Nefes Alma Direnci, Statik ve Dinamik Akışlar

Solunum Koruma Ekipmanı Testleri

Nefes Alma Direnci, Statik ve Dinamik Akışlar

Solunum fizyolojisinde nefes alma direnci, solunum yollarının, solunum ve nefes verme sırasında hava akışına gösterdiği dirençtir. Bu direnç değeri laboratuvar ortamında özel bir cihaz kullanılarak ölçülmektedir.

Nefes Alma Direnci, Statik ve Dinamik Akışlar

Solunum koruyucu maskeler, havadan kaynaklanan kontaminasyonu ortamdan uzaklaştırmak için, pahalı veya pratik olmadığı zaman kullanılmaktadır. Solunum maskelerinin, dinlenme konumundan maksimum efora kadar olan seviyelerde performansı, fizyolojik ve psikolojik birçok yönden değerlendirilmektedir. Bu sınırlamaların birçoğu, farklı solunum cihazı özellik seviyelerinde ne kadar performans düşüşüne neden olduğu araştırılmaktadır. Kullanıcı performanslarını değerlendirirken, solunum cihazı ve kullanıcı etkileşimleri de dahil olmak üzere tüm sistem göz önünde bulundurulmaktadır.

Kısaca solunum koruyucu maskeler, havada kirleticiler bulunduğu zaman ve bunlar mühendislik araçları veya idari kontrollerle ekonomik olarak kontrol edilemediği zaman kullanılmaktadır. Solunum maskeleri birçok formda üretilmektedir: filtreli yüz maskeleri, çeyrek, yarım ve tam yüz maskeleri, hava temizleme solunum maskeleri, hava beslemeli solunum maskeleri, üfleyici ile çalışan hava temizleme maskeleri ve bağımsız solunum cihazları. Bunlar, havadaki kontaminasyonun olası bir tehdit olduğu yerlerde kullanılmaktadır (evler, sanayi, tarım, madenler ve acil servisleri gibi). Tehditler, gazlar, buharlar, tozlar ve aerosoller dahil olmak üzere çeşitli boyutlardaki pertiküller şeklinde olabilir.

Solunum cihazlarının koruyucu sistemleri, büyük ölçüde fiziksel ve bazen kimyasal özelliktedir ve solunum maskeleri bir dizi fizyolojik ve psikolojik yük taşımaktadır.

Solunum maskeleri oldukça basit yapıdadır, ancak şu hususlarda etkili olmaktadır: solunum, termal denge, vizyon, iletişim, esenlik duyguları, yeme ve hapşırma gibi kişisel prosedürler ve diğer ekipman.

Solunum hızı, hava yolu direnci ve uyum ölçümleri üzerinde etkili olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, solunum koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, nefes alma direnci, statik ve dinamik akışlar test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.