Eldivenler, Darbe Aşınma Direnci (EN 13594)

Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Eldivenler, Darbe Aşınma Direnci (EN 13594)

Bir Avrupa standardı olan EN 13594 standardı, motosikletçilerin kullandığı eldivenlerin darbe aşınma direnç özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13594 Profesyonel motosiklet sürücüleri için koruyucu eldivenler - Kurallar ve deney metotları.

Eldivenler, Darbe Aşınma Direnci (EN 13594)

Söz konusu standart, motosiklet sürerken olası bir kaza durumunda koruyucu bir eldiven tarafından sağlanan koruma seviyesini değerlendirmek için tasarlanmış özel bir standarttır. Mümkün olduğu durumlarda bu standart EN 388 standardında açıklanan testlerden yararlanmaktadır. Ancak ilave olarak bir darbeden sonra aşınma direnci ve uygun olduğu zaman eldiven koruyucu dolgudan iletilen kuvvet gibi özellikleri ölçmek için birkaç özel test içermektedir.

Darbe aşınma testi, sürücünün motosikletten düşmesi ve yol yüzeyi boyunca kayması durumunda meydana gelen olaylarla ilgilidir. Bu standart ayrıca, bir kaza durumunda eldivenin elden çıkması veya fırlaması olasılığını değerlendirmek için bir sınırlama testini de kapsamaktadır. Söz konusu standardın uygulanması, birçok kişi tarafından, dikiş mukavemetinin karşılanması bakımından oldukça güç kabul edilmektedir.

Testler, koruyucu tabakayı oluşturan malzeme parçaları arasındaki dikişlerin veya eklemlerin mukavemetinin ölçümünü içeren, tüm eldivenin bütünlüğünü esas almaktadır. Bu çok önemlidir, çünkü bu eklemlerdeki herhangi bir başarısızlık, sürücünün elini aşınma yaralanmalarına maruz bırakacak çekilde eldivende parçalanmaya yol açabilir.

Standart aynı zamanda eldiveni üretmek için kullanılan malzemelerin zararsız olduğu testlerini içermektedir. Bunlar, herhangi bir deri malzemenin pH değerini, krom VI içeriğini ve ayrıca tüm eldiven malzemelerinin suya karşı renk haslığını içermektedir. Metal saplamalar veya tokalar gibi sert kapanımların kullanımı da sınırlandırılmıştır. Bunların sadece eldivenin koruyucu katmanının dışında olmasına izin verilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, motosikletçi koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, eldivenler, darbe aşınma direnci (EN 13594) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.