ANSI Z89.1 Endüstriyel Kafa Koruyucu Kasklar

Baş Koruma Ekipmanı Testleri

ANSI Z89.1 Endüstriyel Kafa Koruyucu Kasklar

EUROLAB laboratuvarı ANSI Z89.1 standardı kapsamında test ve uyum hizmetleri vermektedir. Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından geliştirilen ANSI Z89.1 standardı, genellikle sert şapkalar olarak bilinen endüstriyel kasklar için performans ve test gereksinimleri sağlar. Karşılaşılan tehlikenin türüne bağlı olarak koruyucu kask türlerini ve sınıflarını oluşturur. İşverenlere ve kullanıcılara belirli iş yerlerinin ihtiyaçlarını en iyi karşılayan kaskı belirtme esnekliği sağlayan, yanal etkiden veya yalnızca üst etkiden koruma sağlamak üzere tasarlanmış kasklar için özellikler içerir.

ANSI Z89.1 Endüstriyel Kafa Koruyucu Kasklar

ANSI Z89.1, ISEA'nın Baş Koruma Grubu üyeleri tarafından ANSI Z89.1-2009'da bir revizyon olarak hazırlandı ve kullanıcılar, devlet kurumları ve güvenlik uzmanlarından oluşan bir konsensüs inceleme paneli tarafından onaylandı.

Bu standardın gerekliliklerini karşılayan endüstriyel kafa koruyucu kasklar, üst koruma için Tip I veya yanal darbe koruması için Tip II olarak sınıflandırılır. Her iki tip de darbe zayıflaması ve penetrasyon direnci için test edilir. Tip II kask performans gereksinimleri, önden, arkadan ve yanlardan ve üstten gelen darbelerden kaynaklanan darbe enerjisi zayıflaması kriterlerini içerir; merkez dışı penetrasyon direnci ve çene kayışı tutma.

Üç sınıf kaskların elektrik yalıtım derecesini gösterir. G sınıfı (genel) kasklar 2200 voltta, E Sınıfı (elektrik) 20.000 volta dayanacak şekilde test edilir ve C Sınıfı (iletken) elektrik koruması sağlamaz.

Bu standardın gerekliliklerine uygun kasklar, hem tip (darbe gücünün bulunduğu yere göre) hem de sınıf (elektrik yalıtımına göre) açıklanmaktadır. Ancak eğlence alanlarında kullanılan kaskları, yangın söndürme kasklarını veya kafa koruma cihazlarını kapsamamaktadır. Kaskların kullanımı ve bakımı ile ilgili uyarı ve öneriler, standardın ekinde yer almaktadır.

Bu standardın amacı, darbe ve nüfuz kuvvetlerini azaltan ve elektrik çarpmasından koruma sağlayan koruyucu kasklar için en düşük performans gereksinimlerini belirlemektir. ANSI Z89.1 standardında açıklanan test yöntemleri şunlardır:

  • Tutuşabilirlik
  • Kuvvet iletimi
  • Apeks penetrasyonu
  • Etki enerjisi zayıflaması
  • Merkez dışı penetrasyon
  • Çene kayışı tutulması (Yalnızca Tip II)
  • Elektrik yalıtımı
  • Yüksek görünürlük testi

EUROLAB Laboratuvar, profesyonel test kadrosu ile ANSI Z89.1 Endüstriyel Kafa Koruyucu Kasklar için Amerikan Ulusal Standardı kapsamında siz üretcilerimize en iyi test ve uygunluk hizmetini sunar. Test talepleriniz için EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.