Yankılanma Odası Testi

EMC / EMI Testleri

Yankılanma Odası Testi

Yankılanma Test Odası nedir?

Bazen mod ayarlı yada mod karıştırmalı oda olarak bilinen yankılanma odası, RF testi için korumalı bir muhafaza ve rezonant ile çevrilidir ve bu bölme, istatistiksel olarak izotropik olup aynı zamanda rastgele polaritedir ve belirtilen sınırlar içinde RF homojenliğine sahiptir. Tipik olarak bir yankılanma odasının, alanı karıştıran ve sınır koşullarını rasgele ayıran bir alıcısı vardır.

Yankılanma Odası Testi

İki tür Yankı Testi yöntemi vardır. “Ayarlı mod”, kanatlı çarkın bir konuma getirildiği ve RF'nin ekipmanı çalıştırmak için yeterli bir bekleme süresi boyunca uygulandığı anlamına gelir. Bu tuner, RF üretimi ve izleme ekipmanını da çalıştıran bilgisayar kontrollü bir step motor tarafından sürülebilir.

İkinci tip olan “Karıştırmalı mod”, raketin bir tam devinimi için RF enerjisiyle sürekli olarak çevrildiği zamandır. Kürek hızı, test edilen cihazın özel gereksinimlerini karşılayacak şekilde değiştirilmiştir.

Her iki yöntemde de, raketin tek ve tam dönüşü, RF enerjisini cihazın her tarafına tek geçişte uygular. Bu, doğrudan aydınlatma testine kıyasla süreci büyük ölçüde basitleştirir.

Yankılanma Testinin faydaları nelerdir?

Yankılanma testinin faydaları çoktur. RF, kürekliğin tek bir taraf yerine tam 360 ° dönüşü sırasında test edilen cihazın (DUT) açıkta kalan tüm taraflarına uygulanır. Doğrudan aydınlatma testi için, birçok standart DUT'un tüm açıklıklarının aydınlatılmasını gerektirir. Karmaşık eşyalarda bu zor olabilir - imkansız bile. Doğrudan aydınlatma uygulanırken gerekli olan pencere efektleri testi, alan yoğunluğu sürekli değiştiği için yankı testi sırasında gerekli değildir. Test tekrarlanabilirliği, uygun işlemlere sahip bir yankı odasında elde edilmesi çok daha kolaydır ve testi çalıştırmak, tek bir en-boy açısı testinden çok daha az karmaşıktır. Anten mesafesi, amaç (odak), 3 dB ışın genişliği, alan probunun yeri, EUT düzeni ve EUT'nin çalışma hacmindeki yeri, testin tekrarlanabilirliğini daha az etkiler.

Yankılanma Odası ne zaman kullanılır?

Yankı odaları, radyasyona duyarlılık, radyasyon emisyonları (toplam radyasyon gücü), ekranlama etkinliği ve Havacılık, Savunma ve Otomotiv sektörlerinde kullanılan ekipman için diğer birçok sorun giderme senaryosu için yararlıdır. Yankı test yöntemi, büyük veya karmaşık Seviye A (uçuş kritik) sistemleri için uygunluğu göstermek için önerilen ve tercih edilen yöntem olduğunu söyleyen SAE ARP 5583'te tercih edilen yöntem olarak adlandırılır.

FAA, AEROCAE, RTCA ve büyük gövde üreticileri (Boeing, Airbus vb.) zaman ve maliyet tasarrufları ve yankılanma test yönteminin sağlamlığı nedeniyle tercih eder.

Reverb odaları kutupsal olarak rastgele olup RF enerjisinin yönlülüğünü belirlemede zorlayıcıdır. Basınçlı kap seviyesinin dışında ve basınçlı kap seviyesinin içinde gibi bir sistem üzerinde birden fazla saha seviyesinin test edilmesi zor olabilir; haznedeki tüm ekipmanlar aynı alana maruz kalır. Büyük miktarda depolanmış enerjiye sahip olan yüksek Q (verimli) bir hazne nedeniyle darbe genişliğinde sınırlamalar vardır. Küçük, basit ekipmanınız varsa, tek en-boy açısı testleri daha hızlı ve test kapsamı için yeterli olabilir. Her birini telafi etmenin yolları vardır.

Hem doğrudan aydınlatma hem de yankılanma testi yöntemleri sertifikasyon için kabul edilebilir yollardır. Her ikisinin de test yöntemi olarak faydaları ve dezavantajları vardır. EUROLAB her iki yöntem için de uzman bir ekibe sahiptir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.