IEC/EN 12015 ve IEC/EN 12016 Elektromanyetik Uyumluluk Testleri

EMC / EMI Testleri

IEC/EN 12015 ve IEC/EN 12016 Elektromanyetik Uyumluluk Testleri

EUROLAB test yetenekleri kapsamında IEC/EN 12015 standardı; binalara kalıcı olarak yerleştirilmesi amaçlanan asansörler, yürüyen merdivenler ve yürüyen yollar için elektromanyetik bozulmalar ve test koşulları ile ilgili emisyon sınırlarını belirtir. Ancak bu limitler, bu tür ekipman belirli verilen mesafelerde kullanıldığında radyo ve TV alımının neden olduğu bozulmalara karşı tam koruma sağlamayabilir. Bu Avrupa Standardı, EN/IEC olarak yayınlandığı tarihten önce üretilmiş cihazlar için geçerli değildir.

IEC/EN 12015 ve IEC/EN 12016 Elektromanyetik Uyumluluk Testleri

IEC/EN 12016, elektromanyetik ortamları ile ilgili temel güvenlik gereklilikleri de dahil olmak üzere, binalara kalıcı olarak yerleştirilmesi amaçlanan asansörlerde, yürüyen merdivenlerde ve yürüyen yollarda kullanılan aparatlar için bağışıklık performans kriterlerini ve test seviyelerini belirtir. Bu seviyeler, temel EMC gereksinimlerini temsil eder.
Standart, konut, ofis ve endüstriyel binalarda mevcut olan EM koşullarını ifade eder.
Bu standart, amaçlandığı şekilde ve asansör montajcısı veya yürüyen merdiven ve/veya yürüyen merdiven üreticisi tarafından öngörülen koşullar altında kullanıldıklarında asansörler, yürüyen merdivenler ve yürüyen yollar ile ilgili yaygın olarak bilinen EMC ile ilgili tehlikeleri ve tehlikeli durumları ele alır.

IEC/EN 12015 ve IEC/EN 12016 standardı her iki ortak yönleri

Uygulanmazlık;

 • Genel fonksiyon devrelerinde kullanılan aparat/aygıt montajı için performans kriterleri ve test seviyeleri, meydana gelme olasılığı çok düşük olan durumları kapsamaz.
 • Aydınlatma aparatı, iletişim aparatı vb. gibi asansör, yürüyen merdiven veya yürüyen yolun güvenliği ile ilgili olmayan ve EMC Direktifine uygun olduğu halihazırda kanıtlanmış diğer aparatlara uygulanmaz.

Ortamda geçersizlik (Standart bu ortamlarda geçerli değildir);

 1. Radyo verici istasyonları.
 2. Demiryolları ve metropoller.
 3. Ağır sanayi tesisi.

Elektrikli ürün veya elektronik ürün, makinenin pazarlanabilmesi için CE İşareti ve üretici CE uygunluk deklarasyonu uygun olarak yapılmış olmalıdır. 2014/30/AB Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği kapsamında belirlenen zorunlu standartlara uygun olmalıdır. Bu uygunluk ilgili standartlara göre test edilerek ve raporlanarak sağlanmalıdır.
Kapsamlı testler, herhangi bir ürünün piyasaya sürülmesinin temelidir. EMC, İletilen ve Yayılan RF Spektrumu, Anten, RF IOP ve Radyo Girişimi Test Hizmetlerimizle ürün testi, cihazlarınızın standartlara ve düzenlemelere uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca, örneğin radyo ekipmanı yayın verimliliği son kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkileyebileceğinden, bir cihazın performansının test edilmesi büyük önem taşır.

EMC testleri üretim hatıınızı geliştirir

Elektronik ürünlerin resmi gerekliliklerle uyumlu olduğundan emin olmak için elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri gereklidir, hatta zorunludur. Ürünün çeşitli ev ve endüstriyel ortamlarda sorunsuz çalışabilmesi için kapsamlı emisyon ve bağışıklık testleri kullanılmaktadır. Kablosuz, endüstriyel, demiryolu, makine ve multimedya cihazları için ürün standartları için çok çeşitli temel ürün testleri ve testleri sunuyoruz.

EMC testinin faydaları
Anten performans doğrulaması ve tasarım hizmeti, mükemmel ürün işlevselliği sağlayacaktır.
Birlikte çalışabilirlik (IOP) testleri, çeşitli radyo ortamlarında bir cihazın performansını doğrular.
IOP testi ayrıca cihazın kendi radyo ekipmanının uyum içinde çalışmasını sağlar.
Tip onay testlerinden önceki danışmanlık ön sertifika ölçümleri zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

EMC, RF ve Anten testinin üstün kombinasyonu
Özel gereksinimlerinize göre tüm geliştirme çalışmalarını ve standartlaştırılmış EMC ve Radyo Frekansı (RF) testlerini sağlıyoruz. Hücresel sistemlere (GSM, GPRS, EGPRS, CDMA, WCDMA, HSPA, LTE/LTE M1) ve hücresel olmayan sistemlere (WLAN, Bluetooth, Bluetooth LE , NFC, LoRa, WMBUS, 868 MHz, ISM vb.) zorunlu RF ölçümleri Piyasaya sürülmeden önceki ürünler Etteplan Test Laboratuvarı kapsamındadır. Ayrıca, örneğin kapsamlı anten performans ölçümleri ile ürün geliştirmenizi önemli ölçüde hızlandırabiliriz.

EUROLAB yansımasız EMC ölçüm odası, 1hz ile 150 GHZ arasında ölçüm hizmeti sağlar , yaygın radyo teknolojileri (CDMA, WCDMA, LTE/LTE M1/LTE NB-IoT, GSM, Bluetooth, WLAN) için aktif anten performans ölçümü ve tasarım doğrulaması için kullanılır. Ayrıca 300 MHz–6 GHz frekans aralığındaki tüm radyo sistemleri için pasif anten performansı için kullanılır: kazanç, verimlilik ve radyasyon modelleri. Verimli bir anten tasarımı daha az güce ihtiyaç duyar ve pil tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. Bir son kullanıcı için, cep telefonu gibi radyo cihazının uzak bölgelerde veya alım gücünün düşük olduğu farklı ortamlarda çalışması da önemlidir.

RF sistemlerinin birlikte çalışabilirlik (IOP) testi
Birden fazla RF sistemine sahip cihazlar ve ortamlar birbirini rahatsız eder ve etkileşime girer. Test laboratuvarımızda, güç kaynaklarından, veri yollarından, saat sinyallerinden, işlemcilerden, ekranlardan, bellek devrelerinden vb. cihazların iç parazitlerini ölçerek, hem cihazın dahili radyo ekipmanından hem de harici radyodan kaynaklanan parazitlere karşı bağışıklık kazanabiliriz. Birlikte çalışabilirlik testi, özellikle tıbbi ekipman için önemlidir. Tüm alıcı kanallarının verimliliğini ölçmek gibi karmaşık test durumları için özel test odaları ve otomatik testler sağlıyoruz.

Diğer RF Spektrum standardları

 • 3GPP TS 51.010 GSM
 • 3GPP TS 34.121 WCDMA
 • 3GPP TS 36.521 LTE
 • 3GPP2 C.S0011-E CDMA
 • EN 301 511 GSM
 • EN 301 908-1, -2, -13 UTRA/E-UTRA, WCDMA, LTE
 • EN 300 328 WLAN, BT, SRD
 • EN 301 893 RLAN
 • IEEE 802.11 WLAN/WIFI
 • Bluetooth SIG
 • EN 300 220 SRD < 1 GHz
 • EN 300 330 SRD < 30 MHz
 • EN 303 204 SRD Ağ Tabanlı
 • EN 300 413 GNSS
 • EN 300 440 1-40 GHz
 • EN 302 065-1, -2, -3 UWB
 • EN 303 417 WPT

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.