Botlar, Ayak Bileği ve Kavalının Darbe Enerjisine Karşı Koruması (EN 13634)

Motosikletçi Koruma Ekipmanı Testleri

Botlar, Ayak Bileği ve Kavalının Darbe Enerjisine Karşı Koruması (EN 13634)

Bir Avrupa standardı olan EN 13634 standardı, motosiklet sürücüleri için koruyucu ekipman olan botların ayak bileği ve kavalının darbe enerjisine karşı koruma özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13634 Motorsiklet kullanıcıları için koruyucu ayakkabılar - Özellikler ve deney yöntemleri.

Botlar, Ayak Bileği ve Kavalının Darbe Enerjisine Karşı Koruması (EN 13634)

Motosiklet sürücüleri için genel ayakkabı tasarımını bir dizi gereklilik karşılamaktadır. Bu gereklilikler, üst kısmın yüksekliği ve dikiş yapılarının şekli gibi özelliklerin değerlendirmesini kapsamaktadır. Üst ve dış taban arasındaki bağ gücünün ölçülmesi ve koruyucu ayakkabının bütünlüğünün değerlendirilmesi için bir takım testlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bot bileşenleri üzerinde yapılan testler de aynı derece önemlidir. Bu testler sırasında botların üst, astar ve iç taban bileşenleri ele alınmaktadır ve kullanılan deri malzemenin krom VI içeriği, pH değeri, astarlar için yırtılma direnci ve aşınma direnci testleri bulunmaktadır. Botun üretiminde kullanılan tüm malzemeler ayrıca suya dayanıklılık bakımından da değerlendirilmektedir.

EN 13634 standardı, hem düz yollarda hem de yol dışında (off road yollarda) motosiklet sürüşünde kullanılan koruyucu ayakkabıları kapsamaktadır. Bu standardın başlıca gereklilikleri şunlardır: koruma, ergonomik özellikler, zarar vermeme, mekanik özellikler, işaretleme ve bilgilendirme.

Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan kişisel koruyucu donanım direktifi, tüketicilere sunulacak herhangi bir giysi veya kişisel ekipmanın ilgili Avrupa standardına uygun olmasını gerektirmektedir. Uyumluluk kanıtı ise, tarafsız ve bağımsız laboratuvarlarda yapılacak test sonuçlarıdır. Bu şekilde ekipman üzerine CE işareti konulmaktadır. Örneğin botlar EN 13634 olarak, ceket ve pantolonlar EN 13595 olarak, darbe koruyucular ise EN 1621 olarak belgelenmelidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, motosikletçi koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, botlar, ayak bileği ve kavalının darbe enerjisine karşı koruması (EN 13634) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.