Kasklar, Şok Emme (EN 397)

Baş Koruma Ekipmanı Testleri

Kasklar, Şok Emme (EN 397)

Bir Avrupa standardı olan EN 397 standardı, kaskların şok emme özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 397 Endüstriyel emniyet şapkaları (baretleri).

Kasklar, Şok Emme (EN 397)

Koruyucu kaskların çoğu spesifikasyonu, özel performans gerekliliklerine ilave olarak bir kaskın tasarımı için bir dizi gereksinim içermektedir. Bunlar genel olarak kaskın sağladığı kapsama alanını ve ayrıca kullanıcıya sağladığı görüş alanını kapsamaktadır. Ayrıca, özellikle endüstriyel kasklarda, kafa ile kaskın arasındaki boşluk gibi ergonomi ve güvenlik temelli gereksinimleri de kapsamaktadır.

Kasklar sadece kafa üzerinde tutulduğu zaman koruyucu olmaktadır, bu nedenle tipik çalışma koşullarında tutulmasını sağlamak için bir çene kayışı gerekmektedir. EN 397 standardı, kaskın bir çene kayışı ile, yani sabitleme noktaları ile donatılmasını gerektirmektedir. Bu çene kayışları, gergin olmadıkları zaman minimum 10 mm genişliğe sahip olmalı ve kaska bağlanmalıdır.

EN 397 standardında açıklanan çene kayışı dayanak kuvvetini ölçme yönteminde kask, uygun büyüklükte bir kafa şekline monte edilmekte ve çene kayışı yapay bir çeneye takılmaktadır. Daha sonra yapay çeneye bir gerilme kuvveti uygulanmaktadır.

Kasklar, kullanan kişiyi çeşitli tehlikelerden korumak için tasarlanan bir kişisel koruyucu ekipmandır. Uygulanan darbe testlerinde, düşen bir kütle vurucu ile sabit bir kafa formu kullanılmaktadır. Test edilen kask, sert bir tabana monte edilen uygun büyüklükte ve boyutlandırılmış bir kafa formuna yerleştirilmekte ve vurucu, belli bir yükseklikten kaskın üzerine düşürülmektedir. Kasktan iletilen kuvvet, kafa formunun altındaki yük hücresi kullanılarak ölçülmekte ve değerlendirilmektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen şok emme testleri, benzer şekilde endüstriyel kaskların keskin veya sivri uçlu nesnelere karşı yeterli koruma sağladıklarından emin olmak için de yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, baş koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, kasklar, şok emme (EN 397) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.