı geliştirebiliyoruz.

İster gaz, dizel, EV / HEV veya alternatif yakıtlı araçlarla çalışın, EUROLAB gelişmiş otomotiv motor testi ve diğer hizmetleri sağlamak için teknik özelliklere sahiptir. Tesislerimiz, Amerikan Laboratuvar Akreditasyonu Derneği (A2LA) tarafından akredite edilmiş ve işinde uzun bir geçmişe sahip uzman mühendislerden oluşan bir ekip tarafından görevlendirilmiştir. 

Otomotiv Testleri Hakkında

Otomotiv testi, bir aracın uzun ömürlü çalışmasını sağlar. Emisyonlardan motora kadar, bileşenlerin düzenli olarak test edilmesi, içinde bulundukları parçaların ve arabanın güvenliğini ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilir.

Çeşitli sistemlerin ve bileşenlerin stres testi, parçaları gerçek dünya senaryolarının uç noktalarından geçirir. Parçalar en zorlu testlere dayanabiliyorsa, ağır sürücülerin tipik kullanımları boyunca kolayca dayanabilirler. Hem çevre hem de kullanım araçları ve parçalarını olumsuz etkiler.

Ürünlerinizin sadece yönetmeliklere uyulmasını sağlamak için değil, çeşitli nedenlerle teste ihtiyaç duyduğunu görebilirsiniz. Otomotiv testi gerektirmenin bazı ek nedenleri şunlardır:

 • Davaları önleme: Bileşenleriniz düzenlemeleri karşılamıyorsa veya bir tür başarısızlığa sahipse tarafınıza dava açılabilir. Ürünlerinizin çalışır durumda olduğunu gösteren test sonuçları üretmek, dava sürecini durdurabilir veya masraflı geri çağırma işlemlerini engelleyebilir.
 • Çevre standartlarına uyum: Devlet, taşıtlardan kaynaklanan özel sera gazı emisyonları için belirli maksimum değerleri belirler ve üreticinin bu uyması gerekir. Üretim hattınızın hükümet gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için test yapmanız gerekir.
 • Ürünlerinize avantaj sağlamak: Araçlarınızın veya bileşenlerinizin rekabeti geride bıraktığını veya daha iyi performans gösterdiğini kanıtlamak için, bunu destekleyecek kanıtlara ihtiyacınız vardır. Nitelikli test, tüketicilere rakiplerinizden daha iyi ürünlere sahip olduğunuzu göstermek için ihtiyaç duyduğunuz verileri oluşturur.
 • Bir tasarımın test edilmesi: Bir tasarımın üretime sokulmadan önce test edilmesi, son imalat aşamasında pahalı hatalar üretmeden önce bir şeyi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini doğrular. Dış bir tesisten yapılan tasarım testi, teste daha fazla güven verir, çünkü sonuçlar bağımsız bir üçüncü tarafça yorumlanır.
 • Toplantı düzenlemeleri: Ürünlerinizi satabilmeniz için güvenlik veya tasarım gereksinimlerini karşılaması gerekir. Araç bileşenlerinizin temel gereksinimleri karşıladığını doğrulayan bağımsız testler, parçalarınızı üreticilere veya tüketicilere üretmenize ve satmanıza olanak tanır.

Otomotiv Test Türleri

Bileşenleriniz için seçtiğiniz testlerin kökleri, test etmenizin nedenlerinden kaynaklanır. Testler, parçalarınızın dayanıklılığını ve onları çalıştırmanın çevresel etkisini kapsar. Otomotiv test prosedürleri tipik olarak parça dayanıklılığına veya dış esnekliğe bakar. Bu iki geniş kategorinin içinde, parçalarınızın gerekli standartları ölçebilme yeteneğini doğrulamak için tasarlanmış çeşitli testler bulunur.

Parça Dayanıklılığı Testleri

Bileşenlerinizin uzun ömürlülüğü, çeşitli stresler altında performans göstermeye devam etmelerine bağlıdır. Mekanik test, parçalarınızın aşırı kullanım sırasında karşılaşılan fiziksel zorun saldırısından kurtulmasını sağlar.

İşte dokuz yaygın otomotiv parça testi:

1. Titreşim Testi

Sürüş, aracın şasisinde ve bileşenlerinde sürekli titreşimler yaratır. Titreşim testimiz, dayanıklılığı sağlamak için aracı aşırı uçlara yerleştirir. Titreşim testi sırasında, binadaki ortam hareketleri sonuçları kirletebilir, ancak tesisimiz yüksek kütleli bazlar ve hava yastıkları kullanarak çevresel hareketi hesaba katar. Bu cihazlar sonuçlarımızın doğru olmasını sağlar.

Test ekipmanlarımız, birlikte çalkalanan çalkalayıcılarla 70.000 pound'a kadar kuvvet uygulayabilir. Tek bir çalkalayıcı 45.000'e kadar kuvvet uygulayabilir. Testte 60 veri kanalı bulunur. Test biter bitmez size anında sonuçlar veririz ve ayrıntılı bir rapor alırsınız.

Titreşim testi, parça arızaya kadar rastgele titreşimlere maruz kaldığında zayıf noktaları belirleyerek bileşen tasarımınızı geliştirmenize yardımcı olur. Titreşimler her türlü taşımada meydana geldiğinden, parçaların güvenliği ve uzun ömürlülüğü hem sabit hem de düzensiz hareketlere dayanmaya dayanır. Bileşenlerinizin ne kadar alabileceğini görmek için, bunları titreşim testinden geçirmeniz gerekir.

2. İklimsel Testler

Çevre, otomobillerin ve bileşenlerinin kullanım ömründe önemli bir rol oynamaktadır. Bazı iklimler erken aşınmayı teşvik eden koşullara sahiptir. Sıcak ve soğuk uçlar otomotiv parçaları üzerinde stres yaratabilir. Bileşenlerin ne kadar sürdüğünü görmek için parçaları çevre simülasyonlarından geçiriyoruz. İklimsel testler UV maruziyetini, sıcak, soğuk, kuru ve ıslak koşulları inceler.

Nem seviyeleri, özellikle zamanla paslanabilen metal parçalarda önemlidir. Nem testini araba bileşenleri için önemli kılan da budur. Kıyı yerleri veya nemli yerler gibi birçok alanda, havadaki aşırı nem, otomobilin kaplamalarının paslanmasına, aracın boyasının aşınmasına veya elektrikli parçaların bozulmasına neden olabilir. Sıcaklık ve nem birlikte yükselme eğilimi gösterdiğinden, her ikisini de birlikte test ederiz.

3. Mekanik Testler

Mekanik işlemler zamanla yıpranabilir ve daha az verimli hale gelebilir. Aracın çalışmaya devam etmesi için zirvede çalışan hem elektrikli hem de mekanik sistemlere dayanan otomobillerde, fiziksel çalışma testi kritiktir. Otomotiv mekanik testleri, çeşitli sistemlerden motor performansının ve verimliliğinin incelenmesini içerir. Sızıntı tespiti, akışkanlar dinamiği analizi, stres testi ve daha fazlasını yapıyoruz. Testlerimiz, motorlarınızın tüketicilerin markanızdan ihtiyaç duydukları performanstan ödün vermeden yasal gereklilikleri karşılamasını veya aşmasını sağlar.

4. Basınç Darbe Testi

Basınç darbe testi, sisteminizin hidrolik bileşenlerini adım adım koyar. Birden fazla sistem, mekanik hareket oluşturmak için sıvı hareketi kullanır. Düzenli testler, sistemin basıncı korumasını ve öngörülen kullanım ömrü boyunca beklendiği gibi çalışmasını sağlar. Yeni tasarımlar veya modeller, performans seviyesi eşleşmelerini kanıtlamak veya önceki iterasyonları aşmak için sıkı testlerden geçmelidir. Basınç impuls testi, hidrolik sistemin etkinliğini ölçmeye yardımcı olabilir.

Basınç darbesi test ekipmanımız hem dinamik hem de statik basınçları test edebilir. Hem döner hem de doğrusal servo-hidrolik aktüatörleri içeren test cihazlarımız 30.000 Hz'de 8.000 psi'ye kadar ulaşır. Statik test için kurulumumuz 30.000 psi'lik daha yüksek basınçlara ulaşabilir. Test sırasındaki stresin etkilerini incelemenin yanı sıra tork, gerinim, akış ve kuvveti de ölçebiliriz.

5. Emisyon Kontrol Sistemleri Testi

Kirliliği azaltmak her zamankinden daha önemli. Tek bir binek otomobil yılda ortalama 4,6 metrik ton karbondioksit oluşturur. İçten yanmalı motorlar karbondioksite ek olarak diğer zararlı maddeleri de serbest bırakır. Bu kirleticilerin çevre üzerindeki etkilerini hafifletmek için federal hükümet emisyonlar için standartlar belirlemiştir. Motor bileşenleri ve emisyon sistemleri, yaydıkları sera gazı miktarını belirlemek için test edilmelidir. Uygun testler yapılmadan, kirletici motorlar üreticilerini hükümetlerden ağır para cezalarına bağlayabilir.

6. Emisyon Tezgah Testi

EPA, karayolu taşıtlarından kaynaklanan sera gazı emisyonlarına yönelik gereksinimleri her zaman güçlendirmektedir. Tipik bir emisyon tezgahı karbon monoksit, metan, hidrokarbonlar, azot oksitler ve karbon dioksit miktarlarını ölçebilir. Para cezalarından kaçınmak için EPA'nın gerekliliklerine uymak çok önemlidir. Neyse ki, 21 araç üreticisinden 19'u 2016'dan 2017'ye kadar bir emisyon açığı taşımadı. Borç sahibi olan şirketlerin, federal standartlara uymak için araçlarından gelen miktarları düşürerek sera gazı emisyonlarını bile kırmak için sadece üç yılları vardı. 2012 ve 2025 yılları arasında EPA standartları artıracak ve sera emisyonlarını azaltmak için zamanla katılaşacaktır. Bir motordan gelen gaz çıkışlarının tezgah testi, üreticinin motorun tasarımında değişiklik yapmasına yol gösterecek şekilde uygunluğu doğrulayabilir.

7.Katalitik Yaşlanma Testi

Katalitik bir dönüştürücü yaşlandıkça daha az verimli hale gelir. Katalitik konvertör, emisyon kontrol sisteminin önemli bir bileşenidir. Bazı eyaletlerde, bu yerlerde satılan araçlara takılabilen katalitik konvertörler için katı gereksinimler vardır. Katalitik konvertör işlevi, motorun emisyon gereksinimlerine uyma yeteneği için hayati önem taşır ve bir katalitik konvertörün erken arızalanması, yeniden tasarlanması gereken bir ürünü gösterebilir.

Bir katalitik konvertörün etkinliğinin ne kadar hızlı azaldığını test etmek için yaşlanan katalitik otomotiv test hizmetlerine ihtiyacınız olacak. Bu hizmetler, bir katalitik konvertörün limitlerini tipik ömrüne ulaşmak için gereken ortalama 100.000 mil beklemeden test edebilir. Ayrıca, motordan yağ sızdığında katalitik konvertörler daha hızlı yaşlanır. Yaşlanma testi programı, sistemi kirleten veya içermeyen zamanla katalitik konvertöre ne olduğunu görebilir.

Taşıt emisyon sistemleri ve araç sahipleri için güvenilir katalitik konvertörler oluşturmak çok önemlidir. Tipik olarak, katalitik konvertörün ömrü, tipik bir sürücünün aracı ne kadar süre kullandığı ile aynıdır. Bu benzer zaman aralıkları avantajlıdır, çünkü katalitik konvertörlerin yapısında kullanılan değerli metaller nedeniyle katalitik konvertörlerin değiştirilmesi son derece pahalıdır. Bir sürücü katalitik konvertörü değiştiremezse, katalitik konvertörün normal olarak nötralize edeceği havaya çok daha fazla kirletici katkıda bulunur. Katalitik bir dönüştürücünün uzun ömürlü olmasını sağlamak bu senaryonun gerçekleşmesini engelleyebilir.

8. SHED Testi

SHED kapalı mahfazada buharlaşma tayini anlamına gelir. Bu test yöntemi, bir motordan gelen evaporatif emisyonların ölçülmesine olanak tanır. Daha katı emisyon yasaları nedeniyle, bu tür otomotiv testlerinin önümüzdeki yıllarda daha da popüler hale gelmesi muhtemeldir. SHED, bir yakıt sisteminden veya bir sistem bileşeninden kaynaklanan emisyonları ölçen bir ölçüm cihazıdır.

Münferit bileşenleri inceleyen diğer testlerden farklı olarak, SHED testi yakıt sisteminden gelen evaporatif emisyon miktarını ölçebilir. Daha küçük parçaların test edilmesi için mini veya mikro SHED'ler gerekir. Buharlaşıcı emisyon miktarlarının ölçülmesi, yakıt sisteminin yakıt buharlarını toplama ve serbest bırakma yeteneğinin etkinliğinin test edilmesi anlamına gelir.

9. Bidon Yükleme Testi

Bidon yükleme, evaporatif emisyon bidonlarının doldurulmasını ve boşaltılmasını test eder. Kanister yükünün ve tahliyesinin test edilmesi, evaporatif emisyon sisteminin yakıt sisteminden kaçan kirleticileri doğru bir şekilde azaltmasını sağlar. Bir teneke kutunun yakıt buharlarını emme ve serbest bırakma kabiliyeti, evaporatif emisyon sisteminin önemli bir bileşenidir. Uygun şekilde yüklenen ve temizleyen bir kutu olmadan, araç daha fazla kirletici olacak ve çok daha az verimli çalışacaktır.

Dış Testler

Bir aracın dış kısmı iç kısmı korur ve standart strese dayanamazsa, olağandışı durumlarda şüphesiz arızalanır. Araçlardaki boya ve kaplamalar aracı pas ve aşınmaya karşı korur. Ancak çakıl, deniz spreyi ve yol tuzu gibi bazı çevresel bileşenler boyayı veya kaplamayı erken aşındırabilir. Test, bu uç durumlarda bir yüzey tabakasının dayanıklılığını doğrular.

1. Kaplamalar ve Boya Testleri

Boya ve dış kaplamaların test edilmesi, bu kaplamaların beklendiği kadar dayanıklı olmasını sağlar. Boya ve kaplama testlerimiz, aşınma ve hava koşullarına dayanıklılığın incelenmesini içerir. Test cihazları, ürünün güvenilirliğini belirlemek için boyayı çeşitli test programlarından geçirir. Sadece kaplamalar testleri geçtiğinde araçlar için kullanılabilirler.

Test cihazları boyayı birden fazla gerilime maruz bırakır. Aşınma testi, boyanın dayanabileceği çizilme seviyesini görmek için boyayı çizer. Boyaların küçük çiziklerden zarar görmekten kaçınma kabiliyeti tüketiciler için oldukça arzu edilir. Ek olarak, bu hasara karşı direnç, aracın kaplamasının ömrünü uzatır. Satış sonrası boya işleri mevcut olmasına rağmen, çoğu tüketici araçlarındaki boyanın aracın ömrü boyunca sürmesini istiyor.

Tuz sisi, boyanın yol tuzuna veya deniz tuzu spreyine maruz kalmasını tekrarlar. Her iklim bu teste ihtiyaç duymasa da, soğuk kışları veya kıyıya maruz kalan yerler için önemlidir. Mutlaka tuz sisi testlerine ihtiyaç duymayan yerlerde bile, yağmurda ve güneşte boya dayanıklılığı için hava durumu testleri gereklidir. 

Kimyasal direnç, antifriz, soğutucu, ön cam silecek sıvısı, yağ ve benzin gibi otomotiv sıvılarına maruz kaldığında boyanın iyi görünme yeteneğini test eder. Boyanın bu maddelere maruz kalması kaçınılmaz olduğundan, kimyasal direnç testlerindeki kalite performansı, boyanın çalışmaların barajını geçmesi için gereklidir.

2. Gravelometre Testi

Gravelometer testi, bir kaplamanın aşınmaya karşı direncini ölçmenin başka bir yoludur. Bir gravelometer testinde, numunelerde makinenin hava basıncı ile 300 adet çakıl vardır. Kaplamanın ne kadar yontulduğu testin sonuçlarını belirler. Testlerimizi ASTM ve SAE standartlarına göre yapıyoruz, bu nedenle bu testten ve tüm otomotiv test programlarımızdan elde edilen son puanların doğru olduğuna güvenilebilir.

Otonom Araç Üretim Testi

Otonom araç üretim testi, kendi kendine giden otomobillerin aracın içindeki ve dışındaki kişiler için güvenli olmasını sağlar. Kendi kendine giden otomobillerde, manuel olarak sürülen otomobiller için bir faktör olmayan birçok yeni güvenlik tehlikesi vardır. Kendi kendini süren araçları çevreleyen endişeler, aracın güvenliğini, başkalarının güvenliğini ve acil durumlarda otonom araçların nasıl tepki vereceğini içerir.

Bu araçların testi, otomobillerin hem mekanik hem de elektrikli bileşenlerinin test edilmesini içerir. EUROLAB güvenlik ve performans açısından otonom araçları test etmenize yardımcı olabilecek uzmanlar ile çalışır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp