Kasklar (UNECE Yönetmeliği 22.05)

Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Kasklar (UNECE Yönetmeliği 22.05)

UNECE 22.05 yönetmeliği, koruyucu kaskların onaylanması ile ilgili bir yasal düzenlemedir. Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) tarafından hazırlanmıştır ve motosiklet kasklarının bir kazada başı yeterince koruduğundan ve açıklayıcı bilgiler içerdiğinden emin olmak için kurallar getirmektedir. Motosiklet kasklarının bu testlerden geçmesi gerekmektedir. Bu yasal düzenleme aynı zamanda vizörlerin, çene kayışlarının ve çene korumalarının performansını da kapsamaktadır.

Kasklar (UNECE Yönetmeliği 22.05)

Bugün UNECE 22.05, dünyada en çok saygı duyulan ve kullanılan bir yasal düzenlemedir. Sadece Avrupa ülkelerinde değil dünyanın biçok ülkesinde kullanılmaktadır.

Söz konusu yasal düzenleme sayesinde kullanıcılar, kaskların minimum düzeyde koruma sağladığından emin olmaktadır. Bu yönetmelik, üretici firmalara etkili kask üretmek için ne yapmaları gerektiğini ve yönetmeliklere uyduklarını nasıl kanıtlayacaklarını anlatmaktadır. Bu şekilde alıcılar ve kullanıcılar, koruma sağlayan bir kask satın aldıklarına dair güven duymaktadır.

Söz konusu yönetmelik çerçevesinde kasklar, birkaç koşulda ve birkaç yöntemle test edilmektedir. Bu testler, darbe, sertlik, sürtünme, çene kayışı kuvveti ve tutma testlerini içermektedir. Ayrıca bu testler yapılırken, her yerde korumaya devam ettiklerinden emin olmak için bir takım çevresel koşullara da tabi tutulmaktadır. Kaskları, solventlere, düşük ve yüksek sıcaklıklara, ultraviyole ışınlara ve neme maruz bırakmak, buna dahildir. Bu testler, en zayıf olduğu belirlenen kask boyutu kullanılarak yapılmaktadır.

Çene kayışı testlerinde, kayışların yük altında gevşemediği, gerilmediği veya kırılmadığı tespit edilmektedir. Daha sonra vizör, çizilme ve aşınma direnci, kırılma, ışık iletimi ve görüş alanı açısından test edilmektedir. Kaskın kendisinde, yan, ön, arka, taç ve çene koruması da dahil olmak üzere kaskın çeşitli noktalarında darbe direnci test edilmektedir. Kısaca UNECE testini kolayca geçmek mümkün değildir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, motosikletçi koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, kasklar için, UNECE Yönetmeliği 22.05 çerçevesinde test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.