Tıbbi Yüz Maskeleri, Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği (EN 14683)

Solunum Koruma Ekipmanı Testleri

Tıbbi Yüz Maskeleri, Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği (EN 14683)

Bir Avrupa standardı olan EN 14683 standardı, tıbbi yüz maskelerinin bakteriyel filtrasyon verimliliğine yönelik özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 14683 Tıbbi yüz maskeleri - Gereklilikler ve deney yöntemleri.

Tıbbi Yüz Maskeleri, Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği (EN 14683)

Filtre verimliliği basitçe, bir filtrenin ortamdaki kirleticileri uzaklaştırma yüzdesini ifade etmektedir. Verimlilik değerlendirmesi, miktar, ağırlık veya kütle, partikül sayısı, hacim ve ilginç bir şekilde partiküllerin enine kesit alanı olabilir. Gelişmiş laboratuvarlarda filtrasyon verimliliği, bakteriyel filtrasyon verimliliği ve viral filtrasyon verimliliği, cerrahi yüz maskeleri ve diğer tıbbi filtrasyon maskelerini değerlendirmek için test edilmektedir. Bu testlerde belli standartlar esas alınmaktadır. Örneğin, Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM F2101-01standardı, yüz maskesi malzemelerinin bakteriyel filtrasyon verimliliğini değerlendirmek için bir staphylococcus aureus aerosolü kullanmaktadır. Bu bakterinin çapı 0.8 mikrondur.

Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN), tıbbi yüz maskeleri için EN 14683 bakteriyel filtrasyon verimliliği standardı test gereksinimlerini, ASTM F2101 standardı gereklilikleri ile uyumlu hale getirmeye çalışmaktadır. Amaç, üretici firmaların her iki gereksinimi karşılamak için yüz maskelerini sadece bir kez test etmeleridir.

Bakteriyel filtrasyon verimliliği testi, yüz maskeleri, cerrahi önlükler, kapaklar ve hava filtreleri gibi biyolojik aerosollere karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış filtreleme malzemeleri ve cihazları üzerinde uygulanmaktadır. Bu test, cerrahi maskeler için de yapılmaktadır ve ASTM F2100 ve EN 14683 standartları ile uyumludur. Bakteriyel filtrasyon verimliliği testi, bakteriyel kontrol sayılarını, test maddesi atık sayıları ile karşılaştırarak filtrasyon verimliliğini belirlemektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, solunum koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, tıbbi yüz maskeleri, bakteriyel filtrasyon verimliliği (EN 14683) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.