Yükseklik ve Rakım Testi

Çevresel Testler

Yükseklik ve Rakım Testi

İrtifa Testi

Aşırı yükseklikte kullanılan ürün ve ekipmanların, karşılaşacakları aşırı koşulların üstesinden gelebilecek kadar dayanıklı olmaları gerekir. Sıcaklık, nem ve atmosfer koşullarını doğru şekilde çoğaltmak için kontrollü, hassas yükseklik testinin yapılabileceği özel olarak tasarlanmış tesisler gerekir.

Yükseklik ve Rakım Testi

Yükseklik Testi

Yükseklik testi yeteneklerimiz, 30.000 metreye (100.000 feet) kadar olan düz yükseklik testlerinin yanı sıra yükseklik, sıcaklık ve nemi birleştiren çok değişkenli testler, yükseklik ve titreşim testleri ve patlayıcı dekompresyon testini içerir.

EUROLAB irtifa test bölmeleri, çok küçükten çok büyüğe kadar değişen yükseklik odalarındaki bileşenleri, malzemeleri, alt montajları ve komple cihazları barındırabilir. Standart yükseklik testi için rampa artış oranımız 5 dakikadan daha kısa bir sürede 30.000 m (0 ila 100.000 ft) arasındadır. Patlayıcı dekompresyon için ise bu bir saniyeden azdır. Sıcaklık özellikleri, -180 ° C (+300 ° F) ile + 200 ° C (düşük) arasındadır. Eğer ekipmanınızın daha yükseğe uçmasını istiyorsanız, yüksek vakum, uzay simülasyon tesislerimiz 10-6 Torr (1.3e-7 kPa) değerlerine ulaşabilir.

EUROLAB hem hızlı (15 saniyeden fazla değil) hem de patlayıcı (0.1 saniye veya daha az) dekompresyon testi gerçekleştirir.

Bu tür testleri gerektiren tipik öğeler, yüksek irtifalarda (bir uçağın kokpitinde olduğu gibi) çalışan veya çalışmaya devam etmesi ya da en azından bir tehlike durumunda sorun oluşturmaması gereken parçalar, sistemler ve alt montajlardır. Contalar, güvenlik ekipmanları, fırlatma mekanizmaları, optik dişli, enstrümantasyon ve kontroller dekompresyon testine tabi tutulan birçok üründen sadece birkaçıdır.

İrtifa Testinin Önemi

Uygun irtifa testi, aşırı yüksekliklere maruz kalan bileşenlerin deneyimlediği bir dizi faktöre bakacaktır. Bunlar;

Sıcaklık: Her 1000 fit yükseklik için sıcaklık artış oranları ortalama 3,5 ° F'dir. Uçak ve havacılık ekipmanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış bileşenler sadece aşırı soğuğa değil, kalkış ve iniş sırasında yaşanan hızlı sıcaklık değişikliklerine de dayanabilmelidir.
Nem: Sıcaklık değişiklikleri ile birlikte nem değişiklikleri gelir. Hassas bileşenler de bu koşullara dayanabilmelidir. Ticari ve askeri teçhizatın gerektirdiği sıkı toleranslar, kendilerinden istenen performansı vermelerini sağlamak için nem testi yapılmasını gerektirir.
Basınç: MIL-STD-810, RTCA DO-160 ve diğer standartlar, hızlı dekompresyona maruz kaldığında dahili ve açıktaki havacılık ekipmanının kabul edilebilir davranışını yönetir. İrtifa testi, herhangi bir uygulamada kullanmak için uyumluluğu korumanıza ve güvenilir bir ürün sunmanıza yardımcı olur.

Uygulamanız için MIL, RTCA veya diğer standartlara uygunluk gerekmese bile, uygun testlerin yapılması için zaman ayırmak ürününüzün rekabetten öne çıkmasına yardımcı olabilir. Birçok alıcı, bu standartları herhangi bir çevresel veya atmosferik koşulda olağanüstü performans sunmak için güvenilebilecek üstün kalite güvencesi olarak görür. Kalabalık bir pazarda, askeri standartlara göre yükseklik testi ürününüz için etkili bir satış noktası olabilir.

Ürününüzün veya bileşeninizin yüksek irtifalarda karşılaşılan koşullara dayanabileceğinden emin olmanız gereken durumlarda, uygun bir laboratuvar seçmeniz kritik öneme sahiptir. EUROLAB, irtifa testlerinde en güvenilir laboratuvarlardan biridir. 

EUROLAB laboratuvarlarındaki yükseklik testi hakkında daha fazla bilgi için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.