ISO 18184 Tekstil Ürünlerinin Antiviral Aktivitesinin Belirlenmesi

Koruyucu Giysi Testleri

ISO 18184 Tekstil Ürünlerinin Antiviral Aktivitesinin Belirlenmesi

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 18184 standardı, tekstil ürünlerinin antiviral aktivitesinin belirlenmesine yönelik gereklilikleri ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart, dokuma ve örme kumaşlar, elyaflar, iplikler, örgüler ve benzeri tekstil ürünlerini kapsamaktadır.

ISO 18184 Tekstil Ürünlerinin Antiviral Aktivitesinin Belirlenmesi

Yaşam standardındaki küresel iyileşme, tüketicilerin sağlığı koruyucu ürünler aramasına neden olmaktadır. İnsanların, ulaşım araçlarında, hastanelerde, bakım evlerinde ve bunlar gibi alanlarda, diğer insanlarla birlikte kalabalık şekilde bulunmak zorunda olmaları ve salgın hastalıklara karşı korunma ihtiyacı duymaları, tekstil sektöründe sağlık ve hijyen için koruyucu etkileri olan ürünlerin geliştirilmesini zorlamıştır.

Antiviral özelliklere sahip tekstil ürünleri, tekstil teknolojisi ve biyoteknolojinin gelişmesinin bir sonucudur. Bu tür tekstil ürünleri nispeten yeni ürünler oldukları için, özelliklerini değerlendirmek bakımından yeni test yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmiştir. Entegre bir test yönteminin olmaması hem tüketicileri hem de üretici firmaları, doğru değerlendirme yapma konusunda tereddüte düşürmüştür.

Antiviral tekstil ürünleri, tekstilin yüzeyi ile temas eden bulaşıcı virüs parçacıklarının sayısını kontrol altına alabilen tekstil ürünleridir. Bu ürünlerin tasarımında tekstil teknolojisi ve biyoteknolojinin teknik alanları birlikte hareket etmektedir. Bu çalışmalar sonucunda uluslararası bir standart oluşturma talebi büyümeye başlamıştır. ISO 18184 standardı böyle bir ihtiyaca bağlı olarak doğmuştur. Bu standart, tesktil ürünlerinin antiviral performansını değerlendirmek için kantitatif bir test yöntemi sunmaktadır.

Söz konusu standart, tekstil ürünlerinde enfektif virüs sayısını ölçmek için iki yöntem önermektedir: plak yöntemi ve TCID50 yöntemi. Her iki yöntem de testleri gerçekleştirecek laboratuvarın deneyimine bağlı olarak tercih edilebilir.

Testler yapılırken virüsler bir örneğe aşılanmakta, spesifik temas süresinden sonra 2 saat ile 24 saat içinde, kalan bulaşıcı virüs sayılmakta ve indirgeme oranı hesaplanmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, koruyucu giysi testleri kapsamında, ISO 18184 Tekstil ürünlerinin antiviral aktivitesinin belirlenmesi test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.