Işık Geçirgenliği (EN 167 / ANSI Z87.1)

Göz ve Yüz Koruma Ekipmanı Testleri

Işık Geçirgenliği (EN 167 / ANSI Z87.1)

Bir Avrupa standardı olan EN 167 standardı, kişisel göz koruması çerçevesinde ışık geçirgenliği özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 167 Kişisel göz koruması - Optik deney metotları.

Işık Geçirgenliği (EN 167 / ANSI Z87.1)

Diğer taraftan Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından aynı kapsamda ANSI Z87.1 Göz ve yüz koruma cihazları standardı yayınlanmıştır. Bu standart, çalışma ortamlarında göz ve yüz tehlikelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Bu amaçla en etkili malzeme ve kullanım yöntemlerini tanıtmak için farklı yüz ve göz koruyucuların seçimi, kullanımı ve bakımı için kriterler ve koşullar açıklamaktadır.

Avrupa standardı EN 167, gereksinimleri diğer Avrupa standartlarında yer alan göz koruyucuları için optik test yöntemlerini açıklamaktadır. Optik olmayan test yöntemleri EN 168 standardında, özellikler EN 166 standardında ve terimlerin tanımı EN 165 standardında yer almaktadır.

Genel kullanım için gözlük camlarında gri renk tonları önerilmelidir, çünkü gri, spektrumdaki görünür ışık geçirgenliğini azaltmaktadır. Polarize lensler de bu koşullar altında kullanılmaktadır.

Gözler için bir risk görüldüğü zaman gözlerin korunması gerekmektedir. Koruyucu gözlükler oldukça çeşitlidir ve sıçrama, darbe ve hafif filtreleme gibi çeşitli risklere karşı koymak amacı ile tasarlanmıştır. Güneşten gelen UV ışınları, gözler için en büyük risklerden biridir.

Bu arada gözlükler kişisel koruma ekipmanı içide en yaygın kullanılan ve en çok yönlü olanlardan biridir. Potansiyel bir tehlike olduğunda, acil ve önceden tahmin edilebilir bir risk olmasa bile göz koruması takılmalıdır. Bu çerçevede ışık geçirgenliği, koruyucu gözlüklerin temel koşullarından biridir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, göz ve yüz koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, ışık geçirgenliği (EN 167 / ANSI Z87.1) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.