Gaz Filtresi Hizmet Ömrü (NIOSH STP)

Solunum Koruma Ekipmanı Testleri

Gaz Filtresi Hizmet Ömrü (NIOSH STP)

Üç ana solunum koruma türü bulunmaktadır: filtrasyon ve solunum direnci ile solunum koruması, turbo filtreli ve solunum direnci olmayan solunum koruması ve hava beslemeli solunum koruması. Filtre tipi solunum koruma filtresi, solunan havayı bir filtreden geçirmektedir. Hava beslemeli solunum koruması ise kirlenmemiş alanlardan hava sağlamaktadır. Eğer ağır kirlilikten korunma ihtiyacı varsa, kirliliğin bileşimi bilinmiyorsa ya da oksijen eksikliği riski varsa bu tip solunum koruma ekipmanına ihtiyaç olmaktadır.

Gaz Filtresi Hizmet Ömrü (NIOSH STP)

Solunum koruması ile çalışmak her zaman sıkıntı verdiği için, solunum koruması kullanılan çalışma süreleri, uygun molalarla sınırlandırılmalıdır. Uygun aralıklar da dahil olmak üzere hava kaynağı veya turbo üniteleri ile solunum koruması kullanarak günde en fazla altı saat çalışmak gerekmektedir. Riskli çalışmalar sırasında bu süre uygun molalar dahil en fazla dört saate indirilmelidir.

Gaz filtreli tam veya yarım maskeler, gazları, buharları ve tozu emme kabiliyetlerine göre çeşitli filtre türlerine sahiptir. Örneğin A tipi filtre kaynama noktası en az 65 derece olan organik çözücülerden çıkan buharlara karşı koruma sağlamaktadır. AX tipi filtre kaynama noktası 65 derecenin altında olan organik çözücülerden çıkan buharlara karşı koruma sağlar. Bu filtreler kullanıldıkları gün atılmalıdır. B tipi filtre klor ve prusik asit gibi gazlara karşı, E tipi filtre sülfür dioksit ve benzeri gazlara karşı, K tipi filtre amonyak ve benzeri gazlara karşı koruma sağlamaktadır. Hg-P3 tipi filtre cıva ve partiküllerden kaynaklanan buharlara karşı, NO-P3 tipi filtre azotlu gazlara ve partiküllere karşı ve SX tipi filtre özel maddelere karşı koruma sağlamaktadır. Dolayısıyla bu filtrelerin servis ömürleri de birbirinden farklı olmaktadır.

NIOSH (Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü) trafından gaz filtreleri test yöntemlerine ve servis ömürlerine yönelik standartlar yayınlanmıştır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, solunum koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, gaz filtresi hizmet ömrü (NIOSH STP) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.