Mantar Testi

Çevresel Testler

Mantar Testi

Mantar testi, sıcak ve nemli ortamlarda çalışacak birçok ürünün mantar saldırılarına dayanacak şekilde test edilmesidir. Çünkü mantarlar sayısız operasyonel zorluğa neden olabilir. Hassas sistem bileşenlerine etki etmekten, erken aşınma veya korozyona kadar çeşitli sorunlara neden olan mantar istilası, ürününüzün ömrünü etkilemesinin yanı sıra çok sayıda soruna yol açabilir.

Mantar Testi

Değişen derecelerde, canlı mantarlar büyümek için odun, kağıt, deri, hidrokarbonlar, PVC, poliüretanlar, bazı plastikler, boyalar ve diğer malzemeleri kullanacaktır. Bu materyallerin mantar büyümesine elverişli koşullarda nasıl tepki vereceğini anlamak, daha dayanıklı ürünlerin test edilmesinin ve mühendisliğin önemli bir parçasıdır. EUROLAB olarak genel olarak daha akıllı ve daha etkili ürünler oluşturmak için gerekli bilgileri size sağlarken, ilgili tüm standartlara uymanıza yardımcı olan bir test programı geliştirebiliriz.

Mantar büyümesi, bir malzemenin optik, mekanik ve elektriksel özelliklerinde değişikliklere neden olabilir. Diğer durumlarda, mantarlar estetik olarak hoş olacak şekilde tasarlanan ürünlerde ciddi estetik değişikliklere neden olabilir. Son olarak, evde kullanım için tasarlanmış ürünler için, mantar enfeksiyonları sağlık için bile tehlike oluşturabilir.

Bazı ürünler mantar büyümesine diğerlerinden daha duyarlı olsa da, hiçbir ürün tamamen mantarlara karşı dayanıklı değildir. Karbon bakımından zengin organik malzemeler kullanılarak tasarlanan herhangi bir ürün tipik olarak mantar büyümesini desteklemek için bir gıda kaynağı sağlayacaktır. Öte yandan, sentetik polimer malzemeler genellikle yeterli miktarda besin kaynağı içermez ve bu nedenle mantar büyümesini desteklemez. Bununla birlikte, bu sentetik malzemeler içindeki ve üzerindeki karbon bakımından zengin bileşenler ve kirletici maddeler, mantarlar için gerekli yiyecekleri sağlayabilir. Mantara dirençli polimerlerde yaygın olarak kullanılan boyalar, yağlayıcılar ve yapıştırıcılar genellikle mantarlar için bir dayanak sağlayabilir.

Herhangi bir Mantar Direnci Test programının (bazen Besin Dışı Büyüme Testi olarak da adlandırılır) öncelikli amaçları şunlardır:

 • Ürünü içeren malzemeler mantar büyümesini destekliyor mu?
 • Mantar malzeme üzerinde ne kadar hızlı büyüyor?
 • Ürün saha ortamında etkili bir şekilde saklanabiliyor mu?

Ek olarak, Mantar Testi de şunları belirleyebilir:

 • Mantar büyümesi son ürünün işlevini nasıl etkiler?
 • Basit tersine çevirme işlemleri var mı? (örn. Mantar büyümesini silmek)

Ortaya çıkan rapor, ürün tasarımınızda tüketici memnuniyetini ve güvenliğini artırmanıza olanak tanıyan daha fazla ürün geliştirme için paha biçilmez veriler ve rehberlik sağlayacaktır.

Mantar Atak Türleri

Mantar ataklarının ürününüze nüfuz etmesinin birçok yolu olsa da, ürünler arasında bir dizi yaygın sorun ve duyarlılık bulunabilir.

 • Mantar istilaları, koruyucu örtülerin altında bulunabilir, görünümünüzü bozar ve ürününüzün optik özelliklerini bozar.
 • Mantardan kaynaklanan metabolik atık ürünler korozyona veya aşınmaya neden olabilir.
 • Elektrik sistemleri istenmeyen iletken yollar geliştirebilir.
 • Mantar hassas hareketli parçaları engelleyebilir.
 • Mantarlar, sistem performansını etkileyen iç nemi verebilir.

Ancak, bu liste ayrıntılı olmaktan uzaktır. Bu nedenle etkili, titiz ve kapsamlı mantar testleri ürün geliştirme için çok önemlidir. Piyasada bulunan ürünler bozulmaya başlayana kadar öngörülemeyen duyarlılıklar fark edilmeyebilir.

EUROLAB Mantar ve Mantar Direnci Test Hizmetleri ve Standartları

ÊUROLAB, aşağıdaki standartlara uymaya yardımcı olmak için ekipman ve malzemeleri değerlendiren çok çeşitli test hizmetleri sunmaktadır:

 • MIL-STD-810 Yöntem 508
 • RTCA-DO-160 Bölüm 13
 • ASTM G-21, ASTM C1338 ve diğer ASTM standartları
 • MIL-PRF-28800
 • SAE J1455
 • AATCC TM 30 Test I, Test II, Test III ve Test IV
 • ANSI A136.1 Bölüm 6.4
 • GM 9328P
 • Devre kartı malzemeleri için IPC-TM-650 ve diğer IPC test yöntemleri
 • Jakuzi T331
 • Jakuzi TCP-126
 • JSS 55555
 • Tappi T487
 • Ve diğer özel mantar testleri

Bu testler, test edilen malzemenin Aspergillus niger, Penicillium pinophilum, Chaetomium globosum, Gliocladium virens ve Aureobasidium pullulans gibi doğal olarak oluşan mantar sporları ile aşılanmasını içerir. Mantarla kontamine olmuş malzeme daha sonra en az 28 gün boyunca sıcak ve nemli bir ortama yerleştirilir. Bu mantar büyümesini teşvik edecektir. Materyal yeterince yiyecek kaynağı içeriyorsa, materyal üzerinde mantar büyür.

EUROLAB 'ın, mantar testi için öngörülen koşulları başarıyla simüle etmek için gereken kesin kontrolleri sağlamamıza olanak tanıyan onlarca yıllık uzmanlığımız vardır. 

Mantar Testinin Önemi

Düzenli olarak nemli koşullara maruz kalan tüm ürün veya sistem bileşenleri mantar direnci için test edilmelidir. Bu tür testler yalnızca mevzuata uygunluktan daha fazlasıdır - müşterilerinize satın aldıklarının maruz kaldığı tüm koşullara dayanabileceklerini bilmenin rahatlığını sağlamakla ilgilidir.

Bazı askeri ve havacılık bileşenleri için mantar testi gerekli olmakla birlikte, özellikle tüketim malları için de yararlı olabilir. Alerjilerle ilgili artan endişelerle, sertifikalı mantar direnci birçok ürün için önemli bir satış noktasıdır. Kalabalık bir pazarda, rekabetten sıyrılmak için yapabileceğiniz her şey faydalıdır. Mantar direnci testi, müşterilere ürününüzün ihtiyaçları düşünülerek tasarlandığını göstermenin bir yoludur.

Ayrıca, zorlu mantar testleri, belki de geliştirme için daha pahalı olsa da, düzenli ürün arızaları nedeniyle maliyetli geri çağırmaları veya kötü basışları azaltmada etkili olduğu için uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, ürününüzü daha sıcak ve nemli iklimlerde markalamak ve tanıtmak için yararlı bir araç olabilir. Bazı tüketiciler mantar direnci ihtiyacının farkında olmasa da, bu tür şeyleri düşünenlerin oranı mantar duyarlı iklimlerde çok daha yüksektir.

ASTM Test Yöntemleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Belirli malzemeler için hedefli test uygulamaları sağlamak amacıyla çeşitli ASTM test standartları geliştirilmiştir. Bu nedenle, ürününüzde kullanılan malzemeler hangi ASTM standardının kullanıldığını belirleyecektir.

ASTM G21

Bu test yaklaşımı polimer malzemeler için özel olarak tasarlanmıştır. Spesifik olarak, polimerler tipik olarak karbon olmayan ve dolayısıyla otomatik olarak mantarlara karşı dirençli olduklarından, bu test standardı, polimerler ile en yaygın olarak ilişkili ikincil ürünlerin mantar direncini belirlemek için kullanılır. Bu tür birleştirici ürünler arasında yağlayıcılar, plastikleştiriciler, renklendiriciler, selülozikler ve stabilizatörler bulunur.

Bununla birlikte, söz konusu ürünlerde kullanılan polimerler mantarlardan etkilenmese de, etkilenen ikincil malzemeler yine de önemli ürün hasarına ve başarısızlığına neden olabilir. Bu nedenle, polimer ürünlerinin, tercihen benzersiz mantar duyarlılıklarına odaklanan bir standart kullanılarak test edilmesi çok önemlidir.

ASTM C1338

Bu test standardı, yalıtımda kullanılan kaplama malzemelerinde mantar büyümesinin yaygınlığını ele almak için geliştirilmiştir. Mantar büyümesi ile ilişkili sağlık riskleri ve kurulumdan sonra etkili bir şekilde gizlenen yalıtımın doğası nedeniyle, bu test standardı inşaatçılar ve yalıtım sunan ürün geliştiricileri için büyük önem taşımaktadır.

Bu test standardı, ısıtma sistemlerini içermedikleri için tarihsel olarak yalıtımsız inşa edilen sıcak iklim evleri, klima üniteleri kurmaya başladıkça giderek daha önemli hale geldi. Klimanın yükselmesiyle birlikte, sıcak ve nemli iklimdeki evler yalıtım için kullanım alanları bulmaya başladı. Ne yazık ki, bu iklimler aynı zamanda mantar büyümesi için en hassas olanlardır, yani mantarlara dayanıklı yalıtım malzemelerinin geliştirilmesi gerekir.

Diğer ASTM Standartları

ASTM, ürün geliştiricileri için malzemeye özgü mantar direnci testleri sağlamak amacıyla bir dizi başka hedeflenen standart geliştirmiştir. Burada detaylandırılamayacak kadar çok sayıda olsa da, laboratuvarlarımız bunlara aşinadır ve ürün testi için uygun standardı bulmanıza yardımcı olmak için iyi hazırlanmıştır.

RTCA-DO-160 Yöntemi hakkında daha fazla bilgi

Bu test yöntemi özellikle havacılık endüstrisi göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. Aslında, şok ve çarpışma güvenliği, manyetizma, tuz ve sis, kum ve tozun etkilerini içeren daha eksiksiz bir test pilinin bir parçasıdır. Bununla birlikte, mantar direnci standartları merkezi bir endişe kaynağıdır.

Bu yaklaşım daha büyük bir test standardının parçası olsa da, mantar testi için de oldukça faydalıdır. Mantar istilasından kaynaklanan ekipman arızalarının felaketle sonuçlanabileceğinden, kesin standartlar göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. Laboratuvarımızın bu titiz standartları kendi testlerinde karşılama yeterliliğine sahip olduğunu bilmek, ürününüzü mantar direnci için test ederken beklentilerinizi aşma yeteneğimizin kanıtıdır.

MIL-810 508.6 Yöntemi hakkında daha fazla bilgi

Bu mantar testi yöntemi, Birleşik Devletler ordusu tarafından geliştirilen standartlara dayanmaktadır. Esasen, bu yaklaşım, ürünün mantarlara etkili bir şekilde direnip direnemeyeceğini belirlemek için potansiyel ürün kullanım koşullarını simüle etmeye çalışır. Sıcak, nemli ortamlar mantar büyümesine en elverişli olduğundan, bu yöntemi kullanarak test yapmak müstakil bir odada iklim kontrollü bir ortam yaratır.

Test, incelenmekte olan ürüne bir aerosol mantar sporları süspansiyonu püskürtüldüğünde başlar. Ürün daha sonra test süresi boyunca iklim kontrollü odada tutulur. Eğitimli profesyoneller daha sonra düzenli olarak ürünün yüzeyini kontrol edecek ve mantar ortamında herhangi bir değişiklik gözlemleyecektir.

Birçok insan, test edilen geniş spor yelpazesi nedeniyle bu yönteme güvenmektedir. Her ne kadar aspergillus, penicillium ve chaetomium testi standart prosedür olsa da, bu test ürün tasarımcısının ihtiyaç duyduğu daha nadir mantarları test etmek için kolayca uyarlanabilir. Bununla birlikte, en önemlisi, tutarlı ve doğru test sonuçları sağladığı kanıtlanmıştır.

Ancak, potansiyel dezavantajları vardır. Standart test prosedürü uyarınca, test ortamı değişmez. Bu nedenle, statik bir ortam tarafından test edilemeyen potansiyel çevresel durumlar vardır. Ayrıca, bu test düzenli insan müdahalesini (ürün temizliği gibi) simüle etmezken, insanların gerçek yaşam koşullarında spor büyümesine müdahale edeceği konusunda makul bir beklenti vardır.

Bu nedenle, bu test yöntemi oldukça etkili bir standart olsa da ve çoğu ürün testi için fazlasıyla yeterli olsa da, alternatif test standartlarından yararlanabilecek bazı ürünler vardır. Bu nedenle, ürününüzün mantar direncinin doğru simülasyon koşulları altında doğrulanmasını sağlamak için çok çeşitli test standartları sunuyoruz.

EUROLAB 'ta Mantar Testi

EUROLAB, mantar testi ve diğer kalite kontrol hizmetleri konusunda son derece deneyimli bir kadroya sahiptir. Çeşitli çevresel, mekanik ve dinamik faktörler için doğru test yöntemleri geliştirme konusunda uzun yılların deneyimiyle çalışır. Mühendislerimiz, projenizin ihtiyaçlarını değerlendirebilir ve ürün geliştirme yaşam döngüsünün başlarında hem kalite kontrol hem de ilgili yasal konularla ilgilenen belirli bir dizi test önerebilir. 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.