Taramalı Akustik Mikroskopi Testi

NDT Testleri

Taramalı Akustik Mikroskopi Testi

Akustik Mikro Görüntüleme/AMI

C-SAM veya Akustik Mikro Görüntüleme veya AMI olarak da bilinen Taramalı Akustik Mikroskopi, olağanüstü fayda, üretim veya çevresel testler sırasında oluşabilecek montajlar ve malzemelerdeki gizli kusurları bulma yeteneğidir. Delaminasyonlar, boşluklar ve çatlaklar gibi kusurlar Akustik Mikroskopi kullanılarak diğer muayene yöntemlerinden daha etkili bir şekilde tanımlanabilir ve analiz edilebilir.

Taramalı Akustik Mikroskopi Testi

Akustik Mikroskopi, X-Ray ve Kızılötesi Görüntüleme gibi diğer tahribatsız tekniklerin aksine, içinden geçtiği malzemelerin elastik özelliklerine karşı oldukça duyarlıdır. Bu nedenle, Akustik Mikroskopinin bu fiziksel kusurları bulma ve karakterize etme yeteneği açıkça üstündür. Tipik uygulamalar arasında üretim kontrolü, arıza analizi ve ürün geliştirme yer alır.

Ultra yüksek frekanslı ultrason kullanımı ile C-SAM, üretim, çevre testi ve hatta normal bileşen çalışması sırasında meydana gelen çatlaklar, boşluklar, delaminasyonlar ve gözeneklilik gibi fiziksel kusurları tahribatsız olarak bulur ve karakterize eder. Teknolojinin benzersiz yönleri nedeniyle, AMI bu hataları diğer denetim yöntemlerinden daha iyi bulabilir.

C-Sam ve Diğer Teknikler:

C-SAM ve X-ışını, laboratuvarlarda sıklıkla bulunan tamamlayıcı tekniklerdir, ancak farklı özellikler ortaya koyarlar. X ışınının X ışını enerjisinin diferansiyel zayıflamasına dayanması durumunda, AMI malzeme değişikliğine dayanır. Pratik sonuç, AMI'nin boşluklar, delaminasyonlar ve çatlaklar gibi hava alanı tipi kusurlarını tespit etmek için daha hassas büyüklük sıraları olmasıdır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp