Bacak Eklem Koruyucuları, Darbe Zayıflaması (EN 1621-1)

Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Bacak Eklem Koruyucuları, Darbe Zayıflaması (EN 1621-1)

Bir Avrupa standardı olan EN 1621-1 standardı, motosikletçilerin mekanik darbeye karşı koruyucu kıyafetlerinden olan bacak eklem koruyucu ekipmanın özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 1621-1 Motosiklet sürücüleri için mekanik darbeye karşı koruyucu giyecekler - Bölüm 1: Motosiklet sürücüleri için diz darbe koruyucuları - Özellikler ve deney metotları.

Bacak Eklem Koruyucuları, Darbe Zayıflaması (EN 1621-1)

Söz konusu EN 1621-1 testi, motosiklet kullanıcılarının kol ve bacak eklemlerine giydikleri zırhın koruyucu özelliklerini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Motosikletçilerin ekstremite koruyucuları (kol ve bacak eklem koruyucuları) için iki performans seviyesi belirtilmektedir: seviye 1 ve seviye 2.

Bir koruyucunun iletim gücü ne kadar düşük olursa, bir ekipman o kadar koruyucu olarak kabul edilir. Standardı geçmek için, maksimum iletilen kuvvet 35kN’nin altında ve hiçbir değer 50kN’nin üzerinde olmamalıdır.

Standart ayrıca 40 derece yüksek ve eksi 10 derece düşük sıcaklık ortamlarındaki performansı değerlendirmek için isteğe bağlı darbe testleri içermektedir. Ayrıca nemli koşullar altında depolandıktan sonra bazı ilave testler de içermektedir.

Standarda göre şu vücut bölgeleri çarpma alanları olarak belirlenmiştir: omuz, dirsek ve önkol, kalça, diz, kaval kemiği, incik kemiği ve bacağın ön kısmı.

Motosiklet, tehlike ve heyecanı birlikte barındıran bir zevk aracıdır. Ancak güvenliği maksimumda tutmak her zaman yararlıdır. Olası tehlikelere karşı sürücüyü koruyacak ekipmanlara bu nedenle ihtiyaç duyulmaktadır. Bu arada koruyucu giysi ve ekipmanların, kullanıcı için uygun ölçüde olmak ve doğru şekilde kullanılmak koşulu ile limitli bir koruma sağladığı unutulmamalıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, motosikletçi koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, bacak eklem koruyucular, darbe zayıflaması (EN 1621-1) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.