Yangın ve Yanmazlık Testleri

Çevresel Testler

Yangın ve Yanmazlık Testleri

Yangın testinin yanısıra yanmazlık testi de, ürünlerinizin, alt sistemlerinizin veya bileşenlerinizin yangın koşullarına maruz kaldığında tasarlandıkları gibi çalışıp çalışmayacaklarını belirlemeye yarar. Havacılık, Savunma, Telekomünikasyon ve Tüketici Elektroniği de dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrilerde kullanılan ürünler için yangın ve yanmazlık testi gereklidir.

Yangın ve Yanmazlık Testleri

EUROLAB, tipik olarak iki kategoriye giren yangın ve yanıcılık test hizmetleri sunar:

  • Ateşleme ve alev yayılması 
  • Yangına dayanıklılık

Ateşleme ve Alev Yayılımı

Bu tip testler, doğrudan alevin çalışan veya çalışmayan ekipman üzerindeki etkisini belirlemek için kullanılır. Test edilen cihazlar yakıt veya hidrolik hatlarından, uçak motorları için pompalardan veya aktüatörlerden telekomünikasyon merkezi ofis ağı ekipmanlarına kadar değişebilir. Genellikle test, resmi spesifikasyona ve kişisel gereksinimlerinize bağlı olarak titreşim, basınç, gaz, hava akışı ve sıcaklık değişimleri gibi ek faktörlerle birleştirilir.

Yangın Dayanımı

Yangına dayanıklılık testi gerçek bir yangının etkilerini taklit eder. Maddelerin ateş ortamında yanmayacak şekilde çalışmaya devam etme yeteneğini ölçer. Kontrollü harici aleve maruz kalan malzemelerin yanıcılık özellikleri doğru bir şekilde ölçülür. Malzemenin yanıcılığı, ürün tipine ve uygulanabilir standartlara bağlı olarak çok çeşitli kriterlerle belirlenir.

Havacılık ve Uzay için Yangın Testi

FAA ve diğer kuruluşlar, yangın ve yanıcılık testi için bir dizi spesifikasyon belirtmektedir. Bunlar arasında RTCA DO-160 Bölüm 26, ISO 2685, FAA AC20-135, FAA Powerplant Mühendislik Raporu No. 3A ve FAR Bölüm 25 bulunur. Bu spesifikasyonların karşılanması için teknisyen ve mühendislerin güvenliği için özel brülör ekipmanı ve özelleştirilmiş yangın odaları gerekir. Spesifikasyonlar çeşitli yanık uzunluklarını belirtir, orijinal kenardan alev numunesi nedeniyle test örneğinde hasarın en uzak kanıtına kadar olan mesafe ve test edilen bileşene bağlı olarak bileşenlerin yanma süresi bunlardan bazılarıdır.

EUROLAB, dikey Bunsen tipi ve yatay sıvı yakıt brülörleri kullanır. Brülörler için alev sıcaklığı 1100 ° C ± 80 ° C'ye (2000 ° F ± 150 ° F) ulaşır. Bu brülörlerin ısı akısı saatte en az 4500 Btu'dur (116 ± 10kW / m²).

Telekomünikasyon için Yangın Testi

Yangın Yayılma Testi GR 63-CORE

Yangın yayılma testi GR 63-CORE telekomünikasyon standardının bir parçasıdır. NEBS sertifikası için yangın yayılma testi sırasında, alevlerin diğer kriterlerle birlikte rafın sınırlarını 30 saniyeden fazla bırakmasına izin verilir. Yangın son yıllarda büyük değişiklikler geçiren testlerden biridir. Verizon (SIT.NEBS.TE.NPI.2002.010, 1 Ekim 2002) GR-63-CORE veya ANSI T1.319'da bulunanlardan farklı test yöntemleri uyguladı. Yangın yayılması, dikkat edilmesi gereken bir alandır, EUROLAB mühendisleri bu zor ve yıkıcı testin maliyetlerini en aza indirmek için müşterilerimizle yakın çalışır.

Plastik Malzemelerin Tutuşabilirliği
UL94

EUROLAB, UL onayları için UL94 kapsamında yanıcılık testi de dahil olmak üzere çeşitli testler sunar.

  • 94HB Yatay Yanma Testi
  • 94V-0, V-1 veya V-2 Dikey Yanma Testi
  • HBF, HF-1, HF-2 Yatay Yanan Köpüklü Malzemeler
  • VTM-0, VTM-1 veya VTM-2 İnce Malzeme Dikey Yanma Testi

Kızdırma Telinde Yanma Testi

IEC 60695-2-11; 60695-2-12; 60695-2-12

Kızdırma teli testi, aşırı yüklenmiş veya parlayan bileşenler gibi, arızalı elektrikli ekipmanlarda ortaya çıkabilecek ısının etkisini simüle etmek için kullanılır. Test sonuçları, malzemelerin alevleri söndürme kabiliyetini ve yangını yayabilecek parçacıklar üretememelerini karşılaştırmanın bir yolunu sunar. Kızdırma teli aparatı ve ortak test prosedürü IEC 60695-2-10'da belirtilmiştir. Bitmiş bir ürün veya bunun bir kısmı, temas temasının örneğin tutuşmasına neden olup olmadığını belirlemek için belirtilen sıcaklıkta 30 saniye boyunca bir kızdırma teli ucuna tabi tutulur. Numune alevin süresini tutuşturursa, maksimum yükseklik ve damlayan malzeme numunenin altındaki bir doku tabakasını tutuşturursa kaydedilir. Alev yoksa veya alev, ateşleme telinin çıkarılmasından sonraki 30 saniye içinde alev sönerse ve ilgili spesifikasyonda aksi belirtilmedikçe kağıt mendil tutuşmazsa, numunenin geçtiği kabul edilir. Boyutun test edilmesini engellemediği sürece test örnekleri tamamlanmış bir ürün olmalıdır, bir sorunuz varsa lütfen laboratuvara başvurun. Parça, kağıda 8mm bir daire çizilirse, dairenin bir yönde parça tarafından tamamen görünmeyebileceği kadar büyük olmalıdır. Test için sadece bir numune gereklidir, ancak ihtiyaç duyulması halinde ilave numune verilmesini öneriyoruz. Bu testi gerektiren bazı spesifikasyonlar ayrıca ek örnekler gerektirir.

  • IEC 60695-2-11 - Kızdırma teli Testi (GWT), bir son üründe kızdırma teli testi yapıldığında kullanılır. Bu testin sonuçları belirli bir sıcaklıkta PASS veya FAIL olacaktır. Testi geçmek, numunenin ısıtılmış elemanın çıkarılmasından sonraki 30 saniye içinde tutuşmamasını veya kendi kendine sönmemesini gerektirir. Ayrıca, damlamalar meydana gelirse, numune kağıt mendili tutuşturmayabilir.
  • IEC 60695-2-12 - Kızdırma Teli Yanma Endeksi (GWFI), son üründe kullanılan hammadde ile ilişkili bir özelliktir. Bu özellik, kızdırma teli testinin belirli bir kalınlıkta bir ham maddenin bir test plakası üzerinde yapılmasıyla belirlenir. GWFI, ısıtılan elemanın çıkarılmasından sonraki 30 saniye içinde malzemenin tutuşmadığı veya kendi kendine sönmediği en yüksek sıcaklıktır.
  • IEC 60695-2-13 - Kızdırma Teli Ateşleme Sıcaklığı (GWIT), son üründe kullanılan hammadde ile ilişkili bir özelliktir. Bu özellik, kızdırma teli testinin belirli bir kalınlıkta bir ham maddenin bir test plakası üzerinde yapılmasıyla belirlenir. GWIT, ısıtılmış eleman test plakası ile temas halindeyken malzemenin 5 saniyeden uzun süre tutuşup yantığı en düşük sıcaklıktır.

Yangın ve Yanmazlık Test hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.