UL 969 Testi

Küresel Pazar Erişimi

UL 969 Testi

UL 969, etiketler ve işaretler için standarttır. Bu standart kapsamında üretilen ürünler, dayanıklılık açısından önceden kalifiye ve test edilir. Spesifik olarak, UL 969, kalıcı ürün tanımlaması için kullanılan işaretleme ve etiketleme sistemleri standardıdır.

UL 969 Testi

UL 969 etiketleri, kritik güvenlik bilgilerinin takılı ve okunaklı kalmasını sağlamak için çeşitli UL Listeli ve Tanınan ürünlerde kullanım için önceden test edilmiş ve onaylanmış etiketlerdir. UL 969 etiketleri, rulo etiketler, su geçirmez etiketler, şeffaf etiketler, GHS etiketleri ve daha fazlası için mükemmeldir. 

Standart, belirli baskı işlemlerine ek olarak basılmamış etiket malzemeleri, laminatlar ve baskı mürekkepleri için geçerlidir. Her bir son ürünü kapsayan standardın özel gereksinimleri, belirli kullanımlara ve etiketlerin uygulandığı yüzey alt katmanlarına dayanmaktadır; bunlar ayrıca etiketin kabul edilebilir olup olmadığını da belirler. Ek olarak, UL 969 İşaretleme ve Etiketleme Standartları, metin veya resim içerebilen basınca duyarlı, ısıyla etkinleştirilen veya solventle etkinleştirilen yapışkan etiketleri kapsar. UL 969 etiketleme ve işaretleme standardının neden bu kadar önemli olduğunu anlamak önemlidir. UL ve diğer Ulusal Olarak Tanınan Test Laboratuvarları (NRTL'ler) özünde güvenlikle ilgilidir. Eksiksiz bir ürün veya bileşen üzerindeki logolarının, ürünün sıkı güvenlik testlerinden geçtiğini ve geçtiğini göstermesi beklenir. Bu nedenle, bu güvenlik direktifinden UL 969 etiketlerine bakarsanız ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Genel olarak, bir üründe UL onaylı ne kadar çok parça varsa, nihai bitmiş ürün onayı için o kadar az nihai ürün testi gerekir. Etiketler istisna değildir ve ürününüz üzerinde bir işlev görüyorlarsa, ürünün bir parçası olarak düşünülmelidir. Örneğin etiket, derecelendirme bilgileri, seri numaraları, model numaraları, talimatlar, uyarılar vb. gibi önemli bilgiler içeriyorsa, etiketin UL969 bileşen etiket programı kapsamında UL onaylı olması gerekir.

Ürününüzdeki tüm etiketlerin UL onaylı olması gerektiği yaygın bir yanılgıdır, ancak etiket yalnızca şirket logonuzu ve iletişim bilgilerinizi vb. içeriyorsa bunun UL969 kapsamında UL onaylı olması gerekmeyebilir. Bu, UL mühendisinizle kolayca doğrulanabilir. 

Bu standart kapsamında üretilen etiketler ve işaretler, çeşitli çevresel koşullara karşı dayanıklılığı belirlemek için UL laboratuvar teknisyenleri tarafından önceden onaylanmış ve test edilmiştir. 

Sertifikasyon adımları kabaca aşağıdaki gibidir:

 • Bir etiket üreticisi, olası bir etiket yapısını UL'ye gönderir
 • UL daha sonra hava koşulları, nem, ısı, çizik ve yapışma testleri dahil olmak üzere bir dizi test gerçekleştirecektir.
 • Standardı karşılayan komple etiket yapıları daha sonra uygulama yüzeyi (ahşap, polikarbonat, toz kaplı metal vb.), sıcaklıklar (ör. -20 ila 150 C) ve maruz kalma (ör. ara sıra benzin sıçraması, iç mekan) gibi çeşitli koşullara göre sertifikalandırılır. sadece kullan).
 • Sertifikalı yapıların üretimi daha sonra, yerinde bir UL denetçisi tarafından yıllık olarak değerlendirilir ve test için laboratuvara gönderilir.

UL 969 standardında etiketler ve işaretler birden fazla kategoriye ayrılmıştır. Bazen spesifikasyonlar bu CCN'lere atıfta bulunur. 

Bu alt kategorilerden en yaygın olanları şunlardır:

 • PGDQ2 – Amerika Birleşik Devletleri için Markalama ve Etiketleme Sistemleri
 • PGDQ8 – Kanada için Markalama ve Etiketleme Sistemleri PGJI2 – Birleşik Devletler için Baskı Malzemeleri
 • PGJI8 – Kanada için Baskı Malzemeleri

PGDQ ve PGJI arasındaki tek fark, PGJI CCN ile uyumlu etiketlerin ikincil baskı için de onaylanmasıdır, dolayısıyla Printing Materials adıdır.

İşaretleme ve etiketleme için UL 969 standartlarındaki kategoriler şu şekildedir;

 • İşaretleme ve Etiketleme Sistemleri – CCN (UL Gereksinimleri Sertifikalı): PGDQ2PGDQ2, etiketler için en üst düzey UL sertifikası olup, üreticilerin yapıştırıcı, temel malzeme, baskı, sistem ve laminasyonu eksiksiz bir sistem olarak onaylatmalarını gerektirir. Bu standart tipik olarak, ürünün kullanım ömrü boyunca okunaklı kalması gereken uyarı, tehlike ve dikkat etiketleri için geçerlidir.
 • İşaretleme ve Etiketleme Sistemleri, Baskı Malzemeleri – CCN (UL Gereksinimleri Sertifikalı): PGJI2PGJI2, termal yazıcılarda basılan boş etiketler için UL sertifika düzeyidir. Tipik olarak, bu etiketler OEM tarafından üretim sırasında kendi tesislerinde yazdırılır. Bu sertifika düzeyinde, etiket malzemesi ve termal şerit, eksiksiz bir sistem olarak uyumluluk açısından test edilmelidir.
 • Markalama ve Etiketleme Sistemleri, Kalıp İçi – CCN (UL Gereksinimlerine göre Sertifikalı): PGIM2PGIM2, plastik kalıplama işlemleri sırasında plastik yüzeylere yapıştırılan bitmiş baskılı etiketleri kapsayan UL sertifikasıdır. Kalıp içi etiketler, kalıplama işlemi, genel plastik yüzey ve çevresel kullanım koşulları için uygundur ve ürünler üzerinde kalıcı olarak işaretlenmesi gereken uyarılar, talimatlar veya diğer bilgileri sağlamayı amaçlar.
 • İşaretleme ve Etiketleme Sistemleri, Malzemeler – CCN (UL Gereksinimleri Sertifikalı): PGGU2PGGU2, malzeme üzerinde yalnızca UL sertifikası gerektiren bir sertifikadır. Etiket tedarikçilerinin etiketlerine herhangi bir ek test yapmasına gerek yoktur. Tipik olarak, PGGU2 sertifikasındaki etiketler, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve uyarı, dikkat veya tehlike etiketleri değildir.
 • İşaretleme ve Etiketleme Sistemleri, Sınırlı Kullanım – CCN (UL Gereksinimleri Sertifikalı): PGIS2PGIS2, performans gereksinimleri daha az katı olduğunda veya UL 969 İşaretleme ve Etiketleme Sistemlerindekilerden farklı olduğunda, belirli UL son ürün standartlarındaki gereksinimlere uygunluk açısından değerlendirilen kordon etiketlerini ve afişleri kapsar. PGIS2 kategorisine giren etiketler tipik olarak elektrikli ekipman muhafazaları, güç kaynağı kabloları ve kapı operatörleri gibi ürünlerdir.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, UL 969 kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.