HALT ve HASS Testleri

Çevresel Testler

HALT ve HASS Testleri

Hızlandırılmış Ömür ve Stres Testi (HALT / HASS)

Garanti taleplerinizi en aza indirmek, alan hatalarını azaltmak ve pazara sunma süresini en aza indirerek müşterilerinizin itibarına olan güvenini artırmak için hızlandırılmış yaşam testi hizmetlerimiz ihtiyacınız olan şey olabilir.

HALT ve HASS Testleri

Yüksek Derecede Hızlandırılmış Ömür Testi (HALT), Yüksek Derecede Hızlandırılmış Stres Taraması (HASS) ve Hızlandırılmış Ayrışma, ürünlerinizin kullanım ömürleri boyunca karşılaşabileceği olası sorunların erken belirlenmesi için kullanılan üç yöntemdir. Bu yöntemler, test malzemelerini veya ürünleri yüksek hızlarda aşınmaya çalıştıklarından kavramsal olarak yorulma testine benzer.

Hızlandırılmış Ömür Testi (HALT)

Yüksek Hızlandırılmış Ömür Testi olarak da bilinen HALT Testi, bir ürünün zayıf bağlantılarını keşfetmek için tasarlanmış bir tekniktir. En yaygın iki test uyaranı, sıcaklık ve titreşimi kullanarak, geleneksel test yaklaşımlarından daha hızlı arıza modlarını hızlandırabilir. HALT testi, uzun süreler boyunca düşük stres seviyeleri uygulamak yerine, beklenen alan ortamının çok ötesinde kısa süreler için yüksek stres seviyeleri uygular. Anormallikler oluşana kadar değişkenleri artıran artımlı adım stres yaklaşımı kullanır. HALT testi arızaları hızlandırmak için tasarlandığından, bir başarılı / başarısız testi değildir ve testten optimum değeri elde etmek için kök neden analizi ve düzeltici eylem gerektirir. Ürünün tasarımı ve malzeme sınırlamaları hakkında daha fazla bilgi edinme yeteneği yaratır ve ürünü pazara sunmadan önce tasarımı sürekli geliştirme fırsatları sunar. Çoğu öğe sadece en zayıf halkaları kadar iyi olduğundan, ürünün genel sağlamlığını sistematik olarak iyileştirmek için test tekrarlanmalıdır.

Tipik bir HALT test programı beş ayrı test içerir:

  • Yüksek sıcaklık basamak gerilimi
  • Düşük sıcaklık adım gerilimi
  • Titreşim adım gerilimi
  • Hızlı termal döngü
  • Birleşik Çevre

Her testin belirli bir amacı vardır. Bu, soğuk ve sıcak ortamların bir sonucu olarak malzeme bozulmasını (çatlama, kabarma, çarpıtma, erime vb.) incelemek, mekanik sorunları (numunelerin kırılması, kırılması ve gevşetilmesi) veya potansiyel elektrik sorunlarını (aşınma, süreksizliklerin) daha iyi anlaşılması yada elektriksel performans değişimindeki değişiklikler olabilir.

Yüksek Derecede Hızlandırılmış Stres Taraması (HASS)

HALT testi tipik olarak bir ürün yaşam döngüsünün tasarım veya geliştirme aşamalarında kullanılır. HASS testi biraz farklıdır, çünkü amacı, ilgili arızaları azaltmak için bir ürün yaşam döngüsünün üretim aşamaları sırasında imalatta gizli kusurların keşfini hızlandırmaktır. HASS prosesi HALT prosesine benzer ekipman kullanır ve kullanılabilir bir HASS profilinin geliştirilmesi, diğer HALT sonuçlarını, ayrıca diğer verileri ve ilgili doğrulama bilgilerini gerektirir. HASS testi, mevcut ürünlerdeki kusurları tespit etmenin yanı sıra, alternatif bileşenlerin ürün tasarımınız ve dayanıklılığınız üzerindeki etkisini de belirleyebilir.

Hızlandırılmış Ayrışma

Hızlandırılmış hava koşulları, sıkıştırılmış bir süre içinde güneş ışığından ve hava koşullarından kaynaklanan hasar türünü üreten bir tür hızlandırılmış ömür testidir. Tipik olarak, hızlandırılmış hava şartlandırma testleri, bu sonuca ulaşmak için kontrollü sıcaklıklarda yoğun UV ve neme maruz kalma arasında döngü yapacaktır. Bu testler genellikle, dış mekan uygulamaları için tasarlanan ekipmanların tasarımlarını, yaşamları boyunca hava koşullarına nasıl dayanacaklarını tahmin etmek için test etmek için kullanılır.

HALT/HASS testimizi veya hızlandırılmış ayrışma yeteneklerini avantajınıza göre kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen bizimle iletişime geçebilir, ürününüzün kalitesini ve güvenilirliğini nasıl önemli ölçüde artırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.