EN ISO 4892-2 Yaşlandırma Testleri

Çevresel Testler

EN ISO 4892-2 Yaşlandırma Testleri

ISO 4892-2 standardı, malzemelerin gerçek son kullanım ortamlarında gün ışığına veya gerçek son kullanım ortamlarında ışığa maruz kaldığında meydana gelen aşınma etkilerini (sıcaklık, nem ve/veya ıslanma) iklim şartları da oluşturmak için numuneleri ksenon ark ışığına maruz bırakma yöntemlerini belirten bir test metodudur.

EN ISO 4892-2 Yaşlandırma Testleri

ISO 4892-2, UV testinin kullanılması yoluyla plastik bileşenlerin aşınmasının etkilerini gösteren çeşitli yöntemleri gösterir. Bu norm, ASTM G155'e eşdeğerdir ve xenon-ark ışık kaynaklarının kullanımına dayanır. EUROLAB, kaplama testi hizmetlerinin bir parçası olarak ISO 4892-2 testi sunar. ISO 4892, gerçek yaşam uygulamasında dayanması beklenen koşulları simüle etmek için numunelerin nem, yağmur, sıcaklık ilavesiyle laboratuvar ışık kaynaklarına maruz bırakılması yöntemlerini belirtir.

ISO 4892-2, nem ve ksenon ark ışığının kullanımı yoluyla plastik malzemeler üzerindeki hava koşullarına maruz kalma etkilerini çoğaltan test koşullarını belirten bir standarttır. ISO 4892-3 olmasına rağmen, bu yönteme çok benzer ve aydınlatma kaynağı olarak UV floresan ışıkları kullanması nedeniyle önemli ölçüde farklıdır.

ISO 4892-2'nin odak noktası, kullanılan ışığın özelliği ve hızlandırılmış yaşlandırmada yapılması gereken tüm koşullardır. Aslında, uygun filtreler kullanılarak, cam pencereden geçen veya doğrudan güneş ışığına maruz kalan gün ışığının özelliklerini çoğaltmak mümkündür. Aslında, bu filtrelerin etkilerini aparat koşullarıyla birleştirerek, malzemenin zaman içindeki performansının daha iyi bir değerlendirmesine sahip olmak için son kullanım koşullarını simüle etmek mümkündür.

ISO 4892-2, örnekleri ksenon ark ışığına maruz bırakır. Bu test, sunulan çeşitli çevrim seçenekleri ile gereksinimlerinize bağlı olarak dış mekan filtreleri veya iç mekan pencere camı filtreleri kullanılarak yapılabilir.

Son olarak, UV testi e-Kitabımızda belirtildiği gibi, Ksenon ark ışığına maruz kalma, esasen ürün estetiğini değerlendirmek için kullanılır, çünkü ışık kaynağı, renk solmasına neden olan güneş spektrumunun bir kısmına uyan bir emisyon spektrumuna sahiptir.

Bir ISO 4892-2 test prosedürü gerçekleştirirken, değerlendirmede rol oynayan ana faktörler şunlardır:

  • Işık filtresinin türü
  • Maruz kalma süresinin zamanlaması
  • Işınım seviyesi
  • Kabin içindeki sıcaklık ve bağıl nem

EUROLAB laboratuvar yaşlandırma testlerinde tüm üreticilere test hizmeti sunmaktadır, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.