Elektromanyetik Nabız Testi

Elektromanyetik ve Elektriksel Testler

Elektromanyetik Nabız Testi

Elektromanyetik darbelerin (EMP) elektronikler üzerindeki etkileri ciddi olabilir, ancak destekledikleri süreçler ve altyapılar için daha da yıkıcı bir tehdit oluşturur. EMP 'lerin etkilerine dayanacak şekilde ekipman ve sistemler tasarlamak, potansiyel EMP saldırılarının gelecekte elektronik cihazlarımız üzerindeki etkilerini azaltacaktır.

Elektromanyetik Nabız Testi

Doğrudan Enerji Silahları (DEW) ve Güvenlik

Son derece etkili nükleer olmayan EMP teknolojileri dünya çapında oldukça yaygın bir şekilde geliştirilmektedir. Bu teknolojiler “Doğrudan Enerji Silahları” olarak sınıflandırılmıştır ve şu anda ABD silahlı kuvvetleri, eyalet ve yerel polis teşkilatları tarafından kullanılmaktadır. Doğrudan enerji silahları, geleneksel bir ÇYP 'ye çok benzer ve ışık hızında hedefe gider. Çalışmayı kesintiye uğratmaktan, kalıcı hasara veya tam yıkıma kadar elektronikler üzerinde dereceli etkiler yapabilir.

Bu teknolojinin en iyi örneği ark deşarjlı EMP jeneratörüdür. Bu cihazlar, ani iletken altında ince bir empedans yüküne veya kısa devreye kadar serbest bırakılan kapasitörlerin yüksek voltaj ve büyük enerji depolamasını kullanır. Tel, kapasitörün yüksek akım deşarjının zirvesinde bir sigorta açıklığı gibi davranır ve bu da geniş bantlı elektromanın büyük bir serbest bırakılmasına neden olur.

Nükleer olmayan EMP teknolojisinin bir başka örneği de Akı Sıkıştırma Jeneratörüdür (FCG). FCG ilk olarak elli yılların sonlarında Clarence Fowler tarafından Los Alamos Ulusal Laboratuvarlarında (LANL) gösterildi. Bu teknoloji, büyük bir iletken bobine yüksek enerji darbesi enjekte eder. En yüksek darbe akımı noktasında, bobini jeneratörün bir ucuna hızlı bir şekilde sıkıştıran küçük bir patlayıcı yük devreye girerek büyük miktarlarda elektromanyetik enerji oluşturur. İlk tasarımlar birkaç metre uzunluğundaydı, ancak teknolojik ilerlemeler sayesinde, kabaca bir soda kutusunun büyüklüğü olduğu bildiriliyor.

Nükleer olmayan doğrudan enerji silahlarının oluşturulması ve savaş alanındaki cihazların ve sivil savaş dışı ortamların mevcut kullanımı ile elektronik ekipmanların korunması ihtiyacı her zaman en üst seviyededir. ABD Ordusu elektromanyetik darbelerin son 50 yıldır ekipman üzerindeki etkilerini değerlendiriyor ve günümüzde kullanılan koruyucu tasarım yönergeleri ve sertleştirme teknikleri geliştiriyor.

MIL-STD-461, RS105

MIL-STD-461G, bir cihazın EMP 'ye bağışıklığını yayılan ve iletilen bir bakış açısından belirlemek için test metodolojisi ve tarama seviyeleri sağlar. Ekipman muhafazası üzerindeki bağlantı modları ve ara bağlantı kabloları karmaşık olabilir, bu nedenle ayrı olarak değerlendirilir.

MIL-STD-461G'de belirtilen RS105 test yöntemi, bir EMP olayına yayılan maruz kalma riskini giderir. RS105 testi genellikle açıkta ve kısmen açıkta bulunan ortamlara kurulan ekipmanlar için geçerlidir. ABD Donanması, yer uygulamalarına hemen hemen her kurulum platformu, yüzey gemileri, denizaltılar ve uçaklar için RS105 testini gerektirir.

RS105 darbe özellikleri, hızlı bir yükselme süresi, kısa darbe süresi ve gerçek bir EMP'ye benzeyen yüksek genlikten oluşur. Açıkta kalan ekipman için 50 kV / m pik alan kuvvetleri belirtilmiştir. Bununla birlikte, güverte binası yapısı veya hangar kapıları gibi muhafazalar tarafından sağlanan zayıflatılmış etkiler nedeniyle kısmen açıkta kalan kurulumlar için pik alan seviyelerinin uyarlanması gerekir. Örneğin, güverte yuvası açıklıklarının yanına kurulan ekipmanın, belirli bir açıklığın koruyucu etkinliği veya güverte binası yapısı tarafından sağlanan 40 dB elektromanyetik koruyucu ile azaltılan dış stresi karşılaması gerekir (hangisi daha düşükse).

Geçici nabız üretecine bağlı bir iletim hattı ile RS105 testi yapılmıştır. Jeneratör ve iletim devresinin uzak ucu genellikle referans toprağa bağlıdır. Bu bağlantı, elektromanyetik alanların oluşturulmasına izin veren akım akışına izin veren bir dönüş yolu sağlar. Test edilen ekipman daha sonra önceden belirlenmiş muntazam alan alanında iletim hattının altına monte edilir.

İletim hattı ile yer düzlemi arasında geliştirilen alan büyük diferansiyel gerilim ve akım alanlarından oluşur. Düzgün düzgün bir alan dağıtım alanı sağlamak için RS105, iletim hattı uzunluğunun ve genişliğinin test edilen ekipmanın en az iki katı ve yüksekliğinin en az üç katı olmasını gerektirir.

MIL-STD-461, CS116

MIL-STD-461 CS116 test yöntemi, EMP 'nin metalik ara bağlantı hatları üzerindeki bağlantı etkilerini değerlendirir. Bu testin amacı, ekipmanın platform anahtarlama işlemleri, yıldırımın dolaylı etkileri ve EMP tarafından uyarılan, sönümlü sinüzoidal geçişlere dayanma kabiliyetini sağlamaktır. Minimum test frekansı seti 10 kHz, 100 kHz, 1 MHz, 10 MHz, 30 MHz ve 100 MHz'dir.

MIL-STD-461F uyarınca, CS116 testi, denizaltılar için sınırlı uygulanabilirliğe sahip tüm kurulum platformları ve tedarik acenteleri için geçerlidir. RS105'e benzer şekilde CS116 testi de donanıma zarar vermek değil, elektromanyetik darbeye bağışıklık eşiğini belirlemek içindir. Bu, pik alan seviyesinin% 10'undan başlanarak ve duyarlılık belirlenene veya belirtilen pik alan seviyesine ulaşılana kadar alan kademeli olarak arttırılarak gerçekleştirilir.

Test yöntemi hakkında not edilmesi gereken önemli bir husus, geçici sinyallerin her bir hatta endüktif olarak bağlanmasıdır. Her hatta indüklenen voltaj ve akım miktarı empedansına bağlıdır. Daha yüksek empedans hatları, korumalı kablolama gibi düşük empedans hatlarının daha düşük voltajlarda daha fazla akım elde edeceği düşük akımlarda daha yüksek voltajların elde edilmesini sağlayacaktır. Aşırı aşırı testten kaçınmak için, enjekte edilen akımların 100 ohm döngü empedansına önceden kalibrasyonu yapılır ve her hatta indüklenen akımlar izlenir. Belirtildiği gibi, ekipman duyarlılığı tespit edilene, akım sınırına ulaşılana veya 100 ohm kalibrasyonu sırasında belirlenen jeneratör ayarına ulaşılana kadar test seviyeleri kademeli olarak artırılır.

Özetle, elektromanyetik darbelerin elektronikler üzerindeki etkileri ciddi olabilir, ancak destekledikleri süreçler ve altyapılar için daha da yıkıcı bir tehdit oluşturmaktadır. EMP 'lerin etkilerine dayanacak şekilde ekipman ve sistemler tasarlamak, potansiyel EMP saldırılarının gelecekte elektronik cihazlarımız üzerindeki etkilerini azaltacaktır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp