Dolu Etkisi Testi

Çevresel Testler

Dolu Etkisi Testi

Dolu testleri, saatte 741 mil hıza (331.4m/sn, 1087.4 f/sn) ateşlenen, çapı iki inç'e kadar olan açık buz, taş ve alüminyum mermiler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Dolu, özellikle hava taşıtları için, etkileri 600 mil/saatten daha fazla olan son derece yıkıcı bir güçtür. Tipik test programları arasında uçak ön camları, antenler, radomlar, tekerlek ve fren takımları bulunur. Yüksek doğruluk derecesine sahip lazer donanımlı bir sistem kullanılarak, tekrarlanabilir etkiler istenen hedefin çeyrek inç içinde gerçekleştirilebilir. 

Dolu Etkisi Testi

Ek olarak, çeşitli sıcaklıklarda test yapılabilir. Bazı spesifikasyonlar -20 santigrat derece gerektirir, ancak bu gereksinimin çok altındaki sıcaklıklar da laboratuvar ortamında mümkündür. Arıza ve kırık analizi ve ayrıca yüksek hızlı video kaydı, ürününüzün performansını tam olarak değerlendirmenizi sağlar.

Endüstri Uygulamaları

Dolu testi, KG ve yasal düzenlemeler için genel bir çevresel test programının önemli bir parçasıdır. Elemanlara maruz kalan herhangi bir ürün bir dereceye kadar dolu test edilmelidir, ancak süreç özellikle aşağıdaki düzenleyici standartlara uyumu korumak için önemlidir:

  • Havacılık ve uzay uygulamalarında kullanılan ön camlar için kabul edilebilir dolu darbe test standartlarını detaylandıran ASTM F320
  • Güneş kolektörü kapakları ve diğer yer tabanlı ticari ekipman için dolu testi yönergelerini özetleyen ASTM E822
  • Fotovoltaik hücreler için dolu testi gereksinimlerini kapsayan ASTM E1038
  • Çatı malzemelerinin dolu direnci için standartları belirleyen FM 4470 ve 4473

Bu standartlarda dolu testi sağlamak için EUROLAB mühendisleri, bileşeninizi özelleştirilmiş bir armatüre monte eder. Bu, farklı tiplerdeki dolu koşullarını simüle etmek için çarpma açısını ayarlamamıza ve ürününüzün her durumda tutarlı bir direnç sağladığından emin olmamızı sağlar. Dolu pelet etkilerini ölçmek ve farklı hızlarda ortaya çıkan hasarı doğru bir şekilde değerlendirmek için yüksek hızlı kameralar da dahil olmak üzere gelişmiş izleme ve veri toplama araçlarını kullanırız. Mühendislerimiz, çeşitli bileşenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel dolu testi protokolü tasarlama konusunda önemli deneyime sahiptir. 

Ticari Dolu Testi

Dolunun, her yıl dış mekan yapılarına ve ekipmanlarına milyonlarca lira zarar verdiği tahmin edilmektedir. En yaygın ve potansiyel olarak zarar verici çevresel güçlerden biri olarak, yasal zorunluluklarınıza bakılmaksızın dış mekanda kullanılan herhangi bir ürün için dolu testi KG sürecinin bir parçası olarak yapılmalıdır. Dolu testi, her koşulda durabilen dayanıklı, esnek bir ürün arayan müşteriler için önemli bir satış noktası olabilir. Dolu ürün testine tek seferlik bir yatırım sadece daha pazarlanabilir bir son ürünle sonuçlanmaz, aynı zamanda garanti koşullarını belirlemenize ve olası sorumluluk sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Dolu, EUROLAB 'ta simüle edebileceğimiz birçok çevresel faktörden sadece biridir. Ayrıca rüzgar ve yağmur, tuz sisi, güneş radyasyonu, sıcaklık/nem ve diğer testleri de sağlıyoruz. Ürün geliştirme döngüsünün erken dönemlerinde yapılan çevresel testler, öğenizi daha hızlı pazara sunabilir ve pahalı son dakika tasarım değişikliklerini önlemenize yardımcı olabilir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.