Sırt Koruyucular, Darbe Zayıflaması (EN 1621-2)

Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Sırt Koruyucular, Darbe Zayıflaması (EN 1621-2)

Bir Avrupa standardı olan EN 1621-2 standardı, motosikletçilerin mekanik darbeye karşı koruyucu kıyafetlerinden olan sırt koruyucu ekipmanın özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 1621-2 Motosiklet sürücüleri için mekanik darbeye karşı koruyucu giyecekler - Bölüm 2: Motosiklet sürücüleri için sırt koruyucuları - Özellikler ve deney metotları.

Sırt Koruyucular, Darbe Zayıflaması (EN 1621-2)

Söz konusu standart, motosikletçilerin normal trafik koşullarında giydikleri sırt koruyucuları tarafından sağlanacak minimum kapsamı açıklamaktadır. Bu standart, darbe altındaki koruyucu ekipmanın performansı ile ilgili gereksinimleri ve test yöntemlerinin ayrıntılarını içermektedir. Ayrıca boyutlandırma, ergonomik gereksinimler, zararsızlık, etiketleme ve bilgi vermeye yönelik gereksinimleri de açıklamaktadır.

EN 1621-2 standardı, motosiklet sürücülerinin özellikle sırt ve bel koruyucularını kapsamak için tasarlanmıştır. Ekstremite koruyucularının test edilmesi için, standardın birinci bölümündekine benzer bir tasarım ve test metodolojisi kullanmaktadır. Ancak hesaplama yaklaşımı, sırt koruyucuların çalışma şeklini daha iyi simüle etmek için farklıdır.

Bu standart, çeşitli motosiklet ve binici tipi disiplinler içinde belgelendirilmiş korumanın benimsenmesini teşvik etmek üzere üç farklı sırt koruyucusuna sahiptir: tam arka, orta arka ve alt arka (bel) koruyucuları

Motosikletçilerin sırt koruyucuları için iki performans seviyesi belirlenmiştir: seviye 1 ve seviye 2. Standardı geçmek için, maksimum iletilen kuvvet 18kN altında olmalı ve tek bir değer 24kN üzerinde olmamalıdır. Standart ayrıca 40 derece yüksek ve eksi 10 derece düşük sıcaklık ortamlarındaki performansı değerlendirmek için isteğe bağlı darbe testleri içermektedir. Ayrıca nemli koşullar altında depolandıktan sonra bazı ilave testler de içermektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, motosikletçi koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, sırt koruyucular, darbe zayıflaması (EN 1621-2) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.