Kopma Dayanımı Testi

Mekanik Testleri

Kopma Dayanımı Testi

Tüm test gereksinimlerinden en yaygın olanlarından biri kopma mukavemetinin belirlenmesidir. Kopma mukavemeti genellikle kırılma veya numunenin bozulmasına neden olan gerilme veya basınç yüküdür.

Kopma Dayanımı Testi

Arıza noktasını veya kopma mukavemetini belirlemek için bir kopmanın ne olduğunu tanımlamanız gerekir (kopma dedektörü). Genel olarak, iki yaygın kırılma türü vardır: yük veya kuvvet tepe yük ölçümünden % 5 düştüğünde keskin kırılma ölçüme atıfta bulunur. Yüzde kopması, başka bir kopuş biçimidir ve genellikle numune materyali ve bir tepe yükü ölçümünden yükün bozulmasıyla ilişkisi tarafından belirlenir. Plastik bir malzeme muhtemelen % 5'lik bir yük düşüşüne sahip olacaktır, ancak bir kopuşu temsil etmeyecektir. Bu durumda, yüzde molası uygulanmalıdır. Çekme testinde kopma yükü kopma mukavemetidir.

Bir ürün veya malzeme için herhangi bir test standardının kopma mukavemeti özelliği olacaktır. Başarılı yada başarısız kriterleri, kalite kontrol amacıyla her test için tanımlanabilir. Belirli malzemeler için kopma mukavemeti için birçok ASTM standardı vardır.

Kopma mukavemeti için mevcut diğer yaygın sonuçlar:

  • Kopmada Maksimum Yük
  • Maksimum Yükte Sapma
  • Kopma Yükü
  • Kopmada Sapma

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.