Hızlandırılmış Ayrılma Testi

Çevresel Testler

Hızlandırılmış Ayrılma Testi

Hızlandırılmış Ayrışma - UV Maruz Kalma Testi

Hızlandırılmış hava koşulları, kaplamaların, malzemelerin ve ürünlerin uzun süre açık hava koşullarına maruz kalmasının zararlı etkilerinin simülasyonudur. Rüzgar, yağmur, buzlanma, kum,  toz ve elbette UV 'ye maruz kalma dahil olmak üzere çeşitli açık hava koşulları için hızlandırılmış ayrışma testleri vardır.

Hızlandırılmış Ayrılma Testi

Hızlandırılmış hava koşullandırma gereksinimlerini içeren bir dizi standart vardır.

  • ASTM G151, Laboratuvar Işık Kaynaklarını Kullanan Hızlandırılmış Test Cihazlarında Metalik Olmayan Malzemelerin Açığa Çıkarılması için Standart Uygulama
  • ASTM G154 testi, Metalik Olmayan Malzemelerin UV'ye Maruz Kalması için Floresan Işık Aparatının Çalıştırılması için Standart Uygulama. ASTM G154 testi, UVA ve UVB'yi simüle etmek için floresan ışık kaynaklarını kullanır
  • ASTM G155 Metalik Olmayan Malzemelerin Maruz Kalması İçin Xenon Ark Işık Aparatının Çalıştırılması Uygulaması. ASTM G155 testi, doğal güneş ışığına maruz kalmayı simüle etmek için ksenon ark UV ışık kaynaklarını kullanır.
  • İngiliz Standardı BS 2782: Bölüm 5, Yöntem 540B (Laboratuvar Işık Kaynaklarına Maruz Kalma Yöntemleri)
  • Colts Standart Test - Solmaya UV Boya Direnci - QUV
    GB / T 14522 - Makineler Endüstriyel Ürünler için Kullanılan Plastik, Kaplama ve Kauçuk
  • Malzemeler için Yapay Ayrışma Test Yöntemi - Floresan UV Lambalar
  • SAE J2020, Hızlandırılmış Exp. UV / Yoğuşma Aparatı Kullanarak Otomotiv Dış Malzemelerinin Seçimi
  • MIL-STD-810 Bölüm 505.5 –Güneş Işınımı

Hem floresan ışık kaynakları hem de ksenon ark UV ışık kaynakları, güneş ışığının bir ürün veya malzeme üzerindeki etkisini tahmin etmek için kullanılır. Her ikisi de iç mekan güneşe maruz kalma ve dış mekan güneşe maruz kalma simülasyonu sağlamak için kullanılır, ancak ksenon ark ışığı doğal güneş ışığını daha yakından simüle eder.

Ksenon ark UV ışığı, dış mekan ürünlerini test etmek için tercih edilen seçimdir, bu nedenle ASTM G155 standardını güneş ışığına maruz kalma testi için malzeme ve ürün üreticileri için daha popüler bir seçim haline getirir.

Hızlandırılmış ayrışma testi hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.