İSO 22088-2 Plastikler - Çevresel Stres Çatlamasına (ESC) Karşı Direncin Tayini - Bölüm 2: Sabit Çekme Yükü Yöntemi

Çevresel Testler

İSO 22088-2 Plastikler - Çevresel Stres Çatlamasına (ESC) Karşı Direncin Tayini - Bölüm 2: Sabit Çekme Yükü Yöntemi

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 22088 standardının bu bölümü, kimyasal ajanların varlığında sabit bir çekme yüküne maruz kaldıklarında termoplastiklerin çevresel stres çatlamasının (ESC) belirlenmesine yönelik yöntemleri belirtir.

İSO 22088-2 Plastikler - Çevresel Stres Çatlamasına (ESC) Karşı Direncin Tayini - Bölüm 2: Sabit Çekme Yükü Yöntemi

Kalıplama ve/veya işleme ile hazırlanan test numunelerine uygulanabilir ve hem farklı ortamlara maruz kalan plastik malzemelerin ESC'sinin değerlendirilmesi için hem de belirli bir ortama maruz kalan farklı plastik malzemelerin ESC'sinin belirlenmesi için kullanılabilir.

Bu, esasen bir sıralama testidir ve tasarım veya performans tahmini için kullanılacak verileri sağlamayı amaçlamaz.

Bir sabit gerinim testi aracılığıyla çevresel stres çatlamasının belirlenmesine yönelik yöntemler, ISO 22088-3, ISO 22088-4 ve ISO 22088-5'te belirtilmiştir.

Bir plastik malzeme, akma noktasının altındaki havada gerildiğinde veya gerildiğinde, çok uzun olabilen bir süre sonra stres çatlaması meydana gelebilir. Bu gerilimler dahili veya harici olabilir veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Kimyasal bir ortama ve strese veya zorlanmaya aynı anda maruz kalma, inert bir ortama kıyasla arıza süresinin önemli ölçüde kısalmasına neden olabilir.

Bu fenomen, çevresel stres çatlaması (ESC) olarak adlandırılır ve plastikler de dahil olmak üzere birçok malzeme tarafından sergilenir. İzin verilen uzun vadeli stres veya zorlanma, bu fenomen ile önemli ölçüde azaltılabilir.

Hata modu fiili hizmette elde edilene karşılık geldiğinde, ölçümler aynı zamanda kalıplama koşullarının bir eşyanın kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek için de kullanılabilir.

Bununla birlikte, test numuneleri üzerindeki kısa süreli ESC ölçümlerinin sonuçları ile eşyaların fiili hizmet davranışı arasında herhangi bir doğrudan ilişki kurmak neredeyse imkansızdır, çünkü ikincisinin davranışı test numunelerininkinden daha karmaşık olacaktır.

Kuruluşumuz tarafından malzeme test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ISO 22088-2 standardı testleri de bulunmaktadır. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.